Разговор с проф. Рана Митер, историк от Университета в Оксфорд, един от най-големите експерти в света по китайска политика.
Има сигнали от Пекин, че Китай се опитва да подобри отношенията си със страни от Запада, особено в Европа. На фона на може би охладняващи отношения с Русия дали китайското ръководство не започва да се чувства някак си изолирано в световен мащаб?
Мисля, че в момента китайското правителство се чувства малко изолирано и откъснато на световната дипломатическа сцена. Наблюдавам това от няколко месеца. На повърхността китайското ръководство продължава да изглежда в някаква степен неутрално по отношение на руската война срещу Украйна, но на практика, зад кулисите, всички смятат, че Китай подкрепя Русия. И в същото време Пекин е разочарован, че Русия се превърна в отхвърлена от света държава.
Това поставя Китай в позиция, която не харесва, защото е принуден да защитава или най-малкото да бъде неутрален към близка държава, която обаче е в международна изолация.
Китай се опитва да се справи с това, като в същото време продължава да се опитва да прикрива напрежението в отношенията със Съединените щати, поне що се отнася до някои ключови сфери като технологиите. Говоря за американския закон за чиповете, който лиши Китай от достъп до технологии за полупроводниците.
Ето защо Китай се опитва да намери други начини да смекчи негативните ефекти, един от които е да бъде в по-топли отношения с някои от големите играчи в Европа, включително германския канцлер Шолц. Но като цяло няма съмнение, че Китай е по-колеблив в своята дипломация, отколкото преди войната.
Когато се срещнаха за последен път преди около месец Си Цзинпин и Владимир Путин си обещаха да задълбочат двустранните връзки, но чуваме в изявления на висши китайски служители в частни разговори, че са загрижени за подкрепата за Кремъл. „Файненшъл таймс“ дори цитира китайски източник, който казва: "Путин е луд! Нахлуването в Украйна е взето от много малка група хора. Китай не трябва просто да следва Русия". Смятате ли, че Китай ще се опита публично да се дистанцира от действията на Путин в Украйна?
Мисля, че Китай наложи на Русия нещо като "изпитателен срок". С други думи, ако Русия е в състояние да изпълни поставените си цели да завоюва Украйна, разрушавайки на практика независима държава, Китай няма да възрази особено. В частни кръгове обаче се чува, че Китай е против намеренията на Русия да замрази конфликта в Украйна, така че нито една от страните във войната да не е в състояние да реши изхода й в своя полза.
Този вид много нестабилна международна ситуация дълбоко тревожи Китай. Китай обича стабилността. Китай по принцип обича да знае откъде идват доставките на нефт и газ, и да води стабилни отношения с останалия свят. Китай е особено разтревожен от последиците на политиката за нулев ковид през последните 2-3 години. Тази политика създаде огромни проблеми за отношенията на Китай с останалия свят. Мисля, че сега страховете са свързани с това, че нестабилността, създадена от руското нахлуване в Украйна без ясни признаци за решение, ще доведе до още по-голяма несигурност и нестабилност.
Дали може да се каже, че друг аспект на стратегията на Пекин е не само да се постави в позиция на потенциален помирител, но също и да даде заявка като участник в усилията за възстановяване на следвоенна Украйна?
Мисля, че ролята на Китай като активен миротворец е по-скоро реторично пожелание, отколкото намерение по същество. В исторически план през последните 50-60 години Китай никога не е проявявал особено голям ентусиазъм да се ангажира пряко в мирни преговори. За разлика от Русия, например, която се намеси в Сирия. Единственото изключение до някаква степен е Северна Корея. Дори и тук, бих казал, Китай пое по-скоро второстепенна роля. Не мисля, че ще бъде по-различно в руско-украинската криза.
Китай ще продължава да прави това, което прави сега, а то е да твърди, че и двете страни трябва да стремят към мирно решение. Това е доброжелателна, макар и в крайна сметка лишена от съдържание декларация. Мисля обаче, че Китай се интересува от това, което ще се случи след края на войната, независимо какъв ще бъде той, защото тогава Украйна трябва да бъде възстановявана. Очаквам, че Китай ще лансира идеята, че има капацитета да участва в редица области, като строителството, технологиите и инфраструктурата. Да не забравяме, че преди избухването на войната Китай бе най-големият търговски партньор на Украйна като отделна държава.
Мисля обаче, че е неизбежно, че след края на войната в Украйна светът ще остане разделен между Русия и предвождания от Америка Запад. Затова не е съвсем ясно колко голяма свобода ще има Украйна да избира кой точно ще възстанови нейната икономика и инфраструктура. Това ще зависи до голяма степен от крайния изход на войната, от това кой ще бъде победителят.
Интервюто чуйте в звуковия файл.
Извънредно положение беше обявено през първия ден на новата 2025 година в района на Манчестър заради наводненията в резултат на проливните дъждове в Обединеното кралство. Повече от 100 предупреждения за наводнения бяха издадени в Обединеното кралство. Полицията в Манчестър и предградията съобщи, че хора са останали блокирани в домовете си..
Все още действащият президент Джо Байдън се обади на кмета на Ню Орлиънс, за да предложи пълна федерална подкрепа след съмртоносния инцидент, при който бяха убити най-малко 10 души, а други 35 бяха ранени. Множество жертви, след като автомобил се вряза в тълпа хора в Ню Орлиънс (обновена) "Наредих на екипа си да гарантира, че всеки ресурси..
"Да има мечти и да работим за постигането им". Това пожела кметът на Сливен Стефан Радев на сливенските граждани, с които заедно на площад "Цар Освободител" посрещна новата 2025 година. Вино, баници с късмети и много настроение съпътстваха празника. Точно в полунощ празничните фойерверки озариха небето над Сливен и прозвуча приветствието на..
Все повече хора се включват в благотворителните инициативи на силистренските рокери, които преминаха облечени като Дядо Коледа в мотошествие в първия ден от Новата година. Събраните средства ще бъдат отчетени утре, те са за лечение на 12 годишната Дария Христова, която страда от рядко животозастрашаващо заболяване, което може да се лекува..
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди цена на природния газ за месец януари в размер на 81,94 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС), която цена е със 7,97% по-висока от тази за последния месец на миналата година. В ценовия микс е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян по..
По-високи заплати и първата нова техника за армията се очакват тази година. Тези очаквания идват на фона на още негласуван бюджет. Страната ни очаква първите два самолета Ф-16 в края на първото тримесечие, а до края на третото ще бъдат доставени всичките 8 самолета от първия договор. През октомври фирмата производител показа тестов..
От днес в Република Северна Македония важат само шофьорските книжки с новото конституционно име на страната. До момента са издадени над 800 хиляди документа, уточняват от Министерството на вътрешните работи и напомнят, че на 31 декември 2024 година изтече срокът за подмяна на регистрационните табели на колите с нови. След промяната на..
Ние се отдалечаваме с години, а може би завинаги от еврозоната . За това предупреди в интервю пред БНР бившият финансов министър Симеон Дянков...
Пожар е възникнал тази сутрин във влакова композиция на Централна гара в София. Сигналът за пожара е подаден минути преди 3 ч. тази сутрин. На място са..
В предаването "12+4" богословът проф. Иван Желев посочи, че тук въпросът е защо точно сега е реагирал Върховният касационен съд . " Българската..