Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Костадин Костадинов: Имаше изкуствено насаждане на омраза и противопоставяне между различните сектори. Сега сме на една маса

Ще направи ли Аграрната камара българските земеделски производители по-силни?

Симеон Караколев: Мнозинството от преработвателите работят с вносна продукция. Не може овцата и вълкът да си говорят за бляскаво бъдеще

Снимка: БТА

В Българската аграрна камара членуват 13 асоциации, представляващи над 10 000 земеделски производители. Камарата има амбицията да бъде както партньор, така и коректив на земеделското министерство.

"В момента всичко върви на самотек. Всеки подсектор работи за себе си и става като орел, рак и щука, всеки дърпа. Нещата тепърва предстоят", поясни пред БНР  Костадин Костадинов, председател на управителния съвет на камарата и доскорошен председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.

Досега в България никога не е имало такова широко обединение под една шапка на земеделски производители от различни сектори на селското стопанство, изтъкна Симеон Караколев, председател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация и член на УС на Аграрната камара.

Костадин Костадинов и Симеон Караколев от Българската аграрна камара   Снимка: Борислава Борисова

Вноската за членство в една от най-престижните европейски земеделски организации се изчислява индивидуално. В момента са подадени документи за членство и се очаква процедурата, уточни той. По думите му членският внос може да се подели процентно между земеделците и държавата под формата на държавна помощ.

Да бъдат представени на европейско ниво за българските фермери и земеделски производители е фундаментално, смята Караколев.

През годините имаше изкуствено насаждане на омраза и вражда, разделение и противопоставяне между различните сектори, изтъкна Костадин Костадинов. "Сега сме на една маса", увери той.

"Очакваме още няколко организации да се присъединят. Едната е Съюзът на кооперациите, като асоциирани членове Аграрният университет в Пловдив, Старозагорският университет също, шафранопроизводителите и други. Ние сме в процес на структуриране, изграждане и този процес ще продължи."

"Приехме инициативата за това, че производителите трябва да се съберем и да създадем една такава структура. Ние, производителите се познаваме помежду си много добре", допълни Симеон Караколев.

Снимка: БГНЕС

Мнозинството от преработвателите работят с вносна продукция, посочи още той:

"Това означава да седнем на една маса – овцата и вълкът, и да си говорим за бляскаво бъдеще. Искаме тази овца да я направим силна (да си оправим къщичката на производителите), да направим тази овца равностоен партньор. В момента ние не сме равностоен партньор. Има едни огромни бизнес структури в различни региони и множество малки производители. Те не са конкурентни, те не могат да бъдат достойни партньори, защото нямаме сдружаване."

Интересите ни с преработвателите се сблъскват, потвърди и Костадин Костадинов в коментар на това, че преди време и преработвателите дадоха заявка за учредяване на аграрна камара.

Не може с механичен сбор на производители да се създаде камара. Има критерии за реална представителност на бранша, заяви той.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венелин Стойчев

Защо лекарствата за деца у нас не са безплатни?

" Когато децата плащат цената – публичното финансиране на лекарства за деца между солидарността и предразсъдъците" – така е озаглавено проучване, поставящо на фокус темата за заплащането на тези лекарства. Изследването, проведено от Института по философия и социология на БАН, е част от по-голяма инициатива - "Цветно утре за нашите деца", дело..

публикувано на 25.02.25 в 12:06

Надежда Цекулова: Голямата червена лампа са медицинските сестри и акушерките

Бележник 2025 ще покаже какъв е успехът на държавата в грижата за децата. Националната мрежа за децата продължава подготовката на 14-ото издание на годишния мониторингов доклад. И тази година анализът ще бъде изготвен от десетки независими експерти и ще включва оценка за напредъка на държавните институции в 9 области. Експертното проучване ще се..

публикувано на 25.02.25 в 11:46

БНБ с нова серия отговори за присъединяването към еврозоната

Българската народна банка публикува нова серия с въпроси и отговори за присъединяването на България към еврозоната .  Секцията се намира горе в ляво на сайта на институцията, като всеки потребител може да намери данни за превалутирането, промените в банковите резерви и нормативните промени, свързани с въвеждането на единната европейска валута.  В..

публикувано на 24.02.25 в 16:10
Демонстрация в подкрепа на Украйна в Отава, 23 февруари 2025 г.

Украйна - 3 години след нахлуването на Русия

Политически и дипломатически совалки предстоят в Киев, но и отвъд океана в деня, в който отбелязваме 3 години от нахлуването на Русия в Украйна . Володимир Зеленски е готов да се раздели с президентството, ако това ще донесе мир на страната му, но е категоричен - Украйна кани на масата за преговори, не някой друг . Първоначалният вариант на..

публикувано на 24.02.25 в 08:15
Бойци на

Израел ще отложи освобождаването на палестински затворници

Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху заяви, че освобождаването на палестински затворници от израелски затвори съгласно споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, ще бъде отложено, докато "Хамас" не сложи край на унизителните церемонии за освобождаването на израелски заложници, предадоха световните агенции. "В светлината на..

публикувано на 23.02.25 в 13:07
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Протестът на "Възраждане" ще уплаши и ще има обратен ефект

Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

публикувано на 23.02.25 в 13:06
Американската и руската делегации на среща в Рияд, Саудитска Арабия, февруари 2025 г.

Майкъл Кимидж: Различията между Москва и Киев са фундаментални. Примирието може да се окаже пауза

Отвъд войната на думи между лидерите на САЩ и Украйна – която не попречи на диалога за сигурност и минерали между двете страни да продължи – с преговорите между руската и американската страна в Рияд тази седмица най-после започна да се избистря подходът на новия американски президент към уреждането на конфликта в Източна Европа. Пратениците..

публикувано на 22.02.25 в 10:18