Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Войната създаде разделителна линия, все по-трудно е да се поддържа неутрална политика в света"

Проф. Аврам Агов: Китай използва системата, за да се изкачи на върха на световния ред

"Войната в Европа размести пластове в Азия, но се появиха и стари конфликти"

Аврам Агов
Снимка: Личен архив

Руско-украинската война е най-тежкият геополитически конфликт след Втората световна война и ще доведе до много по-големи глобални последици от терористичните атаки на 11 септември 2001 година. Войната в Европа е критичен момент и за набиращата инерция нова световна сила Китай, която трябва точно да анализира и оцени посоката на конфликта и неговото потенциално въздействие върху международния пейзаж, без да изневери на своите дългосрочни интереси. 

"За разлика от Русия, която се опитва да промени световния ред, Китай използва световната система, за да се изкачи на върха на този ред... Китай тепърва ще трябва да решава сериозни структурни проблеми... Европа ще играе важна роля в отношенията с Китай като баланс. При засилващото се икономическо съперничество и в сферата на сигурността Европа все по-трудно ще се позиционира като среда между САЩ и Китай и ще гравитира все по-отчетливо към американския си съюзник". 

Това каза в интервю пред БНР проф. Аврам Агов, преподавател по История на Азия в Лангара колидж и в Университета на Британска Колумбия във Ванкувър, Канада. 

И допълни, че Китай продължава внимателната си политика на неутралитет, макар че поддържа подкрепа за Русия, дипломатически. 

"Руската инвазия в Украйна предизвика голяма дипломатическа каша за Пекин и Си Дзинпин се опитва да се дистанцира от Москва. Пекин недвусмислено подсказва на Москва, че войната създава проблеми на Китай". 

В предаването "Събота 150" проф. Агов посочи, че Китай не е ентусиазиран от сближаване с Русия в този момент и важен показател е отказът на Китай да предостави военна помощ за Русия. 

"Китайският президент не иска да последва Владимир Путин в международната изолация и засили международната дипломация. Си посети наскоро Саудитска Арабия, която е интересен случай в това отношение - стратегически партньор на САЩ, икономически съперник на Русия от гледна точка на енергийни ресурси, основен противовес на Иран в Близкия изток. Китай има много икономически интереси в Близкия изток". 

По думите му войната в Европа е разместила пластове в Азия, но са се появили и стари конфликти

"Най-големият ефект е върху Корейския полуостров. Северна Корея използва този вакуум и ескалира ракетната си програма, изстреля рекорден брой балистични ракети. Денуклеаризацията на Корейския полуостров никога не е изглеждала толкова безнадеждна през последните години. САЩ нямат нови идеи за решаване на проблемите. Северна Корея се сближи с Русия - дипломатически и стратегически. Войната подкопа влиянието на Русия в постсъветското пространство, най-вече в Централна Азия. Иран се оформи като основен съюзник на Москва в Близкия изток. Войната създаде разделителната линия и все по-трудно е да се поддържа неутрална политика в Азия и в света". 

Триъгълникът Русия - Китай - Индия е показал потенциал дори преди пандемията: 

"Русия и Индия имат традиционни отношения, връщайки се към съветската епоха. Индия е интересен пример за неутралитет по отношение на Русия след началото на войната. Дори Индия е пример за продължаваща изолация на Русия в света". 

Според проф. Аврам Агов се забелязва активизиране на американската дипломация в Азия и в Тихоокеанския басейн и може да се каже, че донякъде балансът между Европа и Азия е възстановен от гледна точка на дипломатическото внимание на Вашингтон

Прогнозата му е, че към този момент е изключено в Тайван да се осъществи украински сценарий, макар че в дългосрочен план нищо не може да се изключи заради предстоящи избори в Тайван през 2024 година, когато могат да настъпят нови търкания с Китай. 

Интервюто на Весела Владкова с проф. Аврам Агов можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Парламентарни избори в Косово в неделя

Парламентарни избори ще се проведат утре в Косово. Това е и завършекът на първия пълен управленски мандат в балканската страна, след обявяването на независимост от Сърбия през 2008 година. Той беше изпълнен от премиерът Албин Курти и лявото националистическо движение "Самоопределение".  В заключителния си митинг снощи Курти акцентира..

публикувано на 08.02.25 в 20:04

Отново шествия срещу крайната десница в редица градове в Германия

Тази вечер се проведоха станалите традиционни шествия срещу крайната десница в редица градове в германия. В Мюнхен са участвали 250 000 души според властите, а според организаторите - 320 000, пише Франс прес.  В подобен протест в Хановер са се включили 24 000 души. Тази вечер слоган на шествията беше "Демокрацията има нужда от теб", с който се..

публикувано на 08.02.25 в 19:56
Част от основния актьорски състав в

"Шогун" и "Хитринки" с наградите за най-добра драма и най-добра комедия от "Изборът на критиците"

Американските телевизионни сериали "Шогун" и "Хитринки" спечелиха наградите за най-добра драма и най-добра комедия на церемонията "Изборът на критиците". Трима японски актьори в "Шогун" взеха ключови отличия в категориите за драматични поредици -  Хироюки Санада за главна мъжка роля, Таданобу Асано и Моека Хоши съответно за поддържащи мъжка и..

публикувано на 08.02.25 в 19:53

Ливан има ново правителство

Ливан има ново правителство с министър-председател Науаф Салам, обявиха от канцеларията на президента Жозеф Аун. В състава му има 24 министри.С президентски указ беше приета оставката на служебния премиер Наджиб Микати. Новият кабинет бе формиран след продължили повече от три седмици консултации между партиите и под пряк натиск от страна на..

публикувано на 08.02.25 в 19:11
Доха, Катар

Нетаняху изпрати делегация в Доха за преговорите за прекратяване на огъня в Ивицата Газа

Израелският премиер Бенямин Нетаняху е изпратил делегация в катарската столица Доха за следващия етап от преговорите за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, съобщиха израелски медии. Преговорите за втората фаза на примирието се очаква да са по-трудни, отбелязват анализатори. В нея "Хамас" трябва да освободи още десетки заложници в замяна на..

публикувано на 08.02.25 в 19:09

Съдът отрече да има постановление за оттегляне на европейската заповед за арест на Петьо Еврото

Софийският градски съд отрече да е издавал постановление през декември миналата година, с което да е оттеглена европейската заповед за арест на Петьо Петров-Еврото - нещо, което заяви в четвъртък при изслушването си в парламента заместник-министърът на вътрешните работи Любомир Йосифов. Това съобщи БТА. Какво казаха пред НС представителите..

публикувано на 08.02.25 в 18:52

Испанската филмова академия ще връчи тази вечер наградите "Гоя"

"47" и "Инфилтраторът" са двете продукции, които събраха най-много номинации за най-големите награди в испанското кино тази година. Двата филма имат съответно по 14 и 13 номинации. В списъка с претендентите е и лентата на Педро Алмодовар "Съседната стая" с 10 номинации, включително за най-добър режисьор и най-добър адаптиран сценарий, но не е в..

публикувано на 08.02.25 в 18:23