Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерти от „Градоскоп“ търсят правилни решения за градската среда

Снимка: „Градоскоп“

Освен с визуалното организиране на публичните пространства в градовете, градският дизайн е предпоставка за създаване на връзка между хората и местата. Тази седмица във великолепната, но малко позната сграда на Сточна гара в София, се проведе първата от поредицата дискусии, свързана с подобряването на градската среда и качеството на живот на хората.
Темата на първата дискусия беше свързана с изграждането на здравословна градска среда, посредством елементите на градското осветление и обзавеждане.

"Темата за здравословната публична среда не е нова.Тя има корени още през 60-те години на XX век, но през последните десетилетия експерти я прегърнаха, а в условията на пандемия обществото още повече изостри сетивата си за градската среда - как тя влияе върху нашето здраве", каза за БНР архитект Моника Маринова, една от създателките на „Проект за социализиране на зелено пространство“ в град Бургас и неговата трансформация“.

В дискусията се включиха експерти от различни области, обединени в платформата „Градоскоп“. Част от участниците представиха проекти на ниво идея или вече реализирани проекти от няколко български града.

Пространството се намира в района на няколко много важни за жителите на Бургас здравни заведения - Трета поликлиника, Белодробната болница, Комплексния онкологичен център. Човекопотокът в района на това пространство е огромен – около 200 хиляди, казва архитект Галина Милкова.

"За съжаление площта е асфалтирана, а достъпът до природа е ограничен".

По думите ѝ архитектурно-конструктивният елемент, който младите архитекти създават е с формата на плавно снижаваща се и изкачваща се платформа с широчина метър и половина, по която хората могат да се разхождат в нея - плавно се вливат двата подхода от към паркинг „Гурко“ и наказателния паркинг.

"Една от основните  функции на тази платформа е възможност за уединение, за медиативна разходка, до пряк достъп до биоразнообразието, благодарение на хранилки за птици, които поставяме по дърветата. Това е възможност за гражданите и пациентите с онкологични заболявания да се възползват пълноценно от здравословната сила на природата".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05

платена публикация
Как да се грижим правилно за здравето на почвата с помощта на Torove.bg

Здравето на почвата обуславя как растенията ще растат, ще се развиват и справят със стреса от околната среда. Почвата, която е добре поддържана, подпомага здравословния растеж на растенията, като увеличава тяхната устойчивост на болести и вредители и спомага за по-добри добиви. Видове състояния на почвата Почвата е основен ресурс..

публикувано на 13.03.24 в 13:23