Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къде е "златната среда“ при използването на нови обучителни ресурси?

Училищна стая, оборудвана с компютри
Снимка: Пенка Милушева
След Covid-19 дгиталното образование остава във фокуса на учителите, но тепърва започна фината настройка при използването на ресурсите и не само заради улесненията за децата, а и заради плановете на ЕК дигиталното образование да стане част от обучителния процес.
 
Една история - на седмокласничка, учила в чужбина, неграмотна за българските стандарти, но прекрасно справяща се със задачата да направи видео за социалните мрежи на любимия си учител - преминава като тънка червена линия в дебата за дигиталното образование.

Стела Ковачева, училищен психолог в Основното училище "Васил Левски“ в Разград, разказва за тази ученичка, като уточнява, че в момента двете реалности не се разбират в класната стая:

Стела Ковачева

"Детето трудно се справя по стандартния начин, но тя направила някакъв клип в класната стая и след това го преработила с допълнителна музика, с допълнителна анимация. Това е един готов продукт, който казва много неща. Това дете е изключително дигитално грамотно и нейните изразни средства са визуализацията на нещата, обаче ако това дете трябва да бъде оценявано по българските стандарти, то ще се води от децата, които трудно успяват. То не може да разказва, уроците не може да ги възпроизведе поради трудности с езика, защото е било и в чужбина и всъщност ние не можем да измерим истинските знания на децата, на съвременните деца. Децата, които след време ще бъдат учители, са тези, които днес са в класната стая и които работят с дигитални инструменти".

Българският стандарт за момента отхвърля възможността постиженията на тези деца и техните знания, присъствие и развитие да бъдат отчетени. 

Като част от опитите да приближат децата към технологиите, в Основното училище "Васил Левски“ в Разград направили дигиталния проект "Математиката е за всички“. И отчели не само, че децата са доволни от промяната в начина на преподаването, но и отчели завишаване на интереса към ученето. Дигиталното ще навлиза в училищата. Това е дългосрочният план на Европейската комисия. Припомня го Георги Димитров - началник отдел за дигиталното образование в ЕК. Той допълва, че дистанционното обучение по време на Covid-19 е показало, че дигиталният преход за училищата се случва, но трябва да се наблегне на качеството на знанията.

Иван Господинов от инициативата "Образование без раници“ казва, че новите технологии стресират дори и учителите. Като учител Иван Господинов казва, че трябва да се търси баланса между дигиталното и недигиталното. 
Иван Господинов

"Една дигитална грамотност в крайна сметка е критично мислене и обща интелигентност", казва учителят Иван Господинов.

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Добромир Видев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13