Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко плашещи са климатичните промени и защо се стига до психологическо дистанциране от тях?

Снимка: pixabay.com

Темата за климатичните промени става все по-актуална, но много малко от нас се замислят за различните й аспекти. Един от тях е психологичното дистанциране от случващото се с природата, което се превръща и в пречка срещу реални действия.

"Когато нещо е по-далечно, то ни се струва по-страшно. Затова се дистанцираме и не предприемаме действия", обясни пред БНР Елица Станева-Бритън, която е психолог и автор в сайта climateka.bg.

Ролята на науката е много важна, за да разберем случващото се, но и изкуството има значение, уточни още тя.

"Много филми могат да достигнат до човека на емоционално ниво. Емоциите ни са базов инстинкт, който ни кара да действаме. Когато виждаме дадена история, с която можем да се свържем, би могло да се скъси тази дистанция".

Психологът коментира и спорния ефект от действията на активисти, които заливаха с храна произведения на изкуството, за да привлекат вниманието към проблемите с климата.

"Когато нещо се прави по-показно, то може да доведе до обратния ефект и да се фокусираме върху самата случка, а не върху проблема, върху който се опитват да привлекат вниманието ни".

Това се случва и в медиите, предупреди тя.

"Там се представят едни негативни данни-всичко е фатално и няма как да се оправи. Това отблъсква хората, води и до страх, вследствие на който те спират да действат, дори да са имали желание".

В политиката пък се стига до двойнствени послания, игра с научни данни и лобистка дейност, заяви Елица Станева-Бритън в предаването "Преди всички".

Комуникацията се прекъсва на доста нива, резюмира тя.  

"Слушатели, учени и медии трябва да разберат кой възприема посланията им. Учените се опитват да образоват публиката. Те искат да представят нещо, което е наистина критично, но по начин, който е сух и близък до фатализма. Дори да ни представят данни, много хора не ги разбират. Когато се съберат учени и медии, трябва да има диалог, за да го разбере публиката и да се достигне до едно личностно ниво".

Важно е да се стигне до темата за т.нар общо благо, уточни психологът.

"Хората наистина се интересуват от него. Тук в комуникацията могат да се въведат инфлуенсъри или лидери на мнение, които имат въздействие върху различни групи".

Не само левите и младите се интересуват от климатичните промени, настоя още тя.

"Трябва на всеки да се даде шанс да изрази своето мнение и да стигне до открит диалог. Спрели сме да слушаме отсрещната страна. Добре е да се поинтересуваме защо мисли различно. Когато проблемът е представен по по-достъпен начин, тогава и скептиците може да се открият към диалог", заключи Елица Станева-Бритън.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Грийнпийс": COP29 не оправда очакванията

Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..

публикувано на 30.11.24 в 11:00

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59
Кметът на Сандански Атанас Славчев

Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино

Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма  Надежда Цветкова  в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..

публикувано на 26.11.24 в 12:03

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51