Събитието беше открито от проф. Румяна Конева, директор на “Дом Витгенщайн“, а посланикът на Република България в Австрия Десислава Найденова-Господинова прочете слово, в което подчерта значимостта на този забележителен акт с изключителна историческа стойност. Солисти на концерта бяха израелският виолончелист Офер Канети и българската пианистка Анжела Тодорова, а програмата включваше творби на композиторите Паул Бен Хаим, Ернест Блох, Панчо Владигеров и Феликс Менделсон-Бартолди. Като съпътстваща, възпоменателна инициатива беше представена и документалната изложба “80 години от спасяването на българските евреи“ с експонати от фонда на Националната библиотека “Св.св. Кирил и Методий “ в София.
В началото на събитието в “Дом Витгенщайн“ официално беше обявено присъствието на Дотан Елие – заместник-постоянен представител на Израел в Международната агенция за атомна енергия със седалище във Виена. Като специален гост на концерта, той сподели за слушателите на предаването “Алегро виваче“ по "Хоризонт" своята лична семейна история, свързана с отбелязаната годишнина:
“Музиката, която чух днес на този концерт, ме пренесе назад във времето и ме върна в детството. Моята баба е била именно от спасените от Холокоста български евреи. След войната тя и моят дядо емигрират в Израел заедно с баща ми, който тогава е на 2 години. Когато бях малко дете, баба ми си играеше с мен, спомням си, че виждах странни цифри на нейната ръка, но тогава още никой не ми разказваше какво точно се е случило през войната. Когато пораснах, ми обясниха значението на тези числа върху ръцете, откъде идва и как е била спасена моята фамилия. Музиката, която чух днес, ми напомни за това светло събитие, случило се въпреки ужасните мрачни времена. За мен беше силно емоционално чувство да си припомня за невероятните действия, които българските граждани и институции са извършили за спасяването на еврейските семейства“, сподели г-н Дотан Елие.
Младата българска пианистка Анжела Тодорова, която взе участие в концерта, е носител на повече от 20 награди на международни музикални конкурси, а от 2021 г. е студентка в Университета за музика и изящни изкуства във Виена. Тя също сподели за слушателите на предаването “ Алегро виваче“ емоционални думи по повод паметното събитие.
Роденият в Израел виолончелист Офер Канети е завършил своето музикално образование в Тел Авив и в Университета “Моцартеум“ в Залцбург, Австрия. Има успешна международна кариера и гастролира на авторитетни музикални сцени. По повод участието си в концерта в “Дом Витгенщайн“ изявеният инструменталист разказа:
“Тази покана беше възможност за мен да осмисля дълбоко в себе си като артист и музикант своята емоционална връзка със събитието, на което е посветен концерта. Смятам, че трябва да го възприемаме като празник и да сме щастливи, че спасяването на българските евреи се е случило като факт. Музиката обединява, затова и подбрах за надслов на концерта “Песен без думи“. Не се нуждаем от думи, за да почувстваме емоциите, които композиторите изразяват в своите творби. За мен е важно да подчертая, че ние, музикантите, сме посланици на тези емоции, където и да се изявяваме по света. Изключителна е възможността да откриеш индивидуалната чувствителност при различните композитори, както в конкретната концертна програма с творци като Паул Бен Хаим, Ернест Блох и Панчо Владигеров, който за мен беше кулминацията, тъй като досега не го познавах като автор. Потопих се в неговата музика, наслаждавах се, откривайки неговия музикален свят. За мен беше удоволствие да споделя с публиката процеса на интерпретация на тези автори, които носят своята индивидуалност, но едновременно с това са обединени и близки като стил и звучене.
Трябва да подчертая, че поканата към мен за участие в концерта беше на Деница Лафчиева – тя е много скъп мой приятел и прекрасен музикант. Като съвсем млади инструменталисти сме свирили заедно в “Карнеги хол“ в Ню Йорк и оттогава поддържаме близък професионален контакт. Когато тя ме покани за този концерт, ми предостави артистична свобода да подбера програмата като концепция. Това доверие на високо ниво между колеги и приятели е пример за толерантност. А толерантността е именно онова качество, към което всички трябва да се стремим и да постигнем в света.“
Чуйте кореспонденцията и интервютата с Дотан Елие, Анжела Тодорова и Офер Канети в звуковия файл.
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..