Непоказвани произведения на Станка Цонкова-Уша ще можем да видим в Регионален център за съвременно изкуство Топлоцентрала от утре до 26 март. За изложбата си "Вълна отнесе стъпка в пясъка" Цонкова, която е фотограф и художник, разказа за БНР:
"Изложбата не я възприемам като моя. Кураторът е Вера Млечевска. Тя преведе всичките тези мои впечатления и преживявания от опита ми в Япония на един език, който е по-разбираем и се получава нещо много интересно. За мен е много вълнуващо това общуване с нея – един диалог между нас двете. Получи се нещо съвсем различно от това, което аз си представих. Тази изложба е важна точно заради това споделяне, този диалог и това общуване. В личен план това е съвсем ново".
Ние познаваме Япония само от клишетата, които масово се разпространяват, подчерта тя в предаването "Преди всички". Според нея имаме много малко познания за нивата, дълбочината и приноса й в световната култура.
"Изложбата има точно такава познавателна цел – да отвори тези пространства, които лично мен ме вдъхновиха, вълнуваха и ме промениха в някаква степен. Познанието за една култура е комплексно възприятие – сетивно, физическо и духовно. Вкусове, звуци, миризми, усещания се преплитат в общуването с хора и разбирането, че само сърцето си човек може да се доближи и премине извън привидното и традиционно схващане за нея".
Видеата, които никога не са показвани, са свързани с една легендарна личност от японската култура - един от основателите на танца буто, който е много малко познат у нас, посочи Станка Цонкова-Уша. По думите й този танц много точно изразява японската душевност, разбирането им за живота и смъртта, както и връзката им с природата.
Изложба е наситена с много богата биография, отбеляза още фотографът. Според нея има още много живот в нея.
"Тази изложба е поредното доказателство, че разликата във времето и в поколенията няма никакво значение, когато хората общуват и се разбират", изказа мнението си тя.
Още за изложбата и срещите, които са вдъхновили Станка Цонкова, чуйте в звуковия файл.
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..