Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Алкалай: Важните теми трябва да се доближат до ежедневието на новите поколения

Мария Алкалай и Езекиел Ведана да Роса
Снимка: Ирина Недева

Ателието за обучителни иновации събира на едно място учители, родители и ученици , които да създават заедно иновации в образованието. това обясни пред БНР Мария Алкалай, сдружение „Възможности без граници“

"Често чуваме, че децата само играят на игри, без да  научават нищо от тях. Искаме да обърнем перспективата и да покажем, че през игри могат да се създават знания и умения".

Тя разказа, че в Деня на Земята са събрали 5 настолни игри, чрез които участниците в Ателието могат да вземат отношение към спасяването на биоразнообразието, зеленото предприемачество и решаване на климатичните промени.

"Участие взеха над 60 души. Дойдоха ученици от София, Бургас, Смолян, Златица и Русе. Важните теми трябва да се доближават до  ежедневието на новите поколения".

При настолните игри има възможност за директно общуване, посочи тя.

"Чрез тях се развиват комуникативни и презентационни умения, насърчава се творчеството и креативността. Създава се възможност за работа в екип и условия за сътрудничество" 

В нашата игра „Барабар“  се спасява света от 15 апокалиптични сценария, разказа Мария Алкалай.

"В нея има 75 героя, които са известни личности от миналото и настоящето. Подбрали сме много млади предприемачи, зелени активисти и защитници на уязвими групи, защото искаме те да бъдат ролеви модели и да вдъхновяват младите".

Един от тях  е Езекиел Ведана да Роса, млад предприемач от Бразилия и посланик на целите за устойчиво развитие на ООН. Той е разработил иновативен метод за спестяване на вода в тоалетните. 

"Започнах да се занимавам с предприемачество на 16-годишна възраст. В Сао Пауло, Бразилия 42% от дневната консумация на вода отива за  тоалетната. Това са повече от 25 милиона души. С моето предприемаческо съзнание реших да направя нещо. Не съм химик, но знам какъв е проблемът. Разработих биоразградим продукт, който да се използва специално в тоалетните за третиране на урината. Вместо в канала да отиват 10 литра вода, може да използвате съвсем малко количество от този продукт, за да  се почисти, дезинфекцира и ароматизира.  Спестената вода може да се използва за други цели. Използваме нанотехнология и химикали, които имат щадящ ефект върху околната среда. По-евтино е да се използва този продукт, отколкото да се плати сметката за водата".

Бъдещето на Земята не е в ръцете на един супер герой, а в работата на всички нас, вярва той. Оптимист е за бъдещето и смята, че новите поколения са по-осъзнати. Вярва в силата на технологията и на осъзнатите хора. Мария също е оптимист и смята , че промяната е възможна и е функция на личния ни пример.

Цялото интервю на Ирина Недева с Мария Алкалай и Езекиел Ведана да Роса може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Натали Петрова-директор на фестивала

В Банско започва най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения

Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..

публикувано на 17.11.24 в 05:30

Финансите ще са ключовата тема на 29-ата климатична конференция

29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..

публикувано на 11.11.24 в 00:05

СЗО настоя здравето да бъде основен елемент от климатичните политики

СЗО призова за прекратяване на зависимостта от изкопаемите горива и поставянето на здравето в центъра на всички климатични преговори, стратегии, политики и планове за действие. Само така ще бъдат спасени човешки животи и ще се гарантира здравословно бъдеще за бъдещите поколения, подчертават от организацията. Преди започването на 29-ата световна..

публикувано на 10.11.24 в 00:22
Морската градина в Бургас

МОСВ отбелязва деня на биосферните паркове и резервати

За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..

публикувано на 03.11.24 в 07:48
Дъждосвирцова птица

Омайното сем. Дъждосвирцови от Оман

Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..

публикувано на 28.10.24 в 09:34

Конференция на ООН в Колумбия ще опита да спре изчезването на видове

Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес  в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..

публикувано на 21.10.24 в 03:51
Акцията, проведена преди година

Десислава Микова: Институциите са безсилни да спрат замърсяването от въглища

Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..

публикувано на 18.10.24 в 10:28