В интервю за БНР кметът на Баня втори мандат Стамен Гешев се обяви срещу процедурата на НИНКН да се впишат части от центъра на градчето в регистъра на недвижими културни ценности.
"Не ни радва. Град Баня се слави като курортен град. Нищо културно не виждаме в парковете, в сградите, които имаме. Единствено сградата на банята, която е строена от известни архитекти. Не виждам нуждата да обявяват като недвижима културна ценност. Буди недоумение защо се прави това нещо."
На проведено снощи обществено обсъждане гражданите са били запознати с уведомлението на НИНКН.
"Архитектите от НИНКН дойдоха да свалят тези сгради от този регистър, да ги заличат, тъй като от тях дори няма помен. Всичко е разрушено. А в същото време са вкарали всичките тези имоти – общински, частни, в процедура, в нов регистър искат да ги вкарат", даде своите пояснения кметът.
От общината се опасяват, че това ще възпрепятства последващо кандидатстване за европейски средства. Общинският съвет е единодушно против предложението за вписване в регистъра за недвижимо културно наследство, заяви Гешев.
"Абсолютно "против"! Почти всички граждани са "против" и ще се инициира подписка. Ще се подписват жителите на град Баня и хората, които притежават имоти."
Гледната точка на Община Карлово и на Общинския съвет не съвпада с нашата гледна точка, контрира Мартин Стоянов, който е сред защитниците на паветата в Баня.
"Едва ли не няма никакви обекти, които са ценни исторически. Баня започва да се оформя като курортно място по времето на цар Борис Трети. Цялата инфраструктура, включително паважните настилки - 30-те години на много малко места в България е имало такива. Ремонтните дейности не изключват да бъде запазена паважната настилка."
Баня всички я знаят като "царска Баня", не става дума само за паважната настилка, изтъкна Стоянов и посочи като ценни за града не само паветата, но и бившето казино, банята, парка.
"Паркът е цял комплекс. Когато говорим за туризъм, не е само да имаш хотели в едно населено място."
Миналата година са започнали териториални програми в няколко населени места у нас. Процедурата се случва по Закона за културното наследство, уточни в предаването "Хоризонт до обед" арх. Петър Петров.
"Говорим за паважните настилки. В София цялата паважна настилка в централната градска част вече е защитена по Закона за културното наследство. В Пловдив самата община преосмисли намеренията си и върна паветата обратно, така че да се запази историческия характер. В Брацигово при вече спечелена процедура по европроекти общината също задейства и там паветата бяха запазени", коментира арх. Петров. По думите му някои от каменните бордюри например днес не могат да бъдат произведени.
Хората в Баня са откровено заблудени, смята архитектът.
"Да не кажа излъгани. Имаме неразбиране, незнание, некомпетентност или нещо повече. Снощи хората са били наплашени."
Много е жалко, че кметът не вижда културно наследство в града, отбеляза още Петър Петров. По думите му е добре туристите да могат да усетят и онова, което е останало от историческата среда на града, защото те не търсят само лечебни процедури.
Рухналите ханове например могат да бъдат реставрирани, а никой не предприема действия, посочи той.
Трите гледни точки чуйте в звуковия файл.
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми. Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..
Цветелина Мунтова е гост в 59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..
Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство. До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..
Той е винаги до нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му. Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера. В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да преместят живота си в България. Те са..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската..