Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Японският посланик връчи държавен орден на маестра Венеция Караманова

| обновено на 05.02.23 в 04:15
8
Маестра Венеция Караманова
Снимка: Ани Петрова

На официална церемония в посолството на Япония у нас извънредният и пълномощен посланик - негово превъзходителство Хироши Нарахира, връчи държавния японски орден "Изгряващо слънце, златни и сребърни лъчи" на главния диригент на Детския хор на Българското национално радио - маестра Венеция Караманова.

Отличието беше присъдено за приноса й в насърчаване на японско-българските двустранни отношения чрез музиката на Детския радиохор.

Н. Пр.Нарахира Хираши и маестра Венеция Караманова

В Деня на културата на Япония 3 ноември, миналата година, японското правителство обяви имената на чуждестранните граждани със заслуги за активизирането на културния обмен. Министърът на външните работи на Япония Хаяши Йошимаса поздрави Венеция Караманова със специален адрес за удостояването й с държавния орден.

По повод събитието Венеция Караманова посочи пред БНР:

"Благодаря много за оценката, която правителството на Япония дава на работата на Детския хор на Българското национално радио, на моята работа. Аз съм от петнайсетте бележити българи, които са били удостоени с тази награда преди мен. Прибавям името си към българските дейци на култура, на изкуство, и от всички други сфери на обществения живот. От 1982-ра е първият награден и сега - 2022-ра, аз съм последната удостоена с това отличие. Радвам се, вълнувам се, гордея се с това, защото български диригент получава високата награда".

Негово превъзходителство Хироши Нарахира отдели специално внимание на хористите. Разказа им за традициите в Япония. Пред БНР той посочи и какъв е символа на ордена "Изгряващо слънце, златни и сребърни лъчи":

„Мога да кажа, че този орден се връчва за изключителни заслуги за развитие на културния и международен обмен между Япония и България. Императорът даде този орден на маестра Караманова. Тя е диригент от 40 години на Детския хор на БНР и популяризира в България, Япония и страните по света японската култура и българската култура. Предизвиква възхищението на японката публика“.

Много емоции и вълнение изпитват представителите на японското посолство у нас, когато слушат изпълнението на японските песни от хористите, дори се просълзяват от вълнение, казва посланикът на Япония у нас. Той оценява високо усилията на маестра Караманова, която обогатява репертоара с нови японски песни всеки следващ сезон. Вълнува го лъчезарното й лице, което е винаги щастливо и усмихнато.

„Когато децата изпълняват песните, правят го с изключително желание и вдъхновение“.

„Маестра Венеция Караманова е и отличен педагог. Когато на някое дете му прилошее, много нежно и внимателно се приближава към него, за да го подкрепи. Усеща децата, това винаги ми е правило силно впечатление“.

„Много съм радостен, че занапред ще продължи да развива музикалния обмен, което е един своеобразен мост на приятелството и доброжелателството между нашите две страни. Пожелавам й, в името на ордена, който г-жа Караманова получи, ордена на „Изгряващото слънце, златни и сребърни лъчи“, да се превърне в един истински символ за задълбочаване на японо-българското приятелство и разбирателство и занапред.“




По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10