Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Продължава отстраняването и оценяването на щетите след бедствието във Врачанско

Снимка: Община Враца

В област Враца продължават усилията за нормализиране на обстановката след бедствието, предизвикано от поройните дъждове. След отводняването на ход е почистването и дезинфекцията. От днес започва подготовката на документите, с които пострадалите могат да кандидатсват за подпомагане. Предстои да бъдат описани щетите по инфраструктурата. 
За трийсет часа кризата с пороите скова голяма част от област Враца. От петък следобед до събота привечер в бедствено положение се оказаха близо двайсет населени места, а два пъти повече - под заплаха. За овладяване на обстановката мобилизираха усилята си мнозина - пожарникари, общинари, пострадали и доброволци. Институциите бяха на крак. На заседанието на Областния кризисен щаб във Враца вчера на обед беше и министър-председателят Николай Денков:

"Важно е, че непосредствената опасност вече е намалена. Рисковете намаляват. Трябва да се внимава за населените места по поречието, където все още водите могат да се покачват известно време. Но по всичко изглежда, че най-критичният период е преминат". 
Село Лиляче е най-засегнатото село в община Враца. Частичното бедствено положение в селото беше отменено снощи, но възстановяването продължава. Кметът на Враца Калин Каменов каза:

"Лошото е, че има много хора, чиято покъщнина е унищожена. Пред почти всяка къща има пирамиди от струпани хладилници, печки, перални, дивани, столове и всякаква покъщнина, която е унищожена, която тези дни ще бъде извозена, за да може да не се получават нерегламентирани сметища в селото. Да започне почистването и дезинфекцията, за да няма зарази".

Еднократната помощ за храна, вода, медикаменти е 1500 лв. Има и допълнителна помощ до 2500 лв. за техника, посочи кметът. 

От днес започва и описване на щетите по инфраструктурата.

"Предварителната прогноза показва, че в Лиляче са унищожени 26 улици. По предварителна оценка това е над 6 млн. лв. Правим всичко необходимо с помощен материал да възстановим част от улиците, защото има улици, на които хората не могат да излязат от домовете си, за да отидат на работа и да изведат децата на училище и детска градина".

Освен в община Враца ще описват щети и в общините Криводол и Мездра, където са другите населени места, засегнати от пороите.

Очаква се до утре да бъде решен напълно и проблемът с водоснабдяването. 

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47

Росина Тодорова: Младото поколение има твърде ниска здравна култура

Хората подценяват проблемите, които замърсеният въздух създава . Това заяви пред БНР Росина Тодорова - председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София", преди пресконференцията "На въздух: Да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението". Темата е част от по-големия проект "Пейка за здраве"...

публикувано на 25.09.24 в 09:52
Силвия Георгиева

Силвия Георгиева за такса битови отпадъци: Работата в общините продължава интензивно

Изчисляването на такса битови отпадъци на количество е краят на един дълъг процес, в който участват и държавата, и общините, и бизнесът, и организациите по оползотворяване. Това заяви пред БНР председателят на Националното сдружение на общините Силвия Георгиева, след като сдружението излезе с позиция по необходимите промени в Закона за..

публикувано на 24.09.24 в 12:10
Проф. Христо Пимпирев

Подготовката за 33-ата антарктическа експедиция е в последен етап, очаква се корабът да отплава през ноември

Българският антарктически институт организира двудневен семинар, който ще се проведе на 25 и 26 септември в Ахелой. Темата е "Силни страни. Предизвикателства пред научното и логистично сътрудничество на балканските страни в полярните региони". Председателят на института проф. Христо Пимпирев подчерта пред БНР, че това е първа по рода си работна..

публикувано на 23.09.24 в 08:43
Проф. Милко Палангурски

Проф. Милко Палангурски: Българското общество е на парчета, политиците трябва да ги скрепят

" Бягството от управление означава бягство от политическа отговорност. Българското общество в момента е на парчета , има различни възгледи. Политиците трябва да скрепят тези парчета . Има моменти, в които трябва да преглътнеш егото си".  Това заяви пред БНР проф. Милко Палангурски, историк и преподавател във ВТУ в деня, когато отбелязваме 116-ата..

публикувано на 22.09.24 в 12:50

Певицата Камелия: Обществото ни се раздели на чалгаджии и културтрегери

Цялото интервю на Илия Вълков с певицата Камелия в предаването "РадиоТочка" чуйте в звуковия файл.

публикувано на 20.09.24 в 18:16
Димитър Къцарков

Димитър Къцарков: Атаката показа, че "Хизбула" е уязвима и Израел е готов за пълномащабна война с нея

Тези удари показаха две неща - "Хизбула" е уязвима и Израел е готов за пълномащабна война с нея . С тази констатация започна коментара си пред БНР Димитър Къцарков, специалист по Близкия изток, като уточни: " Израел демонстрира, че вече не е способна да толерира този тлеещ и постоянен конфликт, който е на северната ѝ граница , който принуди над 60..

публикувано на 19.09.24 в 17:55