Когато Яни Гебеджелиев бил ученик, в училище нямало дори и бели дъски и проектори, а само черна дъска и тебешири. И затова нещо геометрията не му се понравила. Именно затова като програмист в частна компания става част от проекта за дигиталната раница - една от многото платформи, които МОН предлага за улеснение на учителите. Яни казва, че това е модерният начин да се прави образование. Не заради учител, не заради родител, а заради ученика:
"Нашата идея при създаването на дигиталната раница винаги е била, че ние се опитваме да улесним учителите и учениците, като концентрираме цялата информация, която ни е нужна, както и предоставяме безплатен и лесен достъп до интерактивно дигитално образователно съдържание. /.../ Използваме една платформа, която е интегрирана с дигиталната раница. В нея има огромна мултимедийна библиотека и инструмент за лесно създаване на интерактивно съдържание. Целта е да дадем такъв инструмент, който да е лесен за учителя, съответно да провокираме децата и да ги запазим в училище, незаисимо под каква форма, те да бъдат част от процеса и лесно да могат да се интегрират в образователната система".
Учениците го искат, казва и зам.-директорката на 73-то средно училище в София Лидия Гавраилова. Дигиталната раница не е единствената платформа, която учителите в нейното училище използват. Но опитът им показва, че именно това е пътят към съвременното обучение. Тя посочи, че това, което следва, е да запознаят учителите с възможностите на дигиталната раница, да използват готово учебно съдържание, да правят такова.
"Това само ще обогати възможностите на колегите с още ресурси, които могат да използват", смята Гавраилова. Според нея днешните ученици изискват да им се преподава по-дигитално. "На тях им е по-интересно, по-лесно го възприемат", обясни тя. Все пак платформите не могат да заместят учителя. Директорът признава, че част от колегите й са скептични към използването на тези нови ресурси.
А учителите ще бъдат дори финансово стимулирани, ако тяхно дигитално съдържание се използва на национално ниво. Това обяснява Светослав Насвади от МОН, който отговаря за европейската програма за повишаване на дигиталната компетентност. По думите му проектът е мислен още през 2018 г., но Ковид е бил катализаторът.
"Предстоят обучения на 6200 учителя за създаване на дигитално съдържание. Трябва да бъдат обучени още 12 000 учителя за използване на дигиталната платформа, за да може да ползват ресурсите", подчерта той.
Обучението на директори и учители е опит една консервативна система за бъде променена, признава Яни Гебеджелиев от компанията, която обучава учителите. Яни обаче обяснява, че към момента от проведените дори и в други градове на страната обучения, въпросите са по-скоро технически, а не свързани с използването на дигиталните ресурси за образование.
Яни е сигурен, че дигиталната раница ще бъде полезна и уверява, че дори и след края на проекта, системите и ресурсите ще бъдат запазени.
"Това не е проект, по който парите са дадени, но няма резултати", обяснява той.
Снимки: Добромир Видев
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
За десети път Международната младежка камара започва да търси 10-те най-изявени млади личности на България. Отваря се специална форма за номиниране, която ще е достъпна до полунощ на 28 февруари. Инициативата насърчава и признава постиженията на млади българи на възраст между 18 и 40 години в ключови области на обществения живот. " През тази..
Вейповете са изключително опасни , предупреди пред БНР Росица Станулова, психолог в Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите в София. Тя отбеляза случая в Плевен, където след употреба на вейп с наркотично вещество 14-годишно момче падна от седмия етаж и загина. В нашата практика обаче има и други такива случаи, които..
От вчера започна кампанията "Думи на годината с "Как се пише?". Онлайн кампанията цели да открои значимите думи и изрази, белязали обществото през изминалата 2024 година. Доротея Николова, която е един от организаторите на кампанията и учител по български език и литература, посочи, че тази година се предлага филмът "Гунди" като културно..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и поздравяваха хората с новите цени . Има горчива ирония, че това винаги се случва на празници. Явно всеки разбира празниците по неговия си начин", коментира пред БНР Богомил Николов от Асоциация..
Община Елин Пелин иска да продаде пасища за застрояване, като неправомерно променя предназначението на земи, които са публична общинска собственост. За това алармират от инициативен комитет в село Богданлия, община Елин Пелин. От 8 месеца местните хора се борят за запазването на пасищата. През януари 2024 г. Общинският съвет на Елин..
"Успяхме да издирим семействата. В момента тече процес по идентификация. Не мога да ви опиша в какво състояние са близките ". Това каза пред БНР Диана Димова от "Мисия Криле" за развоя на трагичния случай със загиналите в Странджа в навечерието на Нова година непълнолетни мигранти. Организацията от Стара Загора, която получи един от..
"Само "Алтернатива за Германия" може да спаси Германия" - това сподели на 20 декември в собствената си социална мрежа американският мултимилиардер Илон Мъск. С това "гръмна първата пушка" в кампанията си да компрометира предсрочните парламентарни избори в най-мощната държава от ЕС. Мъск си позволи директни обиди към президента, канцлера, най-вероятния..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..