„Шегуваме се ,че сме нещо като социолози: изследваме дали мигриращите птици отиват в Европа само на лятна почивка или обратно- летят към топлите страни, за да си греят кокалите през зимата и най-важното - колко от тях, без да искат официално политическо или икономическо убежище, остават при нас и се превръщат в „постоянни птици“.
Свикнали сте да свързвате прелетните птици само с лястовички или щъркели, но те са много повече и разнообразни. Често на крачката на птичките има не само маркери, но и предаватели, за проследяване на времето за придвижване, маршрута и мястото на зимуване. Обикновено за „основно жилище“ приемаме мястото, където снасят яйцата си. Поне 80-тина вида птици от Източна Европа пристигат при нас. Много от тях решават, че тук им е добре и не продължават към Африка. До някъде ни тревожат тези птици, които не искат и да се върнат в Европа или в други страни, от които са родом. Част от тях нямат при нас естествени врагове и често се опитват да изместят местните птици. Нямаме нищо против мултикултурализма, но намесата им може де измени екологичната обстановка. Често те нападат гнездата на местите птици и изкълвават яйцата им или ги конкурират при изхранването.“
Повече чуйте в звуковия файл.
За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..
Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..
Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..
Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..
12% е увеличението на туристите в София през първата половина на годината, показват данните от Единната система за туристическа информация на Министерството на туризма, в сравнение със същия период на миналата година. Регистрираните нощувки са с 10% повече. Близо 60% от посетителите са чуждестранни туристи . За първото деветмесечие..
Природният газ, който бива транспортиран и изнасян, произвежда много повече парникови газове от въглищата, въпреки че газовата индустрия твърди, че е по-чиста алтернатива. Това се посочва в ново изследване, което поставя под въпрос бързата експанзия на газови доставки от Съединените щати за Европа и Азия. Изследването е проучило 20-годишен..
Растенията, които покриват Антарктическия полуостров, са се увеличили над десет пъти през последните няколко десетилетия заради глобалното затопляне, сочи проучване. Анализ на сателитни данни е установил, че през 1986 година растителността е била по-малко от 1 квадратен километър, докато през 2021 година тя вече е покривала близо 12 квадратни..
Партиите не искат да изпратят изборните резултати в Конституционния съд, защото така ще намалят мандатите си. Това заяви в интервю за БНР лидерът на..
Провери ли някой има ли връзка между парите, усвоени от схемата в театрите, и парите, раздавани по време на изборите? Този въпрос постави в..