Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Да могат да развият своя потенциал и да придобият повече когнитивни умения"

В защитени социални пространства хората с аутизъм се чувстват значими

"Там се чувстват приети. Това е мястото, където имат социален адрес"

Снимка: Фейсбук/Вила Аутистика

При хората с аутизъм се съчетават силни страни, дефицити и отклонения. Много често те изпитват затруднение да общуват заради интелектуален дефицит, неспособност за контрол върху импулсите и хиперактивност. Върху родителите на децата с аутизъм освен емоционалния, семеен и икономически шок от диагнозата се стоварва и социалната травма.

Две майки, които години наред не се отказват да променят обществото и да създават условия за децата със специфични нужди, свидетелстват за този път.

"Аз съм майка на младеж с аутизъм, който вече е на 30 години. От момента, в който е поставена неговата диагноза, ми се налага да се представям точно така. Това доведе до коренна промяна на житейските ми планове", споделя Милена Кънчева, логопед и магистър по Психо-социални интервенции с деца и семейства.

"Аз вече не мога и да си помисля да работя. Ежечасно съм с детето. Наистина е много сложен, пъстър и разностранен нашият живот", казва и Христина Бабалова, член на сдружение "Аутизъм, образование, бъдеще и възможности".

Родителите на децата със специални потребности са сред хората, които изпитват на гърба си всички недъзи на съвременното общество и държава.

"Ние ежедневно се сблъскваме буквално с битовизми, които в останалия свят са уредени преди повече от 20-30 години", разказва Христина.

"Няма конкретна програма за потребностите на аутистичните личности. Това е проблем. Тези деца получават социалните услуги, доколкото ги има. Децата и младежите от аутистичния спектър имат по-специфични потребности, които са строго индивидуални", подчертава Милена.

Хаотичното управление, липсата на стратегическа политика, неподготвените специалисти и широкото обществено неразбиране пораждат затруднения пред родителите на децата от аутистичния сектор.

"За повечето хора аутизмът е доста плашещ, непознат и неясен", посочва  Милена.

Специфичното състояние на детето изисква пълна отдаденост на родителите. Дългите и изтощителни дни, безсънните нощи, липсата на разбиране и на финансови средства – с всичко това родителят трябва да се справя.

"На много родители им се налага сами да търсят, да се ориентират какво е добре за децата им", изтъква Милена.

"До някаква степен какво ще правят с децата си е ясно до навършване на 18 години", допълва с тревога тя.

Но какво се случва, ако родителят не се справя? Ако детето не проговори, ако не може да извършва само обичайни дейности, не излиза, няма среда и приятели? Каква ще бъде съдбата на вече порасналите деца и кой ще се грижи за тях, когато родителите вече ги няма?

"Поставихме си за цел да създадем място, където чрез арт терапии и усвояване на трудови умения децата и младежите с проблеми в развитието да могат да развият своя потенциал и да придобият повече когнитивни умения", разказва Милена Кънчева.

Така се появява защитеното социално пространство "Творилница". То е създадено по проект на Министерството на труда и социалната политика. В него ръчно се изработват продукти от текстил. Инвестира се директно в осигуряването на заетост на хора с психично-здравни трудности. 

"Имаме няколко ателиета, в които те работят по интереси. Всички младежи и деца, които го посещават, там се чувстват приети. Това е мястото, където те имат социален адрес, значими са и имат повече самочувствие, което води до мотивация за повече общуване и за преодоляване на стреса от ежедневните им предизвикателства", коментира Милена.

"Вила Аутистика" също помага на хора с проблеми в развитието да развиват своя потенциал.

Вила Аутистика ще бъде дневен център за деца, младежи и възрастни с аутизъм  Снимка: Фейсбук/Вила Аутистика

"Творилница"-та, която съществува повече от 5-6 години, ни отесня като пространство, се наложи да потърсим ново място, където да разгърнем всички необходими дейности и терапии. "Вила Аутистика" ни е предоставена от Столична община в рамките на 10 години, където ние ще създадем този дневен център", разказва Христина Бабалова.

"Към момента се налага основен ремонт. Текат две кампании за набиране на средства, за да може по-скоро да се отвори този център. Това ще е място за деца, младежи и възрастни от аутистичния сектор, където те ще могат ползотворно да творят, да спортуват, да имат арт занимания, музикотерапия – всичко, което е необходимо за напредването на аутистичните личности."

Чуйте още детайли по темата в звуковия файл. 

Фейсбук страница/Вила Аутистика
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Евтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51