Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Производители на храни и други изделия участваха на празника на Смилянския фасул

90 пана участваха в конкурса за създаване на оригинално пано от смилянски фасул

Снимка: Радостина Чернокова

20-то издание на празника на смилянския боб се проведе в родопското село Смилян. Бяха раздадени юбилейни грамоти на жители, организации, фирми и медии, сред които и Българското национално радио, допринесли за утвърждаването и развитието  на празника.
Смилянски фасул   Снимка: Радостина Чернокова
Сефадин Чикуртев, основател на празника и председател на кредитната кооперация в Смилян.

"Благодаря на организаторите, които организират сега този празник и за това, че запазиха традициите, конкурсите. Знам колко усилия са вложили". 

Смилянски фасул   Снимка: Радостина Чернокова
На празника присъстваха фермери и производители от горното поречие на Арда, а също и от други райони на страната. Имаше 18 щанда.

Илия Годев, секретар на Читалище "Проф. д-р Асен Златаров 1927" в Смилян каза:

"Присъства момчето от Златоград, което е известен производител на мед и пчелни продукти. До него е дърворезбар и дървопластик също от Златоград. Тук са хора от ферма за производство на млечни и месни продукти от биволско месо от Бачково".

Пано от смилянски фасул Снимка: Радостина Чернокова
На празника са присъствали и представители на читалището "Изгрев" от село Баничан, в което е направен първият приют за магарета в страната.

"Многократен носител на отличия за българска шевица, шарените плетени чорапи от Баничан".

Силвия Тютюнарова и Албена Хаджиева споделиха:

"Взех първо място за най-атрактивен щанд на производител".


"Пожелавам на децата да имат добри добиви, да не виждам празни градини, в които расте бъз и коприва. Който е дарен със здраве нека да отглежда и смилянски фасул и картофи и ще остане доволен".

Пано от смилянски фасул  Снимка: Радостина Чернокова
Баба Ася също е сред отличените и е уверена, че населението ще продължи с традицията за отглеждане на фасула, прославил селото в страната и чужбина.

"Смилян се препитава само с картофи, фасул, няма да умре, но за продаване не знам дали ще има".

Милкана Йорданова е сред основателите на празника, председател на журито в детския конкурс за най-оригинално пано на празника на фасула и направи равносметка за годишнината му:

"Има какво да се надгражда, още повече не е фасулска работа. Това е една работа, която иска постоянство и да си вдъхновен, защото много пъти вдъхновението липсва".

Пано от смилянски фасул  Снимка: Радостина Чернокова
90 пана участваха в конкурса за създаване на оригинално пано от смилянски фасул. Сред наградените са групи в детски градини  от Смилян, Перник, София. Първа награда спечели паното "Смилянски полет" на братята Калин и Калоян Беделеви на 8 и 12 години.

"Избрахме няколко неща в интернет, които бяха направени с мъниста, а не с фасул и те си харесаха една птица с широко разтворени крила и решихме да я направим с фасул. Аз също много я харесвам", каза майката на децата.

Пана от смилянски фасул   Снимка: Радостина Чернокова

Призът в конкурса за най-вкусно и оригинално ястие от смилянски фасул получи Малинка Гавазова с бобена яхния, в тиква и хляб с фасул.

Снимка: Радостина Чернокова
"Фасулът първо трябва да го накиснем и се вари във втората вода със зеленчуци, моркови, чушки, лук, домат, в тиквата после се запича. Това е боб в тиква. Веднъж бях направила паниран зелен боб и също хайвер от смилянски боб".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40