Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Работодатели обсъждат въпроси на киберсигурността с Министерството на електронното управление

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Работодатели ще се срещнат днес с представители министерството на електронното управление. Целта е да се обсъдят въпроси на киберсигурността. Това ще се случи на фона на резултати от допитване, че има  20% има увеличение на атаките спрямо 2021 г. 

Скорошно допитване към фирмите отчете, че едва 10 на сто от фирмите отбелязват, че имат загуби заради кибератаки. С 20% има увеличение на атаките спрямо 2021 г. В проучването на Министерството са участвали над 70 фирми. 60% от тях казват, че не извършват тест за сигурност на системите си. 44% от анкетираните са били обект на онлайн атака. Малко над 35 от участвалите в анкетата фирми са посочили, че правят обучения за киберсигурност на своите служители. 

Кибератаките са постоянни, напомня Петър Кирков, новият национален координатор по киберсигурността:  

„Всеки ден има нови атаки, включително тип – „разпределен отказ от услуга“, които в общия случай дори се регистрират в общественото пространство, просто защото с тези атаки се справят достатъчно бързо и досегашно добре“ казва Кирков и припомня кибератаката от средата на октомври срещу някои държавни институции.  

„Тя започна срещу държавни институции и не беше успешна. Заради това атакуващите промениха тактиката си и започнаха да атакуват включително медии, частни бизнеси и т.н. Ние нямаме разследващи функции, а по-скоро нашата работа е да защитаваме от кибератаки, да оптимизираме системата за защита, така че при кибератака да може да се възстановяваме - това така наречената киберустойчивост. Проблемът е, че все повече и повече имаме атаки, които са опит за постигане на политически цели с кибер средства“.

Кирков изтъкна, че дори и да са били успешни атаките от миналия месец, това само е щяло да затрудни достъпа до сайтове, а не да доведе до теч на лични данни и информация.

Как се защитава бизнесът? 

Проучването на министерството отчита, че бизнесът най-малко разчита на т.нар. системи за управление на регистри на събития, криптиране на данните или на договор с външна фирма. Част от фирмите посочват, че дори не използват средства за киберзащита. Основно се разчита на т. нар. „двуфакторна идентификация“, защитни стени и най-много - на антивирусни програми. След началото на войната в Украйна обаче работата с антивирусните програми стана също деликатен въпрос. Новият национален координатор по киберсигурността изтъкна: 

„Препоръката ни е в рамките на естествения процес на подмяна на този тип софтуер - всяка година трябва да се подменят лицензите – да се помисли дали да не се ползва друг тип софтуер, който не е свързан с Русия“.

Само експертиза за киберсигурността може да предостави Министерството на електронното управление на фирмите, обяснява и Министърът на електронното управление Георги Тодоров.  

„Наблюдаваме известно увеличение на кибератаките спрямо бизнеса, близо 20% спрямо същия период на миналата година. Най-вече идва оттам, че технологиите се развиват все по-бързо и продължават да се развият, а бизнесът, по отношение на охраната на своите системи не е толкова активен“.

Допитването до фирмите е показало, че бизнесът иска възможности за консултации с киберексперти, програми за финансиране на развитието на киберсигурността.

Статистиката на отдела за киберпрестъпления на ГДБОП посочва, че през 3-4 дни има компании, които губят по 50, 100, 300 000 евро в резултат на „фишинг“ атаки. Така наречения „сменен IBAN“ причинява множество щети.

Наскоро Европейската агенция за киберсигурност припомни, че повишените атаки от „отказ от услуга“ към фирмите се използва, за да се окаже натиск върху пострадалия, за да плати откупа при атака с криптиране на данните.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Горяха складове на бившия Ремзавод в Шумен, пожарът е овладян

Пожарът, който избухна привечер в складовете на бившия Ремзавод в Шумен, е локализиран, съобщават от полицията. По първоначални данни там бяха запалени ветеринарни продукти.  Гасителните действия на място продължават. С огнената стихия се борят 30 огнеборци с шест противопожарни автомобила. Няма пострадали хора при инцидента в една от индустриалните..

публикувано на 16.08.24 в 21:11

Русия се готви за "десетилетия" под западни санкции

Икономическите санкции, наложени от Запада на Русия, ще останат в сила "десетилетия", дори ако има мирно уреждане на военния конфликт в Украйна, заяви в петък високопоставен служител на руското външно министерство, цитиран от агенция Ройтерс. Русия се превърна в най-санкционираната страна от Запада след нахлуването ѝ в Украйна през февруари..

публикувано на 16.08.24 в 20:46
ген. Олександър Сирски

Украинските войски продължават да напредват на руска територия югозападно от Курск

Украинските войски продължават да напредват на руска територия югозападно от Курск. Това твърди техният командир Олександър Сирски. По думите му, на места те са се придвижили до 3 км през последното денонощие. Генерал Сирски съобщи за боеве край село на север от град Суджа, което отстои на 11 км от рурско-украинската граница. Боеве се водят..

публикувано на 16.08.24 в 20:39
Джевдет Чакъров на посещение в Мадан

Джевдет Чакъров: Повече от потребно е да имаме редовно правителство след изборите

Повече от потребно е да имаме редовно правителство, за да се решават проблемите и да заработи Плана за възстановяване и устойчивост и европейските програми, каза пред журналисти в Мадан председателят на ДПС Джевдет Чакъров. Джевдет Чакъров пристигна в Мадан за разширено заседание на Областния съвет на ДПС – Смолян. "Ще се виждаме навсякъде..

публикувано на 16.08.24 в 20:28
Летище

Британски семействата и чуждестранни туристи са изправени пред летен хаос при пътуванията

Британски семействата и чуждестранни туристи са изправени пред летен хаос при пътуванията, тъй като стотици служители от граничните сили на летище “Хийтроу” са готови да предприемат 23 дни на стачни действия от края на месеца. Около 650 членове на Профсъюза на публичните и търговски услуги (PCS), които обслужват най-натовареното британско..

публикувано на 16.08.24 в 19:56
Президентътт на САЩ Джо Байдън в Дъблин, Ирландия - 13 април 2023

Байдън: Споразумението за прекратяване на огъня в Газа е по-близо, отколкото преди три дни

Американският президент Джо Байдън заяви, че "ние сме по-близо, отколкото някога сме били" до прекратяване на огъня в Ивицата Газа, "но все още не сме достигнали дотам", тъй като преговорите в региона продължават и следващата седмица, предаде Ройтерс. Той отбеляза пред репортери в Овалния кабинет на Белия дом, че е направен напредък към..

публикувано на 16.08.24 в 19:31
Село Воден след пожара

БЧК преведе над 41 хил. лв. за пострадалите от пожарите в община Болярово

Българският Червен кръст (БЧК) преведе над 41 хиляди лева по дарителската сметка на община Болярово за пострадалите от опустошителните пожари пред месец в селата Воден и Крайново, съобщава БТА. Стотици са подкрепили кампанията със SMS на стойност 1 лев на кратък номер 1466. Средства са постъпили на откритата от БЧК банкова сметка, само..

публикувано на 16.08.24 в 19:15