Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"В ядрената енергетика е заключена националната сигурност на България за следващите 20 години"

Проф. Янко Янев: Не мога да кажа, че Русия корумпира ядрената ни енергетика

"Президентът Радев не защитава Русия, а българския национален интерес"

проф. Янко Янев
Снимка: БГНЕС

В ядрената енергетика е заключена националната сигурност на България за следващите 20 години. Това заяви пред БНР проф. Янко Янев, директор на Института за управление на ядрените знания във Виена и единственият българин в Международната академия за ядрена енергетика. Той е автор на повече от 150 научни публикации, член е на Американското ядрено дружество и на Европейското ядрено дружество.

„АЕЦ „Козлодуй“ винаги е бил обект на интерес от гледна точка на определени практики. Няма да ги наричам корупционни, но колко пъти е бил сменян директора на централата за последните десет години. Или нямаме мениджъри, а това е опасно, или там играят други интереси. Това е най-големият наш енергиен обект. АЕЦ „Козлодуй“  борави с много сериозни суми, закупува и ядрено гориво. Очевиден е интересът да се партнира на този голям енергиен обект. Нещата не са толкова прости“.

Професорът каза в предаването „12+3“, че няма конкретен отговор защо в списъка със санкционирани по „Магнитски“ присъстват директори на АЕЦ „Козлодуй“.

Ние сме сред 30-те държави, които имат достъп до ядрена технология.

Не мога да кажа, че Русия корумпира ядрената ни енергетика, заяви професорът.

„Ние работим 45 години с тях и сме получили този тип ядрена технология. Това е нещо, което се опитваме днес да разрушим по чисто политически причини. Политиците  нарочват Русия и се опитват да прекъснат всички връзки-с генералния конструктор, с проектантите на атомната централа, с доставчиците на резервни части и с всички интелектуални и научно-технически връзки. Това граничи с опит да се разруши безопасността на централата. Трябва ли да наложим санкции и да не взимаме резервни части от Русия?“

Не защитавам Русия и руската ядрена технология, посочи той.

„Защитавам България. Не съм путинист. Трябва да знаем при какви условия можем да експлоатираме АЕЦ „Козлодуй“ безопасно. Това са 40% от  електричеството  на България. Представете си, ако те изчезнат, защото нямаме някаква резервна част. Несериозно е“.

Президентът Радев направи нещо важно и правилно-каза в Брюксел, че трябва да поддържаме централата си, смята професор Янев.

„Радев не защитава Русия, а българския национален интерес-така, както Орбан защитава унгарския интерес. Ние сме такава малка част от интересите на Русия ,че ако не ни доставят гориво и резервни части, само ние ще страдаме. Смешно е, че интересът на Путин е доставката на гориво“.  

Цялото интервю на Даниела Големинова с проф. Янко Янев може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55