Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се образуват звезди, или какво ни разкрива космическият прах?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

По-мощните телескопи като "Джеймс Уеб" ни разкриват нови тайни, виждаме в детайли неща, които не сме виждали преди, например очертанията на "ръбовете" на междузвездните комплекси от газ и космически прах.

Това разказва за работата си Петя Янчулова Мерика-Джоунс, постдокторант в Научния институт за Космическия телескоп в  Балтимор в щата Мериленд в САЩ. Това е институтът, който събира данните от космическите телескопи в Космоса.

Янчулова работи в САЩ от 30 години.

"Засега предимно през "Хъбъл" съм наблюдавала и съм използвала данните на "Хъбъл". "Джеймс Уеб" засега се справя добре. Някои неща работят по-добре от очакваното. Няма големи спънки. "Джеймс Уеб" ни позволява да наблюдаваме Космоса в безпрецедентни детайли. В светлина, в която с "Хъбъл" не можехме да го наблюдаваме. По този начин можем да правим нови открития."

Снимка: Добромир Видев

Петя Янчулова Мерика-Джоунс изучава междузвездния прах, определя го като любимата си космическа материя.

"Той е навсякъде, направен е от миниатюрни частици, подобни на сажди. Не е като праха в хола ни, под леглото. Миниатюрни частици, които можем да наблюдаваме чрез тяхното взаимодействие със светлината. Те ни разказват, разкриват ни невероятни тайни – откъде е започнала Вселената, как се образуват звезди, как се образуват галактики, какво става "на края" на звездите, какви молекули и атоми има в Космоса - градивните частици на Космоса може да научим чрез изучаване на междузвездния прах."

А "Джеймс Уеб" позволява на учените да виждат "по-навътре в този прах, звездообразуването как работи", пояснява Петя Янчулова.

Телескопът помага на астрономите да разберат повече за отделните планети и техния състав, уточнява тя. С "Хъбъл" Петя наблюдава близки галактики, които не са толкова надалеч, открива как прахът се влияе от звездообразуването, как взаимодейства с газовете в междузвездната среда.

Снимка: Добромир Видев

Оказва се, че всеки може да даде предложения какво да се наблюдава с "Джеймс Уеб" или "Хъбъл". Начинът на действие е неограничен, изтъква сънародничката ни.

"Дайте идеи на учените, те могат от ваше име за го напишат на технически език, за да се одобри", апелира тя.

България се развива много добре в астрономията, признава Петя Янчулова Мерика-Джоунс.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26