Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боряна Желева и една прекрасна вечер с поезия

Боряна Желева: Когато аз самата стана спомен, не искам да се скитам дух бездомен!

2
Боряна Желева
Снимка: Личен архив

„Кажи, дали в една прекрасна вечер…“ – така е озаглавена поетичната книга на Боряна Желева,  журналист в БТА,  в печатни издания и преподавател във Факултета по журналистика.

Поезията на Боряна Желева е позната от българския литературен печат и от нейни авторски изяви пред публика в България, Унгария, Швеция, Италия, Германия и Франция.

През годините публикува в различни периодични издания, а в по-ново време - във вестник „Словото днес“ - седмичник на Съюза на българските писатели, както и в електронното списание „Литературен свят“. Участва в антологията „Тринайсет“ (2019 г.), дело на 13 души - поети, всички свързани с журналистиката като професия, а също и с дейността на литературния кабинет „Владимир Башев“.
Боряна Желева
"Започвам да пиша, като музата идва спонтанно при мен чрез поетичния език. Моите стихотворения са кратки като форма и са една разказана история...Аз обичам да разказвам истории.

Повечето от стиховете ми не са абстрактни, винаги са свързани с преживяване, със сюжет, който ме вълнува, с нещо, което искам дори контретнто да кажа на определен човек  - то е един вид диалог между мен и останалитне хора.

Темите ми са общочовешки - за живота, за смъртта, за мъдростта или за липсата на мъдрост", каза в "Нощен Хоризонт" на БНР Боряна Желева.

По стихове на Боряна Желева композиторът Димитър Николов е създал кантати и песни, звучали на много места по света в изпълнение на български и на чуждестранни изпълнители.

"Ако бих могла да избирам поприще бих избрала да съм художник - затова аз с думи рисувам пейзажи... Много обичам природата и тя е в моите стихове - тиха, красива, дъждовна, цветна...

Когато аз самата стана спомен, не искам да се скитам дух бездомен, не нечий спомен в стоята ще вляза и ще изгрея като обич цялата", пише в стиховете си Боряна Желева.
Боряна Желева
Успоредно с поетичното си битие, по професия и призвание Боряна Желева е журналистка. Възпитаничка е на Факултета по журналистика и масова комуникация в СУ „Св. Климент Охридски”, в който преподава от 2005 г. досега. Работила е в БТА, във вестниците ”Демокрация”, „Новинар, „Континент”, „Глашатай”, в Радио Франс Ентернасионал (RFI) и в други медии.

"Работата ми в БТА беше много наситена, в отдел Справочна и отдел България, а по късно и в Международния отдел, като бях обучавана и наблюдавана в началото много внимателно и с помощта на ментор. 10 години работих там. Имаше страхотна атмосфера за работа...", спомня си още Желева и разказва още за това имало ли е цензора в БТА по време на социализма.

През 2021 г. излезе поетичната й книга „Кажи, дали в една прекрасна вечер…“, депозирана в Националната библиотека „Кирил и Методий, в Столична библиотека, в библиотеката на Софийския университет и на други места. По желание на авторката тиражът не беше предоставен на книжарниците, за да стигне до своите читатели като подарък. Така и стана. Премиерата на книгата се състоя през ноември 2022 г.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10