Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лилия Абаджиева: На път сме всеки театър да се превърне в малка тоталитарна държава

„От листата на големите театри бяха тотално зачеркнати големите български режисьорски имена. Подобна санкция не е имало дори по времето на комунистическата цензура"

Лилия Абаджиева
Снимка: Ани Петрова

В Народния театър все още има напрежение. В основата му е бунтът на режисьора Александър Морфов срещу пиара Велислава Кръстева. Стигна се и до оставки. Такива подадоха Захари Карабашлиев и Явор Гърдев.

Последните скандали нанесени толкова огромни щети на театъра, че публиката би могла да се отврати, заяви пред БНР режисьорът Лилия Абаджиева.

„Ние, които се занимаваме с театър, обясняваме феномени като човек, създание и култура. Правим опит да дадем оптимистична перспектива. Да се занимаваш с изкуство е нещо голямо. То трябва да е съпътствано и с развитие на човечността в теб и в обществото“.

Тя не пожела да коментира формата на протест, която е избрал Александър Морфов, но заяви, че не бива да става достояние на обществото.

„Тези процеси, които се завихриха там, са доказателство, че разпад има не само в театъра. Има саморазрушаване на етиката и на природата на изкуството. Превръщаме се в едно саморазрушително общество“

Необходимо е да се конституират нови правила и те да бъдат ясно разписани, убедена е Лилия Абаджиева.

От листата на големите театри бяха тотално зачеркнати големите български режисьорски имена. Подобна санкция не е имало дори по времето на комунистическата цензура. Това са държавни културни институти. Не може театрите да са под едноличното управление на една единствена личност. Режисьорските колегии трябва да решават репертоарния план и да имат грижа за развитието на всеки един актьор.

Тя обаче не е сигурна дали има политическа воля да се нанесат подобни корекции.

На път сме всеки театър да се превърне в малка тоталитарна държава“.

Делегираният бюджет е една доста примитивна форма на финансиране, която унищожи природата на театъра, обясни Лилия Абаджиева.

Появиха се едни увеселителни спектакли. Цялата система  е изкривена. Катаклизмите в Народния театър са плод на много грешки. Надявам се да се въведат корекции. Трябва да се оптимизират конкурсите и критериите, по които се назначават хората, за да има ръководно ядро, а не еднолично самовластие“.

Цялото интервю на Петър Волгин с Лилия Абаджиева може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53
Д-р Джина Дундова-Панчева

Д-р Джина Дундова-Панчева - жената, която лекува и вдъхновява едновременно

Да живееш между Хипократ и Пегас означава да балансираш между реалността и мечтите, между грижата за тялото и храната за душата. Това е живот, изпълнен с емоции, където всяко лечение е акт на любов, а всяка песен - израз на най-дълбоки чувства. Това е животът на човек, който разбира, че истинското изкуство е в сърцевина на човешката същност, и..

публикувано на 10.07.24 в 16:26