Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Започват центробежни процеси, които изцяло ще променят системата на международните отношения"

Доц. Искрен Иванов: Конфликтът в Украйна не може да се разреши без позицията на Китай

"Ако този конфликт се проточи, не само Русия, но и НАТО ще изчерпи стратегическите си ресурси"

доц. Искрен Иванов
Снимка: Иван Русланов, БНР

Най-важното в речта на Путин беше изтеглянето на Русия от нов договор СТАРТ. На езика на международната сигурност това би трябвало да означава нова надпревара във въоръжаването.

Това каза пред БНР доц. Искрен Иванов, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", доктор по политология с научни интереси в американската политика, международната сигурност и управлението на конфликти.

По думите му изтеглянето на Русия от новия договор СТАРТ е най-ключовият момент в речта на руския президент от вчера, а останалото е "политически пълнеж".

Русия обаче няма технологиите, средствата и ресурсите да започне нова надпревара във въоръжаването, което означава, че Путин си оставя вратичка за нови ядрени опити, поясни Иванов.

Според него живеем в свят, познат ни от 60-те години на 20-и век, когато човечеството беше на прага на ядрена война с кубинската ракетна криза. С прекратяването на нов СТАРТ започват центробежни процеси, които изцяло ще променят системата на международните отношения.

Посещението на Байдън в украинската столица отправи ясно послание – че Америка твърда застава зад Украйна, но и че Байдън оставя отворени каналите за комуникация с Русия, а не ги затръшва, така че да не се стигне до нещо по-лошо, допълни преподавателят.

"Този ред, който познаваме след края на Студената война, вече приключи."

Зад думите на американския президент можем да разчетем подготовка на света за навлизане в един съвсем различен модел, смята Искрен Иванов.

Ако до 5 години този конфликт не свърши, това означава, че той ще се замрази, отбеляза още той.

"Това означава в перспектива или да преминем в един свят, в който отново ще станем свидетели на Студена война между САЩ и вероятно Китай, който е най-категоричният заявител за това на този етап да бъде другият полюс в международната система. Един такъв свят би бил съпроводен с технологична надпревара. Другият вариант е светът да бъде многополюсен, ако се появят актьори, които да имат възможността и капацитета да достигнат паритет със САЩ, а такива на този етап няма."

"Ако този конфликт се проточи, не само Русия, но и НАТО ще изчерпи стратегическите си ресурси. Това ще наложи не просто промяна на цялостните стратегии на НАТО. То ще наложи необходимостта от глобално превъоръжаване, в това число и в Европа. Това означава да отделяме много повече пари за оръжия, за сигурност, за военна промишленост", коментира доц. Иванов в предаването "Преди всички".

Асимилацията на Беларус е напълно в духа на неоевразийската доктрина на Русия. Ако Русия асимирила Беларус, тогава тя ще опре в границите на НАТО изцяло. Сега има линия с Прибалтика, но фронтът се разширява в посока Полша, посочи преподавателят.

Китайската гледна точка ще е решаваща, защото този конфликт не може да бъде разрешен без позицията на Пекин, подчерта Искрен Иванов.

"Технологично Китай вече е изпреварил САЩ, което означава, че лека-полека започва да достига паритет с Вашингтон. На този етап Китай е напълно неутрален в този конфликт. Едно посредничество, една намеса на Китай в този конфликт сериозно ще наклони везната в полза на едната или другата страна. За мен Китай ще избере неутралната позиция."

"Никоя държава не е самодостатъчна. Няма как една държава да претендира за самодостатъчност само на базата на това, че разполага с толкова много ресурси. Русия не може да се затвори в себе си и да функционира сама в системата на международните отношения. Никоя сила не е самодостатъчна. Русия не прави изключение от това правило", изтъкна доц. Искрен Иванов. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Присъдите на обвинените за измами във Великобритания българи се очакват в четвъртък

Петимата български граждани, обвинени в една от най-крупните измами със социални помощи в Обединеното кралство, се явиха днес в лондонския съд в Ууд Грийн. Присъдата се очаква да стане известна в четвъртък. Очакват се присъдите на 5-мата българи, обвинени в измама във Великобритания Стоян Стоянов, Галина Николова, Цветка Тодорова и Патриция..

публикувано на 28.05.24 в 18:54
Стилияна Николова, Боряна Калейн и Елвира Краснобаева

Грациите благодариха за подкрепата: Усещането в залата беше сякаш сме пред родна публика

" Усещането в залата беше сякаш сме пред родна публика. Имаше повече български знамена, отколкото унгарски.  Благодарни сме на всички, които ни подкрепиха на живо и на тези, които ни стискаха палци пред телевизорите. Искаме да им кажем, че ги обичаме".  Това сподели пред БНР  Боряна Калейн, част от грациите в Националния ни отбор по..

публикувано на 28.05.24 в 14:01

Експеримент: Кози предпазват горите от пожари, пасат в рисковите зони под тях

Състоянието на горите у нас не се е подобрило особено в последните няколко години . Тяхното стопанисване през активна лесовъдска намеса е силно снижено. Тази оценка направи в интервю за БНР доц. Георги Костов, преподавател в Лесотехническия университет и бивш заместник-министър на земеделието. По подбалканската линия изсъхват иглолистни..

публикувано на 28.05.24 в 07:55
проф. Иван Желев

Проф. Иван Желев: Проправя се пътят на митрополит Николай към поста патриарх

"Има църковна политика. Стремят се някои хора да си създават лоби. Фракцията, която ръководи митрополит Николай, се увеличи от вчера с още един негов поддръжник, което му проправя пътя евентуално да бъде избран за патриарх." Това заяви пред БНР богословът проф. Иван Желев след избора на новия Сливенски митрополит. По думите му, митрополит..

публикувано на 27.05.24 в 09:41

Д-р Борис Асьов: Много хора излизат за гъби без никаква подготовка

" Когато завалят продължителни дъждове, много хора хващат раниците и излизат да берат гъби, като много често това се прави без никаква подготовка. А гъбите са изключително опасно хоби и трябва да се подхожда с много голямо внимание ".  Това предупреди от ефира на БНР д-р Борис Асьов от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към..

публикувано на 27.05.24 в 09:28

Украйна във фокуса на Парламентарната асамблея на НАТО в София

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг пристига в София за последния ден от пролетната сесия на Парламентарната асамблея на НАТО. Два дни 400 парламентаристи от 32 държави членки на НАТО и от 25 страни партньори и парламентарни организации обсъждаха позиции, които ще бъдат представени за одобрение и на срещата на върха във Вашингтон пред..

публикувано на 27.05.24 в 08:11

Започват Ботевите дни във Враца

Със запалване на символичния вечен огън днес във Враца ще бъде дадено официалното начало на Ботевите дни , посветени на 148-та годишнина от подвига на поета - революционер и четата му. Програмата на честванията включва разнообразни културни, образователни, туристически и спортни прояви за всички възрасти. Някои от събитията са традиционни, а други..

публикувано на 27.05.24 в 06:24