Ще бъдат ли премахнати гранитните павета по знакови улици в град Баня, Карловско? Предстоят ремонтни дейности по улици в градската част и плановете са за премахване на паважни настилки и замяната им с асфалт. Гражданите от Баня поискаха съхраняването им и в подписка от над 320 души.
„Не може всичко да се унищожава, не може ли нещо да остане от нашите предци и да разказваме на децата как сме го съхранили“. Това попита в предаването „Хоризонт до обед“ Стоян Нанков от град Баня. Той си пожелава да има някакъв глас в защита на гранитните павета в населеното място и подчерта, че по цял свят хората си пазят древните настилки и се гордеят с тях.
С коментар по темата се включи и инж. Соня Тодорова, автор на петицията:
„В подписката се посочва, че паважните настилки притежават историческо значение за града и качества да оцелеят във времето. Те са изградени по време на управлението на цар Борис III и свързват основните артерии на града - Царския дворец, Църквата „Св. Константин и Елена, Царската жп гара и Централната баня“.
Хората искат съществуващите паважни настилки да бъдат пренареждани качествено и да се запазят изцяло автентично.
„Проектът е все още в процес на разработване, той включва ул. “Карловска“ (от проекта само тя е павирана) и ул. „Родопи“, която е с асфалт и сега, и той ще бъде подменен. Обаче ул. „Карловска“ е цялата пропаднала, не мога да кажа, че това е някакво наследство, и ако ние искаме да се развиваме като туристически град, с тази неремонтирана от десетки години улица, тя е с различни видове настилка по нея, няма облик, няма да станем туристически привлекателни, ако не ремонтираме. Пред църквата старият площад ще бъде запазен със старата настилка. Тези хора от подписката да бяха дошли да ни попитат какво точно ще правим – просто нямаме диалог с тях. Аз държа като кмет и смятам, че ул. „Карловска“ няма да бъде павирана, защото тя в момента е една мешавица от различни видове асфалт и павета. Тя трябва да бъде ремонтирана“, каза кметът на град Баня Стамен Гешев.
„Моят опит сочи, че има противопоставяне на мненията по тези теми, защото има все повече привърженици на паважните настилки“, посочи главният арх. на Пловдив (бивш на Карлово) Димитър Ахрянов.
„Когато се говори за паважни настилки, трябва да се има предвид, че има различни видове – от естествени и от други елементи. В Пловдив също гледат с носталгия към паважа от естествени материали, положен в началото на 20 век, като един хубав завършек на градската следа. Смятам, че повечето хора искат запазване на настилките от миналото, но има явно противопоставяне по тази тема – за и против. Според мен трябва да бъде изградена стратегия за запазване на тези настилки в цялост за цялата страна.
Пенка Петрова от Баня допълни:
„Откакто се помня, тези улици в центъра са с гранитни павета. Те въобще не са мръднали, но след разширяването на улиците нивелацията се наруши и се наруши и красотата. Има начин да се реконструира по стария начин, а сега искаме да го съсипем. Лоши стопани сме, възмутена съм тук да стане като с жълтите павета в София“.
Повече по темата можете да чуете в звуковите файлове.
Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..