Докато експертите изчисляват икономическите поражения за Китай, на Запад вече се питат не изпуска ли могъщият лидер Си юздите. Според професора политолог от Чикагския университет Дали Ян това е твърде преувеличено очакване.
Китайският лидер Си Цзинпин и Ковид-19 неведнъж са вдъхновявали талантливи карикатуристи да посегнат към четката. Наскоро един от тях нарисува Си завит през глава и тръпнещ от страх, а над него е надвиснал вирусът. Вместо здравето обаче той застрашава поста му.
"Не искаме диктатура", "Три години локдаун - стига вече" - това са призивите, които се разпространяват заедно с кадри от протестите в Китай. Това се видя в много големи и не чак толкова големи китайски градове.
В интервю за "Събота 150" професор Дали Ян, който преподава политология в университета в Чикаго, коментира, че не толкова самите протести, а спонтанността им е впечатляваща:
"Политиката за нулев Ковид в Китай наистина е екстремна. Има много общности, които преживяха локдауни. Също така има значителен ефект върху икономическото развитие. В резултат от всичко това много компании претърпяха щети и дори фалираха, особено в сектора на услугите. Младите хора не можеха да си намерят работа. Студентите бяха затворени в кампусите за месеци и страдаха от различните мерки за ограничаване на заразата.
Стигна се до трагедии като пожара в Урумчи, при който хора буквално бяха изпепелени. Противопожарните екипи бяха ограничени да стигнат и да помогнат на живеещите в многоетажната сграда, където избухнаха пламъците заради някои от мерките. Именно затова се стигна до синхронизирани протести на много места в Китай и най-вече в най-големите градове. Специално в Шанхай протестиращите тръгнаха по пътя към Урмучи, за да почетат паметта на загиналите".
Десет души изгубиха живота си при пожара в жилищна сграда в Урумчи, повечето от тях не успяха да се евакуират заради страх да нарушат карантината. В репортаж на "Дойче веле" млада китайка заяви:
"Мисля, че това се случи заради президента Си Цзинпин и неговата диктатура. Той се интересува само от властта и затова хората умряха".
Думите на младата жена са от протест в Сидни, Австралия, където тя спокойно застава зад камерата - нещо, което в Китай едва ли би си позволила. И все пак - протестите имаха своя успех, според Дали Ян:
"Това, което се случи, е реакцията на китайските власти, които се опитаха да облекчат ограниченията по някакъв начин. Протестите ускориха промените, свързани с политиката на нулев Ковид, но това по никакъв начин не е краят на властта на президента Си Цзинпин".
Според базирания в Чикаго Дали Ян, политиката за нулев Ковид е изначално сгрешена, но това е осъзнато твърде късно от властите в Пекин.
"Нека го кажа просто - политиката за нулев Ковид беше приемана като изключително успешна до началото на тази година, когато светът се отвори. В Китай обаче продължиха строгите мерки, защото властите се надяваха, че вирусът ще изчезне през 2023 г. Вече е ясно, че това няма да се случи и властите предприеха мерки. Те искаха хем да няма вирус, хем икономиката да се развива добре".
Но грешките се трупат една след друга, както и кризите - в имотния сектор например, което отнема не само спестяванията на хората, но и мечтите им да постигнат по-добър живот. Когато младите се събират за пореден протест, бабите и дядовците обаче им казват - помнете историята от площада Тянанмън, когато студентският протест е удавен в кръв от властта.
"Ясно е, че могат да се направят някои паралели с 1989 година, когато младите хора бяха наистина гневни от високата инфлация и липсата на работни места. Сега възможностите за работа също са подтиснати, а икономиката не се развива добре, и то в момент, когато доходите на хората тъкмо бяха започнали да се покачват. Именно затова китайските власти са толкова обезпокоени от настоящата ситуация.
В същото време - след Тянанмън специално - китайските власти развиват много сериозен капацитет да управляват подобни ситуации, особено когато има протести. Разликата в ситуацията в наши дни и през 1989-а е не просто в демографската структура на населението, но и в пандемията. Когато хората се страхуват да не се заразят, това ги кара да стоят вкъщи. Разбира се, знаете, че в Пекин и Гуанчжоу студентите бяха накарани да се приберат по родните си места като предпазна мярка".
Официално - предпазна мярка с цел ограничаване на Ковид, но реално срещу разпространението на недоволството, коментира професор Дали Ян, според когото и паралелът с организираните протести в Хонконг преди години е основателен.
"Това е много интересен аспект. С него може да си обясним защо китайската полиция проверява телефоните на хората и ги кара да изтрият приложения като Телеграм и Туитър. Властите са напълно наясно, че именно по този начин протестиращите се опитват да мобилизират подкрепа".
Има ли външно влияние върху настроенията на младите хора в Китай?
"Мисля, че в основата си причините и разочарованието са от вътрешен характер. Разбира се, очевидно е, че има интерес от страна на политици и от активисти в подкрепа на демокрацията в Китай, които живеят зад граница, но споделят убежденията и симпатизират на протестите. Въпреки това ми се струва, че става дума за изцяло вътрешен въпрос.
Протестите ще продължават на някои места, но като цяло масираните синхронизирани протести в модерните градове ще се разредят. Времето става все по-студено, Ковид мерките вече бяха облекчени леко, хората се страхуват да излизат. Всъщност, процесът е много интересен".
И е част от бавна промяна в китайското общество, но е много рано да се говори за начало на края на диктатурата, коментира още професор Дали Ян.
- Си Цзинпин намекна, че Пекин може да облекчи политиката на строги Covid локдауни
Интервюто чуйте в звуковия файл.
В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт. Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт. Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..
Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..
Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините. "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева. Тя е..
"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” . Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година. Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..
Фондация "Искам бебе" в Плевен събира на кръгла маса институции, лекари и двойки с репродуктивни проблеми. Целта е да се предостави информация за видовете медицински процедури и възможностите за тяхното финансиране. Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар , когото да почувстват като своя..
За красиво украсените градчета в провинция Бавария разказва пътешественичката и блогърка Джули в Нощен Хоризонт. Джули живее със семейството си във Великобритания от години и по традиция в дните преди Коледа посещава дестинации, където коледният дух се поддържа много жив и където празникът се усеща много силно в украсата и подготовката...
Идва краят на безотговорното продаване на уреди и играчки с цифров компонент. Към производителите и търговците на дребно ще има сериозни изисквания. Всички играчки с изкуствен интелект ще попадат под тази регулация . Под нея попадат и всички продукти със свързаност в интернет . Производителите и търговците на дребно ще трябва да спазват..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..
Намерено е кучето на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре, който се издирва от 17 декември , потвърди пред БНР кметът на селото Станчо..
Само през първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетската болница "Канев" в Русе са се родили 104 недоносени..