Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Камерната женска вокална формация „Б-фолк“ за музиката, с която дишат и живеят

Маестро Светослав Балтаков: Дадох простор на душата си и на фантазията си и създадохме антистрес песни!

4
Камерна женска вокална формация „Б-фолк“
Снимка: Светослав Балтаков

Гости в "Нощен Хоризонт" са певиците Василка Доцева, Веселина Лилова, Латинка Христова и Даниела Дичева, заедно с основателя на състава маестро Светослав Балтаков. Репертоарът им се състои предимно от авторска музика, обработки и аранжименти на фолклорни песни, направени от диригента Светослав Балтаков.

Камерната женска вокална формация „Б-фолк“ към Народно читалище „Искра – 1964“ е създадена преди пет години. Вече имат над 30 песни за тези пет години.

Нейният основател и художествен раководител, маестро Балтаков залага в музикалната формация разнообразие на стилове – градски народни песни и включва фолклорни инструменти.

"Аз не деля музиката на самодейна или на професионална. Или правиш музика или не правиш. Старая се всичко да бъде на професионално ниво. Сега се занимава само с камерна музика и "Б - фолк"", разказа пред БНР в "Нощен Хоризонт" маестро Балтаков.

Самият проект надхвърля рамките на самодейността към читалището, защото ансамбълът участва в концерти, телевизонни предавания, записва професионално и прави видеоклипове на своите песни. Певиците пеят ансамлово, но и като солистки.

Певиците имат различни професии, но любовта към музиката ги стимулира да работят усърдно и в тази сфера.

Камерната женска вокална формация „Б-фолк“

Латинка Христова е палеонтолог и геолог. Василка Доцева работи в център за деца - Монтесори. Тя е завършила джаз и поп-изпълнителско изкуство в Пловдивския университет. С народната песен, както и Латинка Христова, е свързана от дете. Веселина Лилова работи към "Човешки ресурси" в Националния природо - научен музей. Даниела Дичева е инжинер и работи в търговска фирма, но е закърмена с музиката на Родопите. Пяла е още като студентка в народни хорове, а срещата с маестро Балтаков й разкрива възможностите на народната музика да звучи в съвременен вариант.

"Певиците пеят основно на три гласа, но понякога и на четири, на пет. Камерната музика е доста по-трудна, по-капризна. За да се случат нещата, освен че певиците трябва да са високо качество, трябва и самите им гласове да пасват като тембри. Подборът е доста по-сложен, а при нас се получи само с една корекция.

Веселина Лилова, Василка Доцева, Светослав Балтаков, Даниела Дичева и Латинка Христова (от ляво на дясно)

Как традиоционната народната музика може да звучи в съвременен вариант? В началото на 90 - те започнаха да се правят едни "небивали" промени в Ансамбъла на строителни войски, когато съкратиха Ансамбъла и махнаха Народния орекстър, а оставиха народните певици. Тогава имаше и един джазов оркестър на Александър Бразицов, извикаха ме и ми дадоха оркестъра и народните певици и ми казаха - пиши музика. И така стана. Съчетах двата вида музика. После започнах да сменям и с испанска китара, ренесансова лютня или бароково чембало.

Дадох простор на душата си и на фантазията си и така станаха много интересни песни и проекти", каза още маестро Балтаков.

Певиците споделиха, че народните песни - родопските, шопските носят огромна енергия, това са антистрес песни. Маестрото винаги се допитва до тях по песните, иска им мнението, самочувствието расте с всяка песен и удоволстиве, че можеш да запалиш хората за тази музика - народната в съчетание със съвременни обработки, инструменти, идеи. Сценичните им костюми също са осъвременени, макар и в народен стил.

Защото песена е послание към хората, категорични са певиците.

Маестро Балтаков е ръководил и ансамбъла за македонски песни „Илинден“, ансамбъла за народна музика „Гоце Делчев“ и  детска вокална група „Светулки“.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Куман Жеков и 16 годишната Мира

Топла усмивка и глина при майсторите от Северозападната задруга във Враца

През ваканцията много деца проявяват интерес към работата на занаятчиите от Северозападната задруга на майсторите във Враца.  Някои децата наблюдават какво правят занаятчиите, а други се учат на занаят. Като 16 годишното момиче Мира, което срещаме в грънчарското ателие на майстор Куман Жеков: "Тук съм, за да открия глина и топлата усмивка на..

публикувано на 29.07.24 в 15:06

Броени дни до джаз фестивала "Д-р Емил Илиев" в Боровец

В Банско се остави много добре разработена система от всякаква гледна точка. Този фестивал просто продължава с нова дестинация и с всичко отначало . Това каза пред БНР Елиана Захариева, един от организаторите на Международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев" в Боровец. Тази година предстои трето издание на фестивала. Николай Захариев:..

публикувано на 29.07.24 в 10:28

Заради опасност от мълнии отлагат с два дни фестивала SOFIA LIGHTS. Билетите важат

С два дни се отлага началото на фестивала за имерсивни арт инсталации SOFIA LIGHTS, който ще се проведе в парк-музей "Врана". Това съобщи пред БНР Ясен Гешев от организаторите на събитието. Фестивалът трябваше да започне днес, но заради метеорологичните условия и опасността от падането на мълнии ще започне в събота сутрин и ще продължи..

публикувано на 25.07.24 в 11:18

Николай Захариев: Д-р Илиев искаше духът на джаз фестивала да се доближи до този в Монтрьо

Идеята на д-р Илиев беше фестивалът в Банско (сега в Боровец) като дух да се доближава до този в Монтрьо. Това е много висока топка . Това каза пред БНР Николай Захариев, музикален директор на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев". Вече трета година фестивалът се провежда в планинския курорт Боровец. Захариев е дългогодишен музикален..

публикувано на 22.07.24 в 10:00

Виктория Бешлийска: "Нишка" е роман за изследването на женската сила

Сила.  Това е думата, която обединява седемте героини в новия роман на Виктория Бешлийска – "Нишка" . Женската сила като совалка на стан свързва съдбите на Скарлада, Ана, Зорка, Дана, Ружа, Мария и Йова. Няколко смели български жени, които принадлежат на различни времеви периоди.  Седем жени – дъщери, съпруги, майки, носещи отговорност..

публикувано на 22.07.24 в 09:10

Изключителен успех и престижни награди от 31-я Международен конкурс на ЮНЕСКО във Франция за деца от арт школа „Колорит“

Броени дни остават до откриването на Олимпийските игри в Париж. Но преди да бъде запален олимпийския огън в Париж на 26 юли, 4 500 деца и младежи от цял свят участваха в конкурса на  ЮНЕСКО на тема „Олимпийските игри от древна Гърция до съвременните игри. Спортни таланти със споделени ценности“. Изключителен успех и престижни награди заслужиха  деца..

публикувано на 21.07.24 в 05:33
Людмила Данова

Доброто винаги тържествува в разказите на Людмила Данова

"Вещица беше Виола" е един много интересен и полезен сборник с разкази на писателката Людмила Данова. Разказите в преобладаващата част не са необичайни, не са езотерика, но са почерпени от действителни случаи и събрани в образа на Виола - гадателка, лечителка, билкарка, която има мисията да помага на хората и иска, и Бог й дава шанса да остави..

публикувано на 21.07.24 в 04:38