Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Велико Търново е домакин на научна конференция, посветена на 200 години от гибелта на Свети Йоан Търновски

Снимка: Здравка Маслянкова

Митрополити, историци, общественици и наследници на Свети Йоан Търновски – Трапезонтски се събират на 14 октомври във Велико Търново на научна конференция, посветена на 200 години от неговата гибел. 

Иван Димов, както е светското име на Свети Йоан Търновски – Трапезонтски, е роден през 1804 година в Осман пазар, днешния Омуртаг. Четири години живее и работи в Търново като чирак в работилница за керемиди. Преди 200 години е обесен в покрайнините на Търново, защото едва 18-годишен отказва да смени вярата си. Атонските монаси Никофир и Еротей стават свидетели на обесването и пишат житието на Иван Димов, който е канонизиран за великомъченик една година след своята гибел.

Инициативен комитет от родствениците на Свети Йоан организира днес във Велико Търново научен форум, посветен на неговото дело и мъченичество. Поканени са Великотърновският митрополит Григорий и Варненският и Великопреславски митрополит Йоан, учените професор Димитър Кенанов, професор Красимира Мутафова, професор Петко Петков, доцент Невена Гавазова, доц. Евгени Николов, разказва Стоян Долапчиев от организаторите и допълни: 

"Ще вземат участие около 30 родственици от този род. Това е един от малкото случаи в България, когато един род помни своя праотец. Също ще вземат участие общественици от Омуртаг и Търговище, духовни лица, поети и писатели от литературния клуб към Дома на армията във Велико Търново, които тази година работят по темата за възрожденските светци и мъченици“. 

Преди 20 години е бил последният научен форум, посветен на Свети Йоан Търновски – Трапезонтски. На конференцията днес посмъртно ще бъде награден академик Иван Радев, който е един от големите изследователи на делото и мъченичеството на светеца. Двама великотърновски учени са проучили сръбският препис на житието на светеца, разказа още Стоян Долапчиев: 

"В Сърбия, в манастира Сланцима, на 7 километра от Белград, се съхранява сръбски вариант на житието на Св. Йоан Търновски. Няколко пъти са го препечатвали. Професор Георги Данчев, бившият ректор на ВТУ, с доцент Христо Коларов през 1978-79 година посещават Белград и проучват това сръбско житие. Ние смятаме да установим връзка в бъдеще с този манастир“.  

Свети Йоан Търновски

Учителката Димитринка Карамфилова е родственица на светеца по неговата майчина линия и през 2020 година издаде фотодокументалната летописна книга „Моят родствен корен“, а в средата на юли тази година беше сред организаторите в Омуртаг на третата родова среща на наследниците на светеца, сред които е и вторият български космонавт Александър Александров: 

"Тези родови срещи действително раздвижват хората. Всичко премина за мен като на сън – с музиката на площада, звучаха възрожденски, патриотични песни, хората бяха въодушевени. Паметната плоча, която дарихме на църквата „Св. Димитър“. Ще има втора паметна плоча, която ще подарим на град Омуртаг. За мен това ще остане събитието на моя живот. Не само, че съм написала книгата, просто това, което остана в душата ми“.  

Неизвестно остава мястото, където е погребан светецът, разказва богословът главен асистент Пламен Събев, който преди 20 години е рисувал две икони на Свети Йоан Търновски – Трапезонтски, а сега подготвя трета с 12 сцени от живота и мъченичеството на светията. Нейният проект ще бъде представен на научната конференция и чака одобрението на Великотърновската света митрополия за изписване с 23 каратово злато и най-качествените бои: 

"Всички икони започват с рождеството на самия светец, преминават през неговото ранно детство, представянето на неговата работа с керемидаря в Търново и началото на неговите страдания след помюсюлманчването. В края на тази икона се представят най-съществените моменти на неговото мъченичество, страданията и светлинният лъч, който се появява на бесилото като първият белег за чудесата. За първи път в историята на нашето изкуство се появява икона, която е с житийни сцени. До този момент се е изписвал неговият образ единично“.  

Инициативният комитет от историци и родственици на Свети Йоан Търновски – Трапезонтски има идея да изгради в парка на великотърновския квартал „Бузлуджа“ малък параклис, посветен на светеца и на другите възрожденски светци и мъченици от българската история. 

Репортаж на Здравка Маслянкова в "Нощен Хоризонт" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33