В науката Палеонтология има много новости, които се публикуват непрекъснато в специализираните издания, като Палеонтологията на динозаврите също е много динамично развиваща се.
През последните 25 години всяка година се описват между 30 и 50 вида нови динозаври", разказа в "Нощен Хоризонт" Владимир Николов, който е и докторант в Националния природонаучен музей при Българска академия на науките, палеонтолог и палеоилюстратор.
Разбира се, Николов е вдъхновен за заниманията си от поредицата на Стивън Спилбърг - "Джурасик парк".
"Това означава, че в последните 20 години разнообразието на динозаврите се е увеличило и са описани около 1000 нови вида. Аз лично не си правя труда да запомня имената на всички нови видове, не е възможно...", сподели още Николов.
Николов проследява и работи активно по динозавърското находище край град Трън.
За една от тези експедиции ни разказва той в книгата си „Песента на титаните: история за динозаври“. Прави го в седем увлекателни разказа.
Илюстрирал е също и детската книга „Excavate! Dinosaurs: Paper toy Paleontology, негова е корицата на българският варианта на бестселъра „Възход и падение на динозаврите“ на проф.Стийв Брусати.
По думите на Николов никой не е дал досега убедителен отговор защо динозаврите са толкова харесвани от децата:
"Може би защото те приличат на митологични същества, но за разлика от тях динозаврите могат да бъдат изследвани по техните фосили, знаем вече много неща за тях, знаем, че те са били владетели на планетата. Особено хищните техни преставители излъчват една сила и мощ, което се харесва на хората", каза още пред БНР палеонтологът.
"Досега с премиерата на книгата се срещнах с много интересни хора. Книгага почти свърши и очакваме допечатка, защото на 24 юни ще има премиера в Пловид в рамките на фестивала - "Пловдив чете", после отивам в Асеновград, а на 23 юни пак в Пловдив ще имам и ратолница по палеорат и всеки, коийто иска да рисува истински динозаври, може да заповяда, за да рисува с мен", разказа за новата си книга - „Песента на титаните“ Владимир Николов.
Според него българската публика има интерес към палеонтологията, макар и не толкова, колкото му се иска, но го радва, че много младежи се вълнуат от темата.
В началото на юни месец Николов заминава на експедиция близо до Чирпан в търсене на праисторически бозайници, а през август ще бъде 6 - та експедиция до находището край Трън.
"Надявам се с нас да бъде с нас проф.Стийв Брусати. Той много хареса българската кухня, но и също е възхитен от нашата работа и от нашите находки, а когато започнем да публикуваме вече официално за находките в научните спиасния ще бъде доста интересно...", сподели за БНР палеонтологът.
Още по темата в звуковия файл.
Голяма част от мъжете имат проблем със загубата на коса . Оплешивяването, особено в млада възраст, оказва сериозно влияние на мъжкото самочувствие и голяма част от мъжете са готови да похарчат средства и време, за да възстановят своята коса. Възможно ли е процесът на оплешивяване да бъде овладян или трябва просто да се подходи към..
20-годишният Георги Беров е сред участниците в успешната спасителна акция в Морджа. Завършил е обучение за пещерен спасител. Учи в Националната спортна академия. Георги познава пещерата, защото още 16-годишен през 2019 г. е бил част от международна експедиция там, достигайки до 1230 метра дълбочина. "Беше плюс за мен, защото познавах..
Протестът оголи много проблеми в земеделието . Българското общество за тези няколко дни научи повече за земеделския сектор, отколкото години наред. Реалните диспропорции в него оставаха замъглени и скрити от погледа на широката общественост. Това мнение изрази в интервю за БНР социологът от "Алфа рисърч" Боряна Димитрова. В хода на..
" Изглежда като втория след Доган, нали? Реализира успешните си инициативи. Излиза с анонси сутрин, съставя дневния ред на правителството. Явно вече не е лошият Пеевски , след като и Кирил Петков и компания го възприемат, нищо че декларират - не сме в коалиция с тях. Да си зададем въпроса - протест срещу Пеевски или срещу Кирил Петков би събрал..
От 1 януари хартиените ваучери за храна стават електронни . Ще има преходен период от шест месеца - до 1 юли догодина , през който ще действат едновременно както ваучерите на хартия, така тези на електронен носител. "Дигитализацията на ваучерите за храна беше доста дългоочаквана от работодателите и потребителите, тъй като след..
Един от начините да се справим със стреса в дигиталното ни ежедневие е по-близкото общуване с природата. Едни хора избират да пътуват, други прекарват време в планината, а трети отглеждат домашен любимец. Контактът с животните у дома е непосредствен, искрен, разпускаш, оздравителен. Животните имат способност да ни откъснат от..
През 2018 година Георги Стоев става "Млад учител на годината" за област Пловдив. Той преподава в Средно училище "Любен Каравелов"“ в града под тепетата. Учител е по един от предметите, който често е препъни камък в живота на ученика - математиката. "Стартирам седма поредна година като учител, като първите две години бяха по програмата..
Самоцелното създаване на разследващи органи е задача, която на практика трудно може да бъде реализирана и няма да доведе до нищо добро. Това..
При протестиращите дойдоха и депутати от "Възраждане": "Искам бъдеще за моите деца и за моите внуци, бъдеще за България. Правителството, което..
Снимки: Здравка Маслянкова Още по темата чуйте в звуковите файлове.