Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Към Турция и Сирия потеглят първите тирове с дарения, събрани от Гората.бг

Хуманитарна помощ за Турция и Сирия изпращат от стотици точки на света
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Два тира с помощи от кампанията на Гората.бг потеглят днес за Турция. Най-вероятно единият тир ще бъде доставен в Одрин, а другият ще бъде насочен директно към един от пострадалите градове – Адана.

Това съобщи за БНР Никола Рахнев от платформата.

"В момента температурите са много ниски – и в Турция, и в Сирия. Фокусирахме се в топли дрехи. Имаме 15-ина палета якета, обувки, топли. Десетина палета с одеяла, завивки."

Оцелели от земетресението в Хатай, Турция  Снимка: ЕПА/БГНЕС

За Турция тръгват хиляди якета, зимни дебели шуби, топли обувки, съдове от алпака, столчета тип къмпинг, спасителни завивки, фенери и лампи. Закупени са и над 5 000 кубчета на Рубик за децата. Заминават още полуготови за употреба спагети и консерви за незабавна консумация.

В Сирия има остър недостиг на храна. Подготвени са по-трайни продукти, уточни Рахнев.

"24 тона ориз, 48 тона брашно и около 15-ина палета топли дрехи одеяла и завивки."

Предстои да се закупят още боб, леща, нахут, олио, захар, бебешки храни и лекарства.

Доброволци приготвят храна в сирийската провинция Идлиб  Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Там работим с две местни организации, които действат на терен от началото на войната. Те не са политизирани. Първите тирове с храната и облеклата ще изпратим с американската организация, като използваме сириец, който дълги години е живял в България, който познава спецификите на терен. Купуваме базови храни, за да може да осигурим повече хранителна стойност", разказа Никола Рахнев.

Даренията ще бъдат доставени в точка в Южна Турция, където има логистичен център и оттам ще се прехвърлят в Сирия.

"Подкрепата, съпричастността в цяла България е изключително висока. Десетки хиляди българи реално помагат. Най-малкото всеки съпреживява тази дълбока болка чисто човешки", коментира Никола Рахнев в предаването "Преди всички".

От Гората.бг продължават да набират дарения.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55
Митко Станков

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..

публикувано на 03.01.25 в 18:49

Халед Мераджудин: Най-голямото ми желание през тази година е да ставам все по-добър като човек

Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..

публикувано на 03.01.25 в 16:56

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08
Стефан Димитров

Стефан Димитров: Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост

Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост !  Това призова в интервю за БНР  Стефан Димитров,  създател на проекта airbg.info .  " Държавата продължава да не иска да купи в София някакви датчици - на техните станции в златния стандарт на Световната здравна организация - и не иска да измерва, и не иска да ни..

публикувано на 02.01.25 в 15:02
Доц. д-р Мария Николова

Диетолог: Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството

Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството.   Това препоръча в интервю за БНР специалистът диетолог доц. д-р Мария Николова. Храни се по-малко и се движи повече - така тя формулира добрия баланс, като даде пример с традицията в Австрия да създават навици у подрастващите на по-умерено хранене и по-високо ниво на движение...

публикувано на 02.01.25 в 13:27
доц. Мариана Тодорова

Доц. Мариана Тодорова: Изкуственият интелект действа като черна кутия, както нашият мозък

Наличието на изкуствен интелект налага да измислим нови дефиниции за това какво е интелект и интелигентност . Това мнение изказа пред БНР Мариана Тодорова, футуролог в Института по философия и социология на БАН. "Open AI направи голяма рекламна кампания 12 дни преди Коледа, в която твърдеше, че се демонстрират способностите на последния..

публикувано на 31.12.24 в 16:55