Ще бъдат ли премахнати гранитните павета по знакови улици в град Баня, Карловско? Предстоят ремонтни дейности по улици в градската част и плановете са за премахване на паважни настилки и замяната им с асфалт. Гражданите от Баня поискаха съхраняването им и в подписка от над 320 души.
„Не може всичко да се унищожава, не може ли нещо да остане от нашите предци и да разказваме на децата как сме го съхранили“. Това попита в предаването „Хоризонт до обед“ Стоян Нанков от град Баня. Той си пожелава да има някакъв глас в защита на гранитните павета в населеното място и подчерта, че по цял свят хората си пазят древните настилки и се гордеят с тях.
С коментар по темата се включи и инж. Соня Тодорова, автор на петицията:
„В подписката се посочва, че паважните настилки притежават историческо значение за града и качества да оцелеят във времето. Те са изградени по време на управлението на цар Борис III и свързват основните артерии на града - Царския дворец, Църквата „Св. Константин и Елена, Царската жп гара и Централната баня“.
Хората искат съществуващите паважни настилки да бъдат пренареждани качествено и да се запазят изцяло автентично.
„Проектът е все още в процес на разработване, той включва ул. “Карловска“ (от проекта само тя е павирана) и ул. „Родопи“, която е с асфалт и сега, и той ще бъде подменен. Обаче ул. „Карловска“ е цялата пропаднала, не мога да кажа, че това е някакво наследство, и ако ние искаме да се развиваме като туристически град, с тази неремонтирана от десетки години улица, тя е с различни видове настилка по нея, няма облик, няма да станем туристически привлекателни, ако не ремонтираме. Пред църквата старият площад ще бъде запазен със старата настилка. Тези хора от подписката да бяха дошли да ни попитат какво точно ще правим – просто нямаме диалог с тях. Аз държа като кмет и смятам, че ул. „Карловска“ няма да бъде павирана, защото тя в момента е една мешавица от различни видове асфалт и павета. Тя трябва да бъде ремонтирана“, каза кметът на град Баня Стамен Гешев.
„Моят опит сочи, че има противопоставяне на мненията по тези теми, защото има все повече привърженици на паважните настилки“, посочи главният арх. на Пловдив (бивш на Карлово) Димитър Ахрянов.
„Когато се говори за паважни настилки, трябва да се има предвид, че има различни видове – от естествени и от други елементи. В Пловдив също гледат с носталгия към паважа от естествени материали, положен в началото на 20 век, като един хубав завършек на градската следа. Смятам, че повечето хора искат запазване на настилките от миналото, но има явно противопоставяне по тази тема – за и против. Според мен трябва да бъде изградена стратегия за запазване на тези настилки в цялост за цялата страна.
Пенка Петрова от Баня допълни:
„Откакто се помня, тези улици в центъра са с гранитни павета. Те въобще не са мръднали, но след разширяването на улиците нивелацията се наруши и се наруши и красотата. Има начин да се реконструира по стария начин, а сега искаме да го съсипем. Лоши стопани сме, възмутена съм тук да стане като с жълтите павета в София“.
Повече по темата можете да чуете в звуковите файлове.
Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни..
Темата за продоволствената независимост на България трябва да е водеща и да е национален приоритет. Това е мнението на бившия земеделски министър Кирил Вътев, който пред БНР разказа за предстоящата кръгла маса в УНСС "Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига". " Всички производители трябва да осмислят..
Никога не е хубаво да се прави закон за един човек. Но проблемът е, че имаме избор, който предстои. И кандидатът, които вероятно ще бъде избран от ВСС, страда от известни дефекти. Появи се информация в публичното пространство, на която ВСС не даде ясен отговор за данни и обстоятелства в не добра светлина за кандидата за главен прокурор...
Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г. са над 1200. При близо ¾ от случаите сечта в действителност е била незаконна. На редакционната поща на програма "Хоризонт" пристигна сигнал с твърдение за незаконна сеч в района на село..
" Наблюдава се активност. Има адекватно отношение към пътниците, които желаят да ползват Зелен билет. На този етап можем да бъдем доволни , но конкретни данни ще има в края на деня". Това каза пред БНР Владимир Лазаров – ръководител на сектор "Маркетинг" в Центъра за градска мобилност. Той увери, че ЦГМ има готовност да посреща такива..
Повече от 100 000 са били българите с деменция преди 10 години, откогато е последната статистика. Този брой непрекъснато расте, лавинообразно . Застаряването на населението е проблем не само в европейски, а и в световен мащаб, коментира пред БНР Зорница Карагьозова от Сдружение "Алцхаймер". Няма политика в България, която да се..
Интересно музикално попадение. Така можем да определим канадските джаз веселяци Shuffle Demons . Бандата от Торонто се отличава с оригинални лирики и запомнящи се изпълнения на живо, придружени с цветна и понякога шокираща хореография. След яркото им изпълнение на джаз феста в Боровец , момчетата дадоха специално интервю за "Изотопия"...
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към..
Никога не е хубаво да се прави закон за един човек. Но проблемът е, че имаме избор, който предстои. И кандидатът, които вероятно ще бъде избран..
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт"..