Докато експертите изчисляват икономическите поражения за Китай, на Запад вече се питат не изпуска ли могъщият лидер Си юздите. Според професора политолог от Чикагския университет Дали Ян това е твърде преувеличено очакване.
Китайският лидер Си Цзинпин и Ковид-19 неведнъж са вдъхновявали талантливи карикатуристи да посегнат към четката. Наскоро един от тях нарисува Си завит през глава и тръпнещ от страх, а над него е надвиснал вирусът. Вместо здравето обаче той застрашава поста му.
"Не искаме диктатура", "Три години локдаун - стига вече" - това са призивите, които се разпространяват заедно с кадри от протестите в Китай. Това се видя в много големи и не чак толкова големи китайски градове.
В интервю за "Събота 150" професор Дали Ян, който преподава политология в университета в Чикаго, коментира, че не толкова самите протести, а спонтанността им е впечатляваща:
"Политиката за нулев Ковид в Китай наистина е екстремна. Има много общности, които преживяха локдауни. Също така има значителен ефект върху икономическото развитие. В резултат от всичко това много компании претърпяха щети и дори фалираха, особено в сектора на услугите. Младите хора не можеха да си намерят работа. Студентите бяха затворени в кампусите за месеци и страдаха от различните мерки за ограничаване на заразата.
Стигна се до трагедии като пожара в Урумчи, при който хора буквално бяха изпепелени. Противопожарните екипи бяха ограничени да стигнат и да помогнат на живеещите в многоетажната сграда, където избухнаха пламъците заради някои от мерките. Именно затова се стигна до синхронизирани протести на много места в Китай и най-вече в най-големите градове. Специално в Шанхай протестиращите тръгнаха по пътя към Урмучи, за да почетат паметта на загиналите".
Десет души изгубиха живота си при пожара в жилищна сграда в Урумчи, повечето от тях не успяха да се евакуират заради страх да нарушат карантината. В репортаж на "Дойче веле" млада китайка заяви:
"Мисля, че това се случи заради президента Си Цзинпин и неговата диктатура. Той се интересува само от властта и затова хората умряха".
Думите на младата жена са от протест в Сидни, Австралия, където тя спокойно застава зад камерата - нещо, което в Китай едва ли би си позволила. И все пак - протестите имаха своя успех, според Дали Ян:
"Това, което се случи, е реакцията на китайските власти, които се опитаха да облекчат ограниченията по някакъв начин. Протестите ускориха промените, свързани с политиката на нулев Ковид, но това по никакъв начин не е краят на властта на президента Си Цзинпин".
Според базирания в Чикаго Дали Ян, политиката за нулев Ковид е изначално сгрешена, но това е осъзнато твърде късно от властите в Пекин.
"Нека го кажа просто - политиката за нулев Ковид беше приемана като изключително успешна до началото на тази година, когато светът се отвори. В Китай обаче продължиха строгите мерки, защото властите се надяваха, че вирусът ще изчезне през 2023 г. Вече е ясно, че това няма да се случи и властите предприеха мерки. Те искаха хем да няма вирус, хем икономиката да се развива добре".
Но грешките се трупат една след друга, както и кризите - в имотния сектор например, което отнема не само спестяванията на хората, но и мечтите им да постигнат по-добър живот. Когато младите се събират за пореден протест, бабите и дядовците обаче им казват - помнете историята от площада Тянанмън, когато студентският протест е удавен в кръв от властта.
"Ясно е, че могат да се направят някои паралели с 1989 година, когато младите хора бяха наистина гневни от високата инфлация и липсата на работни места. Сега възможностите за работа също са подтиснати, а икономиката не се развива добре, и то в момент, когато доходите на хората тъкмо бяха започнали да се покачват. Именно затова китайските власти са толкова обезпокоени от настоящата ситуация.
В същото време - след Тянанмън специално - китайските власти развиват много сериозен капацитет да управляват подобни ситуации, особено когато има протести. Разликата в ситуацията в наши дни и през 1989-а е не просто в демографската структура на населението, но и в пандемията. Когато хората се страхуват да не се заразят, това ги кара да стоят вкъщи. Разбира се, знаете, че в Пекин и Гуанчжоу студентите бяха накарани да се приберат по родните си места като предпазна мярка".
Официално - предпазна мярка с цел ограничаване на Ковид, но реално срещу разпространението на недоволството, коментира професор Дали Ян, според когото и паралелът с организираните протести в Хонконг преди години е основателен.
"Това е много интересен аспект. С него може да си обясним защо китайската полиция проверява телефоните на хората и ги кара да изтрият приложения като Телеграм и Туитър. Властите са напълно наясно, че именно по този начин протестиращите се опитват да мобилизират подкрепа".
Има ли външно влияние върху настроенията на младите хора в Китай?
"Мисля, че в основата си причините и разочарованието са от вътрешен характер. Разбира се, очевидно е, че има интерес от страна на политици и от активисти в подкрепа на демокрацията в Китай, които живеят зад граница, но споделят убежденията и симпатизират на протестите. Въпреки това ми се струва, че става дума за изцяло вътрешен въпрос.
Протестите ще продължават на някои места, но като цяло масираните синхронизирани протести в модерните градове ще се разредят. Времето става все по-студено, Ковид мерките вече бяха облекчени леко, хората се страхуват да излизат. Всъщност, процесът е много интересен".
И е част от бавна промяна в китайското общество, но е много рано да се говори за начало на края на диктатурата, коментира още професор Дали Ян.
- Си Цзинпин намекна, че Пекин може да облекчи политиката на строги Covid локдауни
Интервюто чуйте в звуковия файл.
70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит . Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..
Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..
Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..
При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..
Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и..
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
Велико Търново е заплашен от водна криза. Причината не е в липсата на вода в питейния язовир "Йовковци", а в амортизираната мрежа и безкрайните аварии..