Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Новини с добавена стойност" с Г-н Балев: Одата на Радостин и студената пролет

Снимка: Шарж: Алла и Чавдар Георгиеви

Ох, каква студена пролет, черешите не могат да узреят, любовта и топлината между хората почти ги няма!

От време на време се позатопля, водещите политически сили почват по-ефективно да се кандардисват. Аха-аха да се разберат и да направят правителство, после пак става студено и надеждите за редовно правителство пак охладняват, като попарени от слана. Това е малко странен израз. Сланата е нещо ледено-студено на разсъмване, от което страдат цъфналите джанки. А пък в народните песни пеят - слана попари джанката. Фолклорна мистика!

По някое време пак се стопля времето, повишава се политическата и еротическата температура, колежките стават по-открити и фриволни в обръщенията. Надеждите изгряват на небосклона на разбирателството, почваме да вярваме в мечтите за редовно правителство, даже мислено дочуваме Одата на радостта… И после отново застудява като в Студената война - и чуваме Одата на Радостин Василев - бивш спортен министър, бивш член на “Има такъв народ”, вече бивш член и на “Продължаваме промяната”. Малко нещо политически авантюрист, а една руса колежка от медиите го описваше и като полуромантичен емоционален разбойник.

В Одата на радостта от Фридрих Шилер се пеят разни красиви стихове, нещо такова:

Който е честит да има

драг приятел в труден час,

в мирен дом жена любима –

нека да ликува с нас!

Ала онзи, за когото

този свят е чужд и пуст,

нека да стои самотен

вън от нашия съюз.

Рам-там-там-там и така нататък.

А в Одата на Радостин Василев се пее за мръсни договорки, съгласуване с посолствата, подмяна на промяната, измама на избирателя, препиране на мръсно политическо бельо и така нататък.

Някакъв емоционален шантаж като в аржентинско танго: страст, измяна, мръсотия, отмъщение! Ето това е Одата на Радостин. Както беше писала Блага Димитрова: бяхме най-близки, затуй ще сме най-чужди в света - отсега нататък! Не можем, вика, да сме добри познати.

Одата на Радостин гръмна като бомба под разцъфналата джанка на опрашената коалиция, която всеки момент трябва да даде плод.

А сега шансовете за доброплодно редовно правителство пак намаляха.

Това е малко и като заговор срещу моите прогнози.

Казах ви, скъпи съучастници, преди няколко предавания, че работата вече е опечена. Но! Имам си такава черна орисия - като направя някоя политическа прогноза, после животът ме опровергава изрядно и досконално. Много са ми сбъркани прогнозите.

А тоя път - аха-аха да ми излезе вярна прогнозата - и Радостин Василев атакува Коалицията на ротативката. И шансовете за съставяне на правителство отново намаляха.

Но аз няма да си коригирам прогнозата, продължавам да твърдя, че правителство ще има и Одата на Радостин плавно ще заглъхне, за да зазвучи отново Одата на буйната радост.

А текущата студена пролет ми напомня за стария съветски филм “Студеното лято на 1953”.

Действието на тоя филм се развива след смъртта на Сталин, когато има една голяма амнистия - от затворите и лагерите са освободени над един милион осъдени и помилвани души. Политически, криминални, всякакви бивши затворници плъзват по голямата съветска страна и нивата на престъпността се повишават критично - във филма се изпоизбиват за няма нищо. То като изкара човек десетина години в затвора, даже да е бил свестен и да са го осъдили несправедливо, след това излиза на свобода, придобил определени навици и криминално превъзпитание.

А в нашата студена пролет на 2023 криминалната и политическата обстановка се изостриха, бомба гръмна до бронираното ауди, в Южна Африка убиха българин - оперативно интересен на най-високо ниво. Съдебната реформа се отменя, държавата е в цивилизационна ревизия.

Ама че студена пролет

в кризата необозрима -

важното е да не дойде

ядрената зима!

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниел Митов

Митов: Агресията срещу полицаи няма да бъде оставена без последици

Министърът на вътрешните работи Даниел Митов заяви, че агресията срещу полицаи, проявена по време на организраната днес от партия "Възраждане" протестна демонстрация среущу въвеждане на еврото, няма да бъде оставена без последици.  Напрежение на протеста на "Възраждане", има пострадали "Грозните прояви са документирани от служителите на СДВР..

публикувано на 22.02.25 в 17:22

И Община Дупница приема плащането на данъците в евро

Приемане на Наредба за изменение и допълнение на Наредба за определянето на местните такси и цени на услуги и администрирането им и в евро на територията на община Дупница, ще гласуват съветниците.  В докладната, внесена от кмета Първан Дангов е посочено, че с влизане в сила на Закона за въвеждане на еврото в Република България (ЗВЕРБ),..

публикувано на 22.02.25 в 17:05
В цяла Гърция имаше масови протести на втората годишнина от жп катастрофата, при която загинаха 57 души

Нова протестна акция на гръцките студенти заради ЖП катастрофа

Гръцките студенти провеждат нова протестна акция с искане на наказване на виновните за железопътната катастрофа преди две години, отнела живота на 57 души. По същия повод се подготвя и обща стачка следващия петък. С плакати "Няма да забравим и няма да простим" студентите провеждат днес и утре протестни демонстрации в памет на 57 жертви..

публикувано на 22.02.25 в 16:53
Боен самолет Tornado на британските кралски ВВС (RAF), въоръжен с две Storm Shadows (крилати ракети с въздушно изстрелване), архив, военна база Akrotiri, Кипър.

НАТО гради тръбопровод за керосин за бойни самолети през Германия към Полша и Чехия

НАТО планира изграждането на тръбопровод през Германия към Полша и Чехия, за да осигури доставки на керосин за бойни самолети. Той трябва да бъде готов в голямата си част до 2035 година. Германия ще участва в проекта със сума от над 3,5 милиарда евро, съобщи министърът на отбраната, Борис Писториус, пред списание "Шпигел"...

публикувано на 22.02.25 в 16:28

Катастрофирал автобус затруднява движението между Велико Търново и Килифарево

Катастрофирал пътнически автобус с турска регистрация затруднява движението между Велико Търново и Килифарево към Прохода на Републиката. Няма пострадали при инцидента. Автобусът се е ударил в мантинелата, чака се репатрираща техника, съобщиха за БНР от полицията във Велико Търново. Движението се регулира и се извършва двупосочно в..

публикувано на 22.02.25 в 16:14

МС, ЕК и политически сили осъдиха поругаването на представителството на евроинституциите у нас

От правителството осъдиха поругаването на сградата на европейските институции . Напрежение на протеста на "Възраждане", има пострадали 10 полицаи са били ранени по време на протеста на "Възраждане" В позиция, публикувана във Фейсбук се посочва, че: "Нападенията срещу институции, независимо дали национални или европейски, са..

публикувано на 22.02.25 в 16:04

Хиляди румънци подкрепиха в Букурещ кандидатурата за президент на Калин Джорджеску

Хиляди хора се събраха в румънската столица Букурещ в рамките на кампанията за събиране на подписи в подкрепа на кандидатурата на крайнодесния Калин Джорджеску за президент на страната, съобщи Аджерпрес. Джорджеску, който е определян като проруски настроен популист, получи най-много гласове на изборите през декември, но вота беше отменен от..

публикувано на 22.02.25 в 16:02