Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Потребители: "Драстично!", "Вече са непосилни!", "Спекулата е грамадна"

Макроикономист: Търговците вдигат цените с психологическа техника. Залагат се буферни печалби

"Да видим до какво ниво, психологическо, потребителите ги боли"

Снимка: БГНЕС

Скъпо и прескъпо - така обрисуват ежедневния си сблъсък с високите цени жители на Кюстендил. 

"Само един хляб и даже не всеки ден. Свръхпечалби имат, постоянно завишават цените и излиза, че търговците най печелят."

"Кило лютеница вече струва 19 лева. Това е безумие. Страната е залята от украинско зърно. Нали това зърно трябваше да отиде в гладуваща Африка? Спекулата е грамадна като във военно време", отбелязва инженер, пенсионер от областния град.

Пенсионерка, бивш театрален работник, която продава цветя в центъра на Кюстендил, пита "няма ли закони в тази държава" и "каква вина имат възрастните хора, които не могат да си купят литър мляко".

Бившият геолог Благой Анастасов, който живее в малкото село Кутугерци, коментира:

"Изкупуват го на стотинки млякото, хоп - 3.80 прясното мляко. Цялата работа у нас се обърка от 30 години. 1000 човека съсипаха хубавата, прекрасна България. Може ли да изнасяме жито и хлябът да е като в Европа?!"

Някои са склонни да свържат безумно високите цени с предстоящото въвеждане на еврото и влизането в еврозоната

"Според мен се готвим за еврото. Ще изравним цените, за да няма негативен ефект", предполага юрист от града.

"Щом правителството е умувало, ще си останем само с умуване. Това е бошлаф и пиар. Никой няма да намали цените. Контрол от правителството – това е фантазия", заключава един от събеседниците на кореспондента на БНР в Кюстендил.

Снимка: БГНЕС

Проверка на "Хоризонт" в Пазарджик улови идентични настроения за спекулативно високи според запитаните цени.

"Драстично! Храната е скъпа. Не може едно яйце да е 50 стотинки", "Всичко е завишено", "Вече са непосилни", "Вече сме на ръба за оцеляване", "Не може килограм краве сирене да го дава за 32 лева – това е абсурдно", недоволстват жители на града.

Васил Караиванов Снимка: БГНЕС

"Усещането идва от това, че в последните няколко години нямаше инфлация. Даже по едно време имаше дефлация. Доходите по малко растяха, нарастваха и това беше добре за хората. Изведнъж имаме скок на цените и той започна още от 2021 г., 2022-ра много се изостри. Сега сме в онази фаза, в която имаме продължаващият цикъл на повишаване на цените", посочи пред БНР макроикономистът гл. ас. Васил Караиванов, преподавател в Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Имаме около 2 години процес на инфлация. Същевременно търговците, които не знаят колко ще им бъдат повишени на тях цените, използват стара техника да вдигнат цените повече, а пък по-нататък, ако потребителите не могат да издържат на тези цени, ще ги свалят, обясни той.

"Да видим до какво ниво, психологическо, ги боли."

Залага се една буферна печалба поради несигурността дали в бъдеще цените няма да се повишат пак, изтъкна Караиванов.

Снимка: БГНЕС

България е голям вносител на хранителни продукти, напомни макроикономистът. Той уточни защо енергийните помощи не водят до спад на цените.

"И всъщност имаме чужд производител, търговци на няколко нива, плюс търговеца на дребно, които по никакъв начин не се влияят от енергийните помощи. Това е съвсем друг канал."

Държавната регулация може да подейства като успокоение на хората, но може би ще генерира и доста разочарование, изрази мнение Караиванов.

"Може да има и обратният ефект. Може да се стигне дотам да се скрият количества – различни механизми за заобикаляне на регулирани цени."

Чуйте повече по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Свети Валентин: Кои са най-популярните подаръци за жена?

По българска традиция на 14 февруари отбелязваме Деня на лозарите и винарите -Трифон Зарезан, а в католическия свят на тази дата се празнува Денят на влюбените – Свети Валентин. Макар че Свети Валентин не е типично български празник, той е повод за много хора да изразят с романтичен жест обичта и признателността си към любим човек. Много двойки..

публикувано на 24.01.25 в 15:34

Филип Кирилов: България не е баница и политиците и феодалите не са на банкет

На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..

публикувано на 23.01.25 в 10:05

КЗП ще обжалва съдебното решение за увеличените такси на мобилните оператори

Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори.  Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите.  Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..

публикувано на 23.01.25 в 09:40

Оценка "дисциплина"? Дискусията продължава

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..

публикувано на 22.01.25 в 11:25

През 2024-та пловдивчани прекарали в колите си 107 часа, софиянци - 104

"Недобра е новината, че трафикът през последната седмица е два пъти по-лош от среднодневния за изминалата година. На места в сутрешните пикови часове стигаме до над 100% средно време за пътуване ", обясни пред БНР Христо Грозданов, управител на Института за транспортна инфраструктура. По думите му "Пловдив след ковид привлече много..

публикувано на 22.01.25 в 10:53
Доналд Тръмп

Доналд Тръмп през американската литературна призма

Как победата на Тръмп на президентските избори в САЩ ще размести културно-социалните пластове отвъд Океана и как ще изглежда обещаната от него „Златна епоха“ за Америка? В деня, в който Доналд Тръмп повторно ще встъпи в длъжност като американски президент, от Автономията за слушане ви предлагаме анализ на  стъпките на завиващата..

публикувано на 20.01.25 в 15:46
Гроздан Караджов

Гроздан Караджов: Няма да се толерира нарушаване на процедурните правила, свързани с жп транспорта

Трима служители на Националната компания "Железопътна инфраструктура" са временно отстранени заради трагичния инцидент край Локорско, при който загинаха двама работници. Това стана ясно след среща на новия министър на транспорта Гроздан Караджов с ръководствата на "Холдинг БДЖ", Националната компания "Железопътна инфраструктура" и..

публикувано на 20.01.25 в 14:03