Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милена Ламбаджиева от Тутракан повече от 30 години е професионален рибар

В Тутракан се намира архитектурният комплекс „Рибарска махала“

Милена Ламбаджиева
Снимка: Незабравка Кирова

По Дунав риболовът е традиционен поминък. По официални данни в Силистренско има регистрирани над 4000 професионални рибари. Но всички, които са свързали живота си с голямата река казват, че тя много дава, но и много взема.

Милена Ламбаджиева от Тутракан повече от 30 години е професионален рибар.

Тутракан е един от центровете на риболова в този край на страната ни. Там е и архитектурният комплекс „Рибарска махала“ – обособило се по поречието на реката рибарско селище. В близост до него е и лодкостоянката, откъдето тръгват и където се прибират всички рибари в района.
Снимка: Незабравка Кирова
Тя е дошла в Тутракан от Разград през 1983 година. Започнала работа в кухнята на една детска градина. Един ден решила да излезе да лови риба.

"Заплатата ми беше 120 лева, за 2-3 часа изкарах тези пари, колкото за целия месец".

"Трудно е, когато има вятър. През останалото време няма проблеми".

Има очи за красотата на природата и е подвластна на магията на реката.

"Имало е случаи със силни ветрове и едва се прибираш"

Казва, че всичко тече и всичко се променя, но риба в реката има.

Тя приготвя шаран на скара.

Рибарите в семейството са двама. Тя и съпругът ѝ. С лодка, мотори, мрежи и пълен набор документи, сред които и капитанско право. Регистрирани са като професионални рибари.

"Аз имам доста клиенти, но не мога да уловя талкова риба, за да им дам".

Риба има, но мераклии за занаята, като че ли няма.

"Млади хора излизат и искат да видят как се извършва риболов".

Според нея изисквания от страна на държавата за извършване на риболов са много и доста хора се отказват да предприемат това.

"Някои не могат да изпълнят изискванията и нямат дори и основно образование, за да изпълнят изискванията".

Снимка: Незабравка Кирова

Милена Ламбаджиева предлага да се преразгледат сроковете на забраните за улов на дунавска скумрия.

В „Рибарска махала“ се намира и храмът „Свети Николай“. Легендата разказва, че е построен с мълчаливото съгласие на султан Абдул Азис.

Има и други рибарски селища по реката в Силистренско, но това в Тутракан все още пази традициите. И все още риболовът е основен поминък за мнозина.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22