Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще облекчат ли живота на хората с увреждания подготвени законодателни промени за ТЕЛК?

Снимка: БГНЕС

Без спиране на добавките за хората с ТЕЛК в периода на преосвидетелстване предвижда законопроект, подготвен от екипа на омбудсмана и внесен от депутати от ГЕРБ-СДС. Според него, когато даден човек е подал заявление за ново ТЕЛК решение най-късно месец преди изтичане на старото, а комисията не е успяла да се произнесе преди това изтичане, подкрепата по Закона за хората с увреждания ще продължи да се изплаща, докато излезе новото решение.

В момента много хора с ТЕЛК остават без тази социална добавка, както и без инвалидна пенсия за два, три, четири месеца, а понякога и за година, твърдят от организациите, които представляват хората с увреждания.

Да не бъде спирана месечната финансова подкрепа по Закона за хората с увреждания – това предвижда законопроектът, внесен преди три дни в деловодството на парламента. Сумата, която получават хората през тази година, варира от 29 до 235 лева, според вида и степента на увреждане, като тези размери се променят, когато има увеличение на линията на бедност.

От национално представителните организации на хората с уврежданияподкрепят така формулираната поправка, въпреки че тяхното предложение било до 3 месеца преди изтичане на срока на ТЕЛК да се започва документалната процедура по преосвидетелстване, за да не се получава времевият луфт, който в момента може да стигне и до 12 месеца. С промяната, предложена от омбудсмана, ще се избегне и връщането на пари, когато на даден човек с увреждане се намалят процентите в ново ТЕЛК решение, обясни за БНР Веска Събева, заместник-председател на Националния съвет на хората с увреждания. 

За инвалидните пенсии обаче спирането остава възможно - това засяга всички хора в трудоспособна възраст, които имат отпусната инвалидна пенсия поради общо или професионално заболяване. В такава ситуация изпада преди няколко седмици 39-годишната Виктория. Тя е с детска церебрална парализа и епилепсия, 100% намалена работоспособност, но ТЕЛК-ът й не е пожизнен и е изтекъл на 1 ноември. Подава документи в края на август.  

"Подадох си навреме документите за преосвидетелстване и след месец отидох да си потърся писмото в комисията, където се явявам. Когато видях – датата е чак за 23 януари 2023 г. Получава се близо три месеца от единия до другия ТЕЛК. Новото решение влиза в сила месец след това, значи на 23 февруари. От 1 ноември пенсия не получавам", разказа Виктория.

Инвалидната пенсия не се спира, ако човек обжалва излязло вече решение на ТЕЛК, обясни Веска Събева. Тя обаче посочи друг проблем, който засега не намира решение. 

"Когато ТЕЛК-овото решение изтече, тъй като държавата осигурява пенсионерите с медицинската експертиза, с трайните увреждания, тези хора спират да бъдат здравноосигурени и по този начин те изпадат от здравната система. Как да си получат скъпо струващите лекарства, как да отидат да проверяват своето заболяване, как да си направят изследванията дори за ТЕЛК? Такъв проблем има при хората, които са здравно неосигурени, а са и сериозно болни. Те няма как да отидат на лекар и да направят тези изследвания, които им се искат, за да отидат да се освидетелстват на ТЕЛК."

Друг текст в законопроекта на ГЕРБ-СДС, който води до промяна в Закона за здравето и е бил сред исканията на организациите на хората с увреждания, е свързан с обжалването на решение на ТЕЛК и сегашната възможност за безкрайни процедури.  

"НЕЛК да се произнася окончателно, а да не връща отново в ТЕЛК. Защото много често се връща в същия ТЕЛК, в същата комисия, а тя дава същия процент. И започва омагьосан кръг, който хората не заслужават да го изживяват. НЕЛК се произнася окончателно и оттам нататък, за да се обжалва дадено решение на НЕЛК, се отива на съд", отбеляза Събева.

Ако бъде гласуван така предложеният законопроект, ще бъде разширена групата на хората с увреждания, имащи право на максималната добавка по Закона за хората с увреждания – 235 лева месечно. Там ще бъдат военноинвалидите с поне 90 процента намалена работоспособност и чужда помощ, както и хората със същите проценти, които получават наследствена пенсия поради смърт на родител. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На митинг в Детройт Джо Байдън отново потвърди намеренията си да остане в предизборната надпревара

На митинг с избиратели в Детройт президентът Джо Байдън отново потвърди своите намерения да остане в предизборната надпревара за Белия дом. На митинг пред 2000 поддръжници на Демократическата партия Байдън определи себе си като "шампион на народа, който се намира под обсадата на силите на елита във Вашингтон". "Аз съм кандидатът на тази партия, защото..

публикувано на 13.07.24 в 19:15

Аднан Хускич: На политическо ниво отричането на геноцида в Сребреница не спира

В четвъртък - 11 юли - босненските мюсюлмани отбелязаха с поклонение на мемориалното гробище Поточари 29-ата годишнина от клането в Сребреница, признато от съдилищата на ООН за геноцид срещу местното мюсюлманско население. Повече от 8000 възрастни мъже и момчета бошняци са отведени от там на 11 юли 1995 година от армията на босненските сърби и..

публикувано на 13.07.24 в 10:42

Бивш наркозависим: Mечтите и целите остават на заден план

Възрастовият праг на зависимите от наркотици пада до 12-13-годишни деца. За негативната тенденция съобщи Валентин Русимов от терапевтичния център за лечение на зависимости "Отвори очи". Центърът се намира във варненския квартал "Виница" и е създаден по инициатива на отец Георги Фотакиев. С подкрепата на православната църква от над 20 години отец..

публикувано на 12.07.24 в 09:46

Матю Бойс: Действията на Украйна все още са доста ограничени, нуждаят се от повече свобода

" Атаката върху детската болница беше неочаквана, невероятна, трагична. Това не беше просто трагична и ужасна атака, беше цинична, дори престъпна атака , защото това са невинни хора. Става дума за болница. Това е поредното безумие в една поредица от нападения срещу невинни цивилни мишени през последните две и половина години. Това нарушава военните..

публикувано на 11.07.24 в 11:08
Йордан Божилов

Йордан Божилов: Закрепи се единството в НАТО

"Това, което виждаме от срещата на върха, е, че се закрепи единството в НАТО . Беше приета обстойна декларация, която посочи пред какви заплахи ще бъде изправен НАТО и какви ще бъдат основните задачи. Отново се подчерта значението на чл. 5, което е ангажиментът на всички страни да защитават съюзниците в случай на необходимост".  Това коментира..

публикувано на 11.07.24 в 10:10

18-годишният Мариян Давидов от Смолян се нуждае от помощ за лечение в Турция

Между 1000 и 2000 евро на ден са необходими за лечението на 18-годишния Мариян Давидов от Смолян. На 14 юни т.г., момчето замина да се лекува в клиника в Турция и до момента престоят му струва 60 хиляди евро.  Всичко започва в началото на тази година, когато изведнъж младежът се разболява от обикновен вирус, а на по-късен етап се..

публикувано на 10.07.24 в 16:40

С около 40% по-малко са специалистите по здравни грижи в болниците за 15 години

С около 40 процента е намалял броят на специалистите по здравни грижи в болниците у нас през последните 15 години. Тази тенденция беше очертана по време на Национална среща на медицинските сестри, която се провежда днес в София. От съсловната организация на тези професионалисти припомниха исканията си към държавата да разработи система за..

публикувано на 10.07.24 в 16:18