Разговор с проф. Рана Митер, историк от Университета в Оксфорд, един от най-големите експерти в света по китайска политика.
Има сигнали от Пекин, че Китай се опитва да подобри отношенията си със страни от Запада, особено в Европа. На фона на може би охладняващи отношения с Русия дали китайското ръководство не започва да се чувства някак си изолирано в световен мащаб?
Мисля, че в момента китайското правителство се чувства малко изолирано и откъснато на световната дипломатическа сцена. Наблюдавам това от няколко месеца. На повърхността китайското ръководство продължава да изглежда в някаква степен неутрално по отношение на руската война срещу Украйна, но на практика, зад кулисите, всички смятат, че Китай подкрепя Русия. И в същото време Пекин е разочарован, че Русия се превърна в отхвърлена от света държава.
Това поставя Китай в позиция, която не харесва, защото е принуден да защитава или най-малкото да бъде неутрален към близка държава, която обаче е в международна изолация.
Китай се опитва да се справи с това, като в същото време продължава да се опитва да прикрива напрежението в отношенията със Съединените щати, поне що се отнася до някои ключови сфери като технологиите. Говоря за американския закон за чиповете, който лиши Китай от достъп до технологии за полупроводниците.
Ето защо Китай се опитва да намери други начини да смекчи негативните ефекти, един от които е да бъде в по-топли отношения с някои от големите играчи в Европа, включително германския канцлер Шолц. Но като цяло няма съмнение, че Китай е по-колеблив в своята дипломация, отколкото преди войната.
Когато се срещнаха за последен път преди около месец Си Цзинпин и Владимир Путин си обещаха да задълбочат двустранните връзки, но чуваме в изявления на висши китайски служители в частни разговори, че са загрижени за подкрепата за Кремъл. „Файненшъл таймс“ дори цитира китайски източник, който казва: "Путин е луд! Нахлуването в Украйна е взето от много малка група хора. Китай не трябва просто да следва Русия". Смятате ли, че Китай ще се опита публично да се дистанцира от действията на Путин в Украйна?
Мисля, че Китай наложи на Русия нещо като "изпитателен срок". С други думи, ако Русия е в състояние да изпълни поставените си цели да завоюва Украйна, разрушавайки на практика независима държава, Китай няма да възрази особено. В частни кръгове обаче се чува, че Китай е против намеренията на Русия да замрази конфликта в Украйна, така че нито една от страните във войната да не е в състояние да реши изхода й в своя полза.
Този вид много нестабилна международна ситуация дълбоко тревожи Китай. Китай обича стабилността. Китай по принцип обича да знае откъде идват доставките на нефт и газ, и да води стабилни отношения с останалия свят. Китай е особено разтревожен от последиците на политиката за нулев ковид през последните 2-3 години. Тази политика създаде огромни проблеми за отношенията на Китай с останалия свят. Мисля, че сега страховете са свързани с това, че нестабилността, създадена от руското нахлуване в Украйна без ясни признаци за решение, ще доведе до още по-голяма несигурност и нестабилност.
Дали може да се каже, че друг аспект на стратегията на Пекин е не само да се постави в позиция на потенциален помирител, но също и да даде заявка като участник в усилията за възстановяване на следвоенна Украйна?
Мисля, че ролята на Китай като активен миротворец е по-скоро реторично пожелание, отколкото намерение по същество. В исторически план през последните 50-60 години Китай никога не е проявявал особено голям ентусиазъм да се ангажира пряко в мирни преговори. За разлика от Русия, например, която се намеси в Сирия. Единственото изключение до някаква степен е Северна Корея. Дори и тук, бих казал, Китай пое по-скоро второстепенна роля. Не мисля, че ще бъде по-различно в руско-украинската криза.
Китай ще продължава да прави това, което прави сега, а то е да твърди, че и двете страни трябва да стремят към мирно решение. Това е доброжелателна, макар и в крайна сметка лишена от съдържание декларация. Мисля обаче, че Китай се интересува от това, което ще се случи след края на войната, независимо какъв ще бъде той, защото тогава Украйна трябва да бъде възстановявана. Очаквам, че Китай ще лансира идеята, че има капацитета да участва в редица области, като строителството, технологиите и инфраструктурата. Да не забравяме, че преди избухването на войната Китай бе най-големият търговски партньор на Украйна като отделна държава.
Мисля обаче, че е неизбежно, че след края на войната в Украйна светът ще остане разделен между Русия и предвождания от Америка Запад. Затова не е съвсем ясно колко голяма свобода ще има Украйна да избира кой точно ще възстанови нейната икономика и инфраструктура. Това ще зависи до голяма степен от крайния изход на войната, от това кой ще бъде победителят.
Интервюто чуйте в звуковия файл.
Главният икономически съветник на американския президент Доналд Тръмп Стивън Мур призова Обединеното кралство да избере американския свободен пазар пред "социалистическия" по неговите думи модел, на ЕС. В интервю за вестник "Таймс" от Мар-а-Лаго, резиденцията на Доналд Тръмп във Флорида, Стивън Мур заяви, че Вашингтон ще бъде "по-малко заинтересован..
Цените на самолетните билети се очаква да достигнат рекордно високи нива през следващата година и ще има скок в отменените полети в резултат на критичния недостиг на самолетни двигатели и резервни авиационни части, съобщи "Индипендънт", като се позова на експерти. "British Airways" и "Virgin Atlantic" са сред превозвачите, които вече бяха принудени да..
Правителството на Австрия няма да позволи страната да бъде дестабилизирана, предупреди канцлерът Карл Нехамер, малко след като стана ясно, че "Газпром" ще спре доставките на природен газ утре сутринта: "Няма да позволим да бъдем изнудвани от никого, нито дори от руския президент. Няма да позволим на правителството на Путин и на самия Путин..
Министър председателят Димитър Главчев разпореди на енергийния министър Владимир Малинов да извърши проверка относно информация за реорганизация на дейността на ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3", съобщават от правителствения пресцентър. Това се налага във връзка с публикувана в медиите информация. "Националната електрическа компания" ЕАД..
Общинският съвет на ДПС Габрово се противопостави на обявеното вчера от "ДПС – Ново начало" изключване на седем от членовете в Габровска област на Движението за права и свободи. "Ние не сме членове на "Ново начало", а на "Движение за права и свободи" и няма как да сме изключени от организация, в която не сме членували", се казва в..
В Кипър днес започна подаването на заявления за участие в два нови плана за субсидиране на жилища на обща стойност 40 млн. евро, съобщиха от правителството. Могат да кандидатстват и български граждани, живеещи в страната, които отговарят на критериите. Двата плана са част от новата правителствена политика, чиято цел е да се увеличат жилищата..
"Рискът новата Европейска комисия да не встъпи в длъжност от 1-ви декември е съвсем реален". Това каза пред БНР евродепутатката от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Цветелина Пенкова. Тя коментира причините, които биха могли да доведат до това. "Кандидатура на заместник-председател на Европейската комисия от крайно дясна..
" Няма съмнение, че е крайно време да има правителство, но няма съмнение също така, че няма как да се получи. Системата е изчерпана ". Това заяви..
" Нито аз, нито другите изключени - те са десетки, а в следващите дни и седмици те ще бъдат стотици, се чувстваме изключени от нашата партия - партията,..
Държавният глава коментира всички тези теми след конституционната клетва на трима нови магистрати, които влизат в обновения Конституционен съд,..