Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дигиталната раница - модерният начин да се прави образование

Учениците го искат, споделя директор на столично училище

Снимка: БГНЕС

От известно време насам образователното министерство обучава директори и учители, които да "сложат" в дигитална раница учебните материали за децата. Ръководителят на проекта, финансиран по европейска програма, казва, че Ковид е бил повече катализатор това да се случи. А директори обясняват – това искат децата

Когато Яни Гебеджелиев бил ученик, в училище нямало дори и бели дъски и проектори, а само черна дъска и тебешири. И затова нещо геометрията не му се понравила. Именно затова като програмист в частна компания става част от проекта за дигиталната раница - една от многото платформи, които МОН предлага за улеснение на учителите. Яни казва, че това е модерният начин да се прави образование. Не заради учител, не заради родител, а заради ученика:


"Нашата идея при създаването на дигиталната раница винаги е била, че ние се опитваме да улесним учителите и учениците, като концентрираме цялата информация, която ни е нужна, както и предоставяме безплатен и лесен достъп до интерактивно дигитално образователно съдържание. /.../ Използваме една платформа, която е интегрирана с дигиталната раница. В нея има огромна мултимедийна библиотека и инструмент за лесно създаване на интерактивно съдържание. Целта е да дадем такъв инструмент, който да е лесен за учителя, съответно да провокираме децата и да ги запазим в училище, незаисимо под каква форма, те да бъдат част от процеса и лесно да могат да се интегрират в образователната система".

Учениците го искат, казва и зам.-директорката на 73-то средно училище в София Лидия Гавраилова. Дигиталната раница не е единствената платформа, която учителите в нейното училище използват. Но опитът им показва, че именно това е пътят към съвременното обучение. Тя посочи, че това, което следва, е да запознаят учителите с възможностите на дигиталната раница, да използват готово учебно съдържание, да правят такова. 


"Това само ще обогати възможностите на колегите с още ресурси, които могат да използват", смята Гавраилова. Според нея днешните ученици изискват да им се преподава по-дигитално. "На тях им е по-интересно, по-лесно го възприемат", обясни тя. Все пак платформите не могат да заместят учителя. Директорът признава, че част от колегите й са скептични към използването на тези нови ресурси. 

А учителите ще бъдат дори финансово стимулирани, ако тяхно дигитално съдържание се използва на национално ниво. Това обяснява Светослав Насвади от МОН, който отговаря за европейската програма за повишаване на дигиталната компетентност. По думите му проектът е мислен още през 2018 г., но Ковид е бил катализаторът.

"Предстоят обучения на 6200 учителя за създаване на дигитално съдържание. Трябва да бъдат обучени още 12 000 учителя за използване на дигиталната платформа, за да може да ползват ресурсите", подчерта той.

Обучението на директори и учители е опит една консервативна система за бъде променена, признава Яни Гебеджелиев от компанията, която обучава учителите. Яни обаче обяснява, че към момента от проведените дори и в други градове на страната обучения, въпросите са по-скоро технически, а не свързани с използването на дигиталните ресурси за образование.  

Яни е сигурен, че дигиталната раница ще бъде полезна и уверява, че дори и след края на проекта, системите и ресурсите ще бъдат запазени. 

"Това не е проект, по който парите са дадени, но няма резултати", обяснява той.

Снимки: Добромир Видев

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Американската и руската делегации на среща в Рияд, Саудитска Арабия, февруари 2025 г.

Майкъл Кимидж: Различията между Москва и Киев са фундаментални. Примирието може да се окаже пауза

Отвъд войната на думи между лидерите на САЩ и Украйна – която не попречи на диалога за сигурност и минерали между двете страни да продължи – с преговорите между руската и американската страна в Рияд тази седмица най-после започна да се избистря подходът на новия американски президент към уреждането на конфликта в Източна Европа. Пратениците..

публикувано на 22.02.25 в 10:18
Проф. Георги Каприев

Георги Каприев: Популизмът е политически бездарен, влачи се след народа и не поема отговорност

Популизмът е по дефиниция политически бездарен, политически импотентен, той се влачи след онова, което нарича народ, а не го води, и това има за ефект отказа от отговорност. Това каза проф. Георги Каприев, философ и университетски преподавател, който представи пред БНР новата си книга "Българските разломи", която е в книжарниците от началото на..

публикувано на 21.02.25 в 16:33
Мартин Иванов

Доц. Мартин Иванов: Няма митове за Народния съд, а неистини и полуистини

"Няма митове. Има просто неистини и полуистини , има политически употреби ." Това каза пред БНР историкът доц. Мартин Иванов за Народния съд преди граждански форум за историко-юридическите му аспекти, който ще се проведе днес. Според него " обичаме декларативно да отбелязваме годишнини, но задълбочено разглеждане не ни се удава ",..

публикувано на 21.02.25 в 10:11

Какви са нагласите в Германия преди предсрочните парламентарни избори?

В неделя в Германия предстоят предсрочни парламентарни избори, след като тройната коалиция на социалдемократа Олаф Шолц със Зелените и либералите се разпадна ден след изборната победа на Доналд Тръмп. Причината за провала година преди регулярните избори е трайното неразбирателство между трите партии в икономическата политика , след като стана..

публикувано на 21.02.25 в 07:55

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи .  Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...

публикувано на 20.02.25 в 09:13

Втори бойкот на големите търговски вериги у нас

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..

публикувано на 20.02.25 в 08:40
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44