Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хористите от църковния хор в Силистра извисяват духовно миряните с песнопения

Катедралният храм „Св. Св. първоапостоли Петър и Павел“
Снимка: Незабравка Кирова

Църковният хор в Силистра бележи своето начало още в 19 век, непосредствено след съграждането и освещаването на Катедралния храм „Св. Св. първоапостоли Петър и Павел“. Мнозина вероятно и не подозират за неговото съществуване или пък приемат за даденост песнопенията, които съпровождат литургиите. Ден празничен. В храма малцина са вярващите. Гласът на свещеникът отеква, искрят огънчетата на свещичките, запалени за здраве или за упокой. И сякаш от небесата идват гласовете, които възхваляват Бога. В годините хорът към църквата е бил ту смесен, ту еднороден женски. Възраждането му е през 1989 година. Сред диригентите в последните години са Димитър Боев и Веселин Колев. Катедралният храм „Св. Св. първоапостоли Петър и Павел“     Снимка: Незабравка Кирова

"Различното в този хор е и самата литургия, при която има своеобразен разговор - така наречените антифони".

На пръв поглед хористите са обикновени хора. Ако ги срещнете на улицата няма как да разберете, че те са част от това тайнство. Някои са хористи от хора към Ансамбъла за народна музика, други от градския хор „Седянка“. Но всички те казват, че църковните песнопения са магия и те карат да се извисиш

За Стефка, Евгени и Мария песнопенията са допълнения към литургията. Искат хората в храма да стават все повече и повече.

"Повече от 20 години съм тук. Дойдох и ми хареса много. Самите произведения са много духовни - влияят на цялото същество на човека. Тук човек се извисява. Има много произведения на Добри Христов, на Петър Динев - български автори".

"Като дойдох и като ме поканиха се зарадвах. Божията благодат се усеща". 

"Ако успееш да го изпееш прочувствено, да стигне до душите на вярващите означава, че е станало качествено. Най-важното е, че сме част от традицията, която искаме да опазим не само за Рождество и Великден. Всяка неделя би трябвало да има хора".

Йорданка Димова  Снимка: Незабравка Кирова

Практиката е била диригентите на градския хор „Седянка“ да ръководят и църковния хор. Йорданка Димова, която е класически музикант и е работила с обработен фолклор, променя традицията и поема църковния хор през 2016 година. 

"Смирение, успокоение, поглед извън ежедневието - към Бог. Преклонение - това е, което ни води".


По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30