"Днес на украинска земя с кръв се пише нов световен ред", казва Велина Чакърова, геополитически анализатор, бивш директор на Австрийския институт за външна политика и основател на агенция за геополитически анализи "Face".
Ако Русия успее във войната срещу Украйна, ще сме в напълно нов геополитически свят, в който Китай ще има силен интерес от това да държи Америка и Европа заети на Стария континент, занимавайки се с една много по-мощна ревизионистка сила в Москва, докато Пекин се готви за голямата системна битка със САЩ.
Това мнение изрази Велина Чакърова в интервю за БНР.
Китай най-много се страхува от сценарий на три фронта – Южнокитайско море, Тайван, Индия, смята анализаторът.
Не е в интерес на Китай да има сериозен вакуум в геополитически план, ако Русия загуби войната в Украйна, посочи още тя в своя анализ.
За момента обстановката е показателна за това, че Китай няма интерес да се откаже от подкрепата си за Русия, категорична е Чакърова.
Регионалното съперничество между Китай и Индия ще се засилва и обостря, а Русия се позиционира между двете сили, прогнозира Велина Чакърова.
"Ще наблюдаваме един интересен геополитически триъгълник."
Ако Русия спечели войната в Украйна, се очаква много засилено регионално позициониране от страна на Москва. Същевременно Русия има интерес от това регионално противоборство между Китай и Индия, защото е доставчик на военна помощ и за двете страни, заяви Велина Григорова в предаването "Събота 150".
Русия ще продължава да разчита на всеобхватната подкрепа на Китай във всяко отношение, в бъдеще най-вероятно и във военно, отбеляза Велина Чакърова. Според нея ако Китай реши да подпомага Русия и военно, това ще е окончателно свидетелство, че се намираме в сценарий на Световна война 2.0.
Докато на Стария континент всички европейски държави и институции от година се занимават само с войната в Украйна, то в Латинска Америка, в Африка, на азиатския континент виждат тази война в по-различна перспектива. Околният свят гледа на войната в Украйна "като на война, която води до повече глад, повече военни конфликти, повече протести", отчита Чакърова.
По думите ѝ, когато говорим за страни като Китай и Индия, които вече имат ключова роля в Африка и Латинска Америка, виждаме по-различно настроение към тази война, не само спрямо двустранните връзки с Русия.
Запитана може ли Западът да "спечели" глобалния юг, Велина Чакърова коментира:
"Трудно ще бъде на Запада да спечели глобалния юг на своя страна. Тези системни процеси текат вече от доста време. Китай е вече търговски партньор номер 1 на всички африкански държави без изключение. Индия, която според много анализатори и според МВФ се очертава да се превърне в икономическа сила номер 3 на света в това десетилетие, открито се обяви, че иска да стане лидер на глобалния юг, като имате предвид не само икономически връзки, но и политическо лидерство."
Предвид ролята на тези два азиатски гиганта и нарастващата роля на АСЕАН като нов търговски блок, е трудно да си представим как ЕС и другите атлантически партньори ще започнат тази дипломатическа битка да "спечелят отново сърцата на глобалния юг", добави тя.
Налице е и исторически натоварено минало от колониалния период - глобалният юг да възприема Запада като причина за всички социално-икономически проблеми, които тези държави имат, посочи още тя. По думите ѝ сега, в условията на конкуренция, тези държави могат да избират кой модел отговаря на техните интереси.
Класическата схема на Запада досега с помощи за развитие и хуманитарна помощ няма да е достатъчен. Ще трябва да се предложи нов модел на отношения – "на равна нога", смята Чакърова.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Нужно ли е да си поставяме цели, които да изпълним през Новата година, която чука вече на вратата ни? И к олко е добре да бъдат те, за да бъдат реализирани - ще може да научите днес от 15 часа на онлайн срещата, организирана в социалната мрежа "Фейсбук" от Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на..
" Когато преживееш нещо лично, след това искаш по всякакъв начин да измъкнеш хората, които в момента преживяват това, защото си разбирал болката, трудността и начина, по който те се чувстват ". Това обясни пред БНР Екатерина Ангелова, която създаде платформата "Поговори с мен", насочена към хора с множествена склероза и депресия. Самата тя е с..
Само с изкуствен интелект иска да се занимава Стоян Ганчев от математическата гимназия в Пловдив. Последна година той ще учи у нас, а после иска да отиде в чужбина. Знанията си за изкуствения интелект обаче момчето ще върне в България. Интересът към роботиката и това, че е добър по математика провокирало дванайсетокласникът в математическата..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на Тодор Живков, бъде изваден от границите на парка. В средата на декември в Областната администрация на Сливен се състоя обсъждане, организирано от МОСВ съвместно с РИОСВ – Стара Загора. Това..
В отворено писмо психиатри алармират за недоимъка в болничното психиатрично лечение. В него се настоява да се отпускат средства, които да обезпечат достоен начин на работа. От над 7000 днес у нас са останали близо 2700 психиатри . Голяма част от тях са практикуващи в амбулаторната психиатрична помощ, казва доц. д-р Мая Стоименова, която има..
" Рождество е дълго чакан отговор от човечеството докога ще бъде в това страдание, в което се е поставило с първородния грях. Смъртта вече няма жило , защото идва Онзи, който ще я унищожи. На този ден се ражда Спасителят на света." Това казва пред БНР Димитър Митев, автор на книгата "Как станах свещеник", в която разказва различни истории..
"Българската Коледа" не е само концерт, не е само благотворителна кампания, а е общественозначима кауза , която сплотява обществото ни и укрепва нашите хуманни ценности. "Българската Коледа" е инвестиция в най-важния капитал на нацията - нашите деца". Това каза пред БНР диригентът Георги Милтиядов, като сподели щастието, благодарността и..
Благотворителността му е присъща, но отказва да говори за това на кого и за какво помага, така както пише и в евангелието от Матей: "А ти,..
Над 2 хиляди бебета се родиха в Столичната болница "Шейново" през 2024-та година. Работата на екипа през годините показва, че доверието към..
Два апарата от "Българската Коледа" използват ежедневно в Клиниката по педиатрия към Университетската болница "Д-р Георги Странски" в Плевен . Чрез..