Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да/не потънем в "собствения си балон"?

Теди Ангелова: Паник атаките са червена лампичка да обърнем внимание на себе си!

„Стоп на паник атаките“ е лична история за борбата и излизането от капана на неизвестното

Теди Ангелова
Снимка: Мая Данчева

Животът е състезание, в което печелят смелите, силните, физически и психически, упоритите, трудолюбивите, постоянните. Здравата психика може да бъде подкрепена и тренирана също, както здравото тяло и тогава резултатите, постигани в живота ще бъдат по-задоволителни. Някой го наричат баланс, други равновесие, а трети щастие.

Важното е, че подобно състояние помага много по-лесно да се преодоляват препятствия и да се преминава през трудности. Всяка тренировка учи на дисциплина, на ред и определя целите, които да бъдат постигнати и нужното количество усилия за това. Резултатът повишава собствената вяра в собствените способности, а след това е лесно да живееш или да се състезаваш.

"Спортът е моето нещо. Той винаги е запалвал искрата в мен. Тренирала съм плуване, ски, докато намеря моето нещо...Баскетболът беше моята голяма любов. Постепенно се увлякох от него и започнах да участвам в състезания! Спорът, особено баскетбола като колективна игра, много ме зарежда и сваля напрежението...", разказа в "Нощен Хоризонт" Теди Ангелова, спортен психолог.
Теди Ангелова

Нощната гостенка е спортист, спортен психолог и автор на книга, която учи как да се справим с тежките моменти.

"Страхът, че ще спечелиш, е по-силен от страха да загубиш", казва още Теди Ангелова.

 „Стоп на паник атаките“ е нейната лична история за борбата и излизането от капана на тези непредивидими и необясними състояния.

По думите й „Най-великите спортни постижения се случват в съзнанието, а не в тялото“. Именно там и намира спасението за себе си и окрива пътя да мотивира другите, които страдат от паник атаки да направят това.

Всеки познава провала, слабостта и отчаянието. Те са неимоверен спътник в състезанието. Прекършената психика е сравнима с физическата травма, защото изважда състезателя от конкурентната среда и го кара да се фокусира върху проблема. В също време точно там, в собствената психическа сила се крие и решението, излизането от кризата и връщането в условията на състезанието.

Теди Ангелова

Аналогията между спорта и живота, между състезанието и непрекъснатите ни усилия да оцелем ни дава нагледен пример за това, кои са победителите и с какви ресурси – психически и физически трябва да разполагат, за да спечелят живота. 

"Страхът от провала или страхът да спечелят е и най-честата причина родителите да водят децата си при мен за консултация!

Хората, които имат паник атаки, които преминават през паническо разстройсто, бих ги посъветвали, на първо място да не се страхуват да говорят. Да потърсят помощ.

Да разберат, че това са само паник атаки, ако има и физически проблем, да потърсят и лекар, да се изследват. Аз например си пускам всяка година профилактичните прегледи, за да знам, че съм физически добре. Това много ми помага.

Ако съм в период да съм по-изнервена, значи имам повече натовраване и стрес, тогава ми светва "червената лампичка" , че имам нужда от почивка, от отпуска, че трябва да се погрижа за себе си. Защото в нашето ежедневие всеки ни дърпа за нещо и в стремежа си да угодим на всички останали, ние забравяме да помислим за себе си", поясни още Теди Анелова.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16