Камерната женска вокална формация „Б-фолк“ към Народно читалище „Искра – 1964“ е създадена преди пет години. Вече имат над 30 песни за тези пет години.
Нейният основател и художествен раководител, маестро Балтаков залага в музикалната формация разнообразие на стилове – градски народни песни и включва фолклорни инструменти.
"Аз не деля музиката на самодейна или на професионална. Или правиш музика или не правиш. Старая се всичко да бъде на професионално ниво. Сега се занимава само с камерна музика и "Б - фолк"", разказа пред БНР в "Нощен Хоризонт" маестро Балтаков.
Самият проект надхвърля рамките на самодейността към читалището, защото ансамбълът участва в концерти, телевизонни предавания, записва професионално и прави видеоклипове на своите песни. Певиците пеят ансамлово, но и като солистки.
Певиците имат различни професии, но любовта към музиката ги стимулира да работят усърдно и в тази сфера.
Латинка Христова е палеонтолог и геолог. Василка Доцева работи в център за деца - Монтесори. Тя е завършила джаз и поп-изпълнителско изкуство в Пловдивския университет. С народната песен, както и Латинка Христова, е свързана от дете. Веселина Лилова работи към "Човешки ресурси" в Националния природо - научен музей. Даниела Дичева е инжинер и работи в търговска фирма, но е закърмена с музиката на Родопите. Пяла е още като студентка в народни хорове, а срещата с маестро Балтаков й разкрива възможностите на народната музика да звучи в съвременен вариант.
"Певиците пеят основно на три гласа, но понякога и на четири, на пет. Камерната музика е доста по-трудна, по-капризна. За да се случат нещата, освен че певиците трябва да са високо качество, трябва и самите им гласове да пасват като тембри. Подборът е доста по-сложен, а при нас се получи само с една корекция.
Как традиоционната народната музика може да звучи в съвременен вариант? В началото на 90 - те започнаха да се правят едни "небивали" промени в Ансамбъла на строителни войски, когато съкратиха Ансамбъла и махнаха Народния орекстър, а оставиха народните певици. Тогава имаше и един джазов оркестър на Александър Бразицов, извикаха ме и ми дадоха оркестъра и народните певици и ми казаха - пиши музика. И така стана. Съчетах двата вида музика. После започнах да сменям и с испанска китара, ренесансова лютня или бароково чембало.
Дадох простор на душата си и на фантазията си и така станаха много интересни песни и проекти", каза още маестро Балтаков.
Певиците споделиха, че народните песни - родопските, шопските носят огромна енергия, това са антистрес песни. Маестрото винаги се допитва до тях по песните, иска им мнението, самочувствието расте с всяка песен и удоволстиве, че можеш да запалиш хората за тази музика - народната в съчетание със съвременни обработки, инструменти, идеи. Сценичните им костюми също са осъвременени, макар и в народен стил.
Защото песена е послание към хората, категорични са певиците.
Маестро Балтаков е ръководил и ансамбъла за македонски песни „Илинден“, ансамбъла за народна музика „Гоце Делчев“ и детска вокална група „Светулки“.
Още по темата в звуковия файл.
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..