Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рибари: Закрием ли си бизнеса сега, няма връщане

Снимка: БГНЕС

Няма сектор в страната, който да не е засегнат от извънредното положение и ограничителните мерки. Рибарите също са спрели дейността си, но рибопреработвателни предприятия продължават да работят. Браншът е изключен от държавната помощ за работодатели по модела 60:40 и все още няма яснота кога и какви компенсации ще получи.

Близо 150 са риболовните кораби в Несебър. Три са рибопреработвателните предприятия в морската община. След изключително слаб риболовен сезон през есента и лоши атмосферни условия през зимата, довели до нищожен улов на калкан, с въвеждането на извънредното положение браншът е изправен пред ново изпитание. Риболовът е спрян, продажбата на риба на вътрешния пазар е ограничена, износът също е преустановен.

Рибарите се надяват на финансова помощ от Европейския съюз. Водят се разговори с Европейската комисия част от неусвоените средства по програма „Морско дело и риболов“ да бъдат изплатени като компенсации. До момента обаче не е ясно нито кога, нито как ще се пренасочат тези средства.

Закрием ли си бизнеса сега, реанимация няма да го съживи, казва Кирил Жеглев – собственик на риболовен кораб и рибопрареботвателно предприятие в Несебър. Риболовът не е ограничен, но сме на пазар – ресторантите и заведенията, които са ни основни клиенти, не работят, допълва той. 

Кирил Жеглев все още не е съкращавал работници и се чуди какво да прави. „Ако удължат още малко извънредното положение, по всяка вероятност ще освободя работниците“, предполага той. Има си текущи разходи, които са постоянни, изтъква Жеглев и споменава наемите, складовите помещения, корабите, средства за работниците и осигуровки.

Сигурно ще възобновим дейността си преди края на извънредното положение, коментира Георги Пейчев от Царево. Най-южната морска община има и най-големия риболовен флот по Черноморието. Уловът на калкан беше нищожен, потвърждава той. „Всички сме наранени и всички сме пострадали“, обобщава Пейчев.

Ако се пренасочат пари от еврофондовете в помощ на рибарите, те трябва да се дадат на хората, които наистина се занимават с риболов, а не на фирми еднодневки, които се регистрират само за да усвоят средствата, коментира Кирил Жеглев. И напомня, че браншът има нужда от финансова помощ сега, защото утре може да бъде късно.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26