Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Монтирането ще става само от сертифицирани специалисти

Какво може да спъне кандидатстването за фотоволтаици за ток и соларни бойлери?

Очаква се процедурата да стартира през февруари. Ще се кандидатства само онлайн

Снимка: unsplash.com/RazeSolar

Шестмесечно бюрократично приключение за хората, които искат да се възползват от европейските пари за фотоволтаици – това прогнозира Балин Балинов от "Грийнпийс" - България.

Пред БНР Балинов обясни, че безвъзмездното предоставяне на пари от Плана за възстановяване за фотоволтаични системи ще става по неактуализирания закон, който затруднява поставянето им и сега.

"Липсва облекчаване на процедурите. Реално напредък в тази посока няма. Пуска се сега една процедура по ПВУ, за домакинствата, но те всъщност ще минат по старите правила за узаконяване на тези фотоволтаични системи. Това означава, че хората ще бъдат вкарани в едно приключение, което ще трае поне 6 месеца – да си набавят всички необходими документи, да минат през ЕРП, което ги обслужва, през общината, където е техният имот."

Планът предвижда отпускането на максимум 15 000 лева безвъзмездно за инсталиране на фотоволтаици в частни домове, както и до 1960 лв. за соларен бойлер.

Все повече хора ще имат интерес, смята Балинов. Според него от темата за новите енергийни мощности се интересуват както домакинства, така и общини и бизнеси.

Не се случи обаче законодателната промяна за инсталиране на мощности до 10 киловата да има само уведомителен режим, отбеляза Балин Балинов в предаването "Хоризонт до обед".

"Това е изключително важно, защото веднага след пускането на процедурата (за кандидатстване по ПВУ - бел. ред.) – около началото на февруари, очаквам много хора да "изпищят" от това, което не са очаквали да им се случи."

Кандидатстването ще бъде изцяло онлайн, а у нас все още има много хора без достъп до интернет или такива, които не са достатъчно запознати как да го направят. Затова и за някои това ще бъде облекчение, а за други ще бъде много сложно да спазят тази процедура, посочи експертът.

"Отделно човекът, който кандидатства, трябва да е собственик на жилището. То трябва да се използва за жилищни нужди и да не изпълнява стопански, бизнес или други дейности."

За да се кандидатства за поставяне на фотоволтаик на покрива на многофамилна сграда пък трябва да има разрешение от етажната собственост, уточни Балинов.

Снимка: Pixabay

Изисква се още инсталациите да бъдат поставяни от сертифицирани специалисти.  

"В интернет има и списък от близо 2 хиляди души в цяла България, които могат да поставят такива инсталации. Това е задължително условие. Друго – човек сам да намери фирма. Тук опираме отново до желанието на фирмите да сътрудничат. Някои от фирмите отговарят, че не се занимават с малки обекти. Те внасят такива соларни системи, обаче предпочитат да се занимават с по-големи обекти, от които печелят повече и не им се занимава с малки домашни обекти", подчерта Балин Балинов.

Семейството на Боряна Попова има на терасата си в блока слънчеви панели. Започнали с два панела, които покривали консумацията на един хладилник и две лампи. Отопляват се с три климатика в три помещения. Миналата зима са плащали по 105 лева за ток, макар по време на пандемията да е имало плътно обитатели на дома. "Получава се полза от около 500 лева за сезона", пресметнала е Боряна.

За да се постави подобна инсталация, не е необходимо семейството да живее само и единствено в къща, това може да се постигне и в апартамент, но балконът трябва да е голям и да е с южно, югоизточно или югозападно изложение, поясни тя.

Повече по темата чуйте в звуковите файлове. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51
Евгения Ташева

Евгения Ташева: Сякаш има паралелни реалности при управлението на отпадъците

" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..

публикувано на 21.11.24 в 18:16
Натали Петрова-директор на фестивала

В Банско започва най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения

Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..

публикувано на 17.11.24 в 05:30

Финансите ще са ключовата тема на 29-ата климатична конференция

29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..

публикувано на 11.11.24 в 00:05

СЗО настоя здравето да бъде основен елемент от климатичните политики

СЗО призова за прекратяване на зависимостта от изкопаемите горива и поставянето на здравето в центъра на всички климатични преговори, стратегии, политики и планове за действие. Само така ще бъдат спасени човешки животи и ще се гарантира здравословно бъдеще за бъдещите поколения, подчертават от организацията. Преди започването на 29-ата световна..

публикувано на 10.11.24 в 00:22
Морската градина в Бургас

МОСВ отбелязва деня на биосферните паркове и резервати

За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..

публикувано на 03.11.24 в 07:48
Дъждосвирцова птица

Омайното сем. Дъждосвирцови от Оман

Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..

публикувано на 28.10.24 в 09:34