Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антонина Кенова: На МЗ не му е работа да отговаря за грижите за здрави деца до 3 - годишна възраст

"Последните сестри, които за завършили детски профил в медицинските университети, са се дипломирали в края на 80-те години"

Антонина Кенова
Снимка: Личен архив

Законопроект, предвиждащ самостоятелните детски ясли да спрат да съществуват и да преминат от здравното към образователното министерство, за да се стигне до по-интегрирани грижи, предизвика недоволството на медицински сестри, ръководства на детски заведения и родители. Вчера вносителите му отстъпиха крачка назад и признаха ,че са нужни повече дебати.

Румяна Железарова е директор на детска ясла „Шарено петле“ в Ловеч. Тя обясни пред БНР, че и трите директорки на ясли в града не са съгласни с предлаганите промени. Излезли са и с обща позиция.

„Смятаме, че яслите са важно звено в детското здравеопазване. В тях са осъществява връзка между психическото и физическото развитие на детето. Извършва се от медицински сестри, които са подготвени да работят в такива заведения и са със знания в областта на детската клиника. Това е период, който се характеризира с интензивно развитие. Децата са неукрепнали и податливи на различни заболявания“.

Грешно е да се счита, че децата от 10-месеца до 3-годишна възраст се развиват чрез обичайните дейности и процеси на обгрижване, посочи още тя в предаването  „Преди всички“.

„Това са ежедневни грижи чрез обучение с организирани ситуации, възпитание и надграждане на навиците с постоянство. Детето отива в детската градина в стабилно физическо и психическо състояние“.

 Александрина Кузманова, която е педагог в „Шарено петле“, също смята, че този законопроект няма да се отрази добре нито на децата, нито на педагозите.

„Децата в яслите са прекалено малки, за да остават на грижите само на педагози. Медицинската грижа е много важна за тях“.

Предложените промени пък се подкрепят от Антонина Кенова от Национален инициативен комитет за качествена и иновативна образователна система. Тя смята ,че съпротивата идва от неразбирането на текстовете в законопроекта.

Никъде не се казва, че медицинските сестри се  заменят с педагози. Всеки от тези специалисти има своето място в детската ясла. Промените целят преместването на яслите към МОН, за да има интегриран подход. МЗ е абдикирало от работата с детските ясли“.

Кенова разбира притесненията единствено на директорите на ясли, които ще престанат да заемат тази длъжност, ако детското им заведение се слее с някоя от съществуващите градини.

Липсата на медицински сестри съществува не само в детските градини, отбеляза още тя.

Трябва да направим промяната и да обучим кадри, които да се грижат за тези малки деца. Възможността педагог да работи в ясла е дадена през юли с Наредба 26. Когато в детската ясла няма медицинска сестра, на нейно място може да работи педагог. Тази нормативна възможност влиза в сила от 1 януари“.

Проблемът е в синдикатите, които подкрепят статуквото, обясни Кенова.

„Това е тяхната членска маса. Взимат членски внос. Стигаме до жестока съпротива при всяка промяна“

Стандартът за ранно детско развитие се пише от 6 години и затова е трудно той да бъде заложен в основата на промени в детските заведения.

„МЗ не участва в писането и не желае да го издава. В този случай е по-добре първо да променим закона“.

На здравното министерство не му е работа да отговаря за грижите за здрави деца до 3 - годишна възраст, убедена е тя.

Последните сестри, които за завършили детски профил в медицинските университети, са се дипломирали в края на 80-те години, отбеляза Кенова.

„След това профилът става общ“

Законопроектът трябва да бъде приет., казва тя.

„В цяла Европа няма грижа като нашата-с изцяло медицински специалисти. Време е да се реформираме“. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Продължава борбата с пожара край Стрелча

Единайсети час продължава борбата с пожара край Стрелча.   В момента там гори иглолистна гора. Единият фронт на огъня, в посока към Стрелча, е овладян.   В момента усилията са насочени към другия фронт, в посока Копривщица.   Тежка техника прокарва просеки там, но работата е затруднена от труднодостъпния терен.  На място са всички..

публикувано на 16.07.24 в 21:43

Частично бедствено положение е обявено за района на Горска поляна

Частично бедствено положение за района на Горска поляна обяви кметът на община Болярово Христо Христов. В ранния следобед в близост до пограничното село пламна пожар, като за момент застраши и газокомпресорната станция "Странджа" до българо-турската граница. По последни данни пожарът се е разпространил към село Воден, като по пътя си е засегнал..

публикувано на 16.07.24 в 21:24
Андрей Гюров

БНБ взе решение за установената несъвместимост на Андрей Гюров като подуправител

Управителният съвет на Българската народна банка (БНБ) взе решение във връзка с правните последици от установената от Комисията за противодействие на корупцията (КПК) несъвместимост на Андрей Гюров в качеството му на подуправител, ръководещ управление "Емисионно", и член на УС на БНБ.  Андрей Гюров не участва в гласуването. УС на БНБ заседава по..

публикувано на 16.07.24 в 20:47

Пожарът в с. Ореш, който изпепели 2 къщи, е погасен, няма пострадали хора

Пожарът в свищовското село Ореш е потушен, продължава гасенето около населеното място. Полицията и пожарникарите са евакуирали хора. Пожар край свищовското село Ореш, засегнати са къщи и постройки Изгорели са две къщи, има немалко пострадали имоти. Цяла нощ противопожарни екипи остават в селото. Пожарът е загасен, но само вътре в селото,..

публикувано на 16.07.24 в 20:17
ГКПП-Гюешево

Граничните власти на България и РСМ на среща на ГКПП-Гюешево заради пожарите

Граничните власти на България и на Северна Македония се срещат тази вечер на ГКПП-Гюешево във връзка с пожарната обстановка в пограничните райони, каза за БНР областният управител на Кюстендил Александър Пандурски.  Началникът на Регионалния граничен сектор-Кюстендил, който държи границата от Олтоманци със Сърбия до Кулата, Светлин Костадинов..

публикувано на 16.07.24 в 20:11

Проливен дъжд наводни много пътни отсечки във Великотърновско

Във Великотърновско бурята с проливен дъжд тази вечер наводни много пътни отсечки.  Има много нападали дървета, чието отстраняване започна.  Няма информация за наводнени къщи и пострадали хора.  Край горнооряховското село Първомайци местните хора се организираха и с резачки премахнаха от жп линията София - Варна паднало дърво, което е било препречило..

публикувано на 16.07.24 в 19:55

Кирил Петков към депутатите: Кажете дали сте за или против корупцията

Който не подкрепи законодателния пакет, предложен от "Продължаваме промяната-Демократична България", на практика се обявява срещу борбата с корупцията. Това заяви съпредседателят на коалицията Кирил Петков. Той се обърна към депутатите от 50-ия парламент: "Колеги, много е просто. Става дума да си кажете - ние за корупцията ли сме или против корупцията...

публикувано на 16.07.24 в 19:26