Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спасяват екзотични видове в Центъра за защита на природата и животните в Добрич

В Центъра за защита на природата и животните в Добрич се отглеждат представители на различни видове, които са били конфискувани от властите. Животните са били отглеждани в лоши условия, повечето от тях са с проблеми, които налагат дълго лечение и много грижи. Женският питон Лейди Кали вече няколко месеца дели една стая с директора на Центъра, игуаната Чочко пък живее в един аквариум с дълголетница костенурка, наречена Бабата.

Центърът за защита на природата и животните в Добрич от години работи съвместно със спасителния център „Зелени Балкани“ в Стара Загора. Идеята е с обединени усилия да се помогне на колкото се може повече животни, които са отглеждани не като живи същества, а като трофеи и признак за ексцентричност. Такъв е и случаят с питона албинос – закупен от млада дама от Варна, която обаче осъзнава, че в апартамент трудно се гледа четириметрова змия, която може да бъде и опасна. Тигровият питон идва тук с името Лейди, директорът на Центъра Християн Христов добавя Кали, която е богинята на респекта и страха в Индия. Повече за наистина впечатляващо красивата и респектираща с размерите си змия разказва Християн Христов.


Основно Лейди Кали се храни с мишки от лабораторията към БАН.

Игуаната Чочко е спасена от „Зелени Балкани“ в Стара Загора. Отглеждана е на терасата на жилищен блок в крайно неподходящи условия, докато един ден не пада от третия етаж. Така е и намерена и е конфискуван със съдействието на Екоинспекцията.

Подобна е историята и на варана, който намира убежище и адекватни грижи в добричкия Зоопарк.

Игуаната Чочко си прави компания със сухоземната шипоопашата костенурка, наречена от гледачите си Бабата, защото е на около 50 години.

Мечта на Християн Христов е да успее да пригоди една от къщичките в Зоопарка за дом на конфискуваните влечуги и в нея те да получат най-после необходимите условия за живот. Но и не само – желанието му е да направи и информационна кампания за запознаването на децата и възрастните с изискванията за отглеждане на животно в домашни условия, за нуждите на видовете и за това какви документи трябва те да притежават.


Само за ремонта на къщата са необходими около 40 000 лв., а за изграждането на подходящите терариуми за различните животни в нея и допълнителни средства. Затова и Центърът за защита на природата и животните очаква евентуално и дарители, които да подпомогнат осъществяването на този проект.

Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59
Кметът на Сандански Атанас Славчев

Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино

Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма  Надежда Цветкова  в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..

публикувано на 26.11.24 в 12:03

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51
Евгения Ташева

Евгения Ташева: Сякаш има паралелни реалности при управлението на отпадъците

" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..

публикувано на 21.11.24 в 18:16