Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гергана Хрисчева: Пожелавам си още уникални срещи в подкаста - "В центъра на системата"

3
Гергана Хрисчева - награда за Подкаст на годината на шестото издание на конкурса „За чиста журналистика Web Report" на Dir.bg

"За мен тази награда е сбъдната мечта", сподели за "Нощен Хоризонт" журналистът от БНР Гергана Хрисчева, която спечели специална награда на журито за Подкаст на годината на приключилото неотдавна шесто издание на конкурса „За чиста журналистика Web Report" на интернет портала Dir.bg, на който Българското национално радио е медиен партньор.

Гергана Хрисчева с награда за Подкаст в конкурса "За чиста журналистика" - Web Report

Отличието беше връчено за епизода -  „Трансплантирани за трансплантациите: Държавата абдикира!“ от авторския подкаст „В центъра на системата“ – поредица от епизоди на дългогодишният журналист и здравен репортер в програма „Хоризонт“ на БНР - Гергана Хрисчева, която понастоящем e автор и редактор в дирекция "Дигитални програми".

Хрисчева има още два авторски подкаста - тематичният подкаст - "Кожа и слънце" и подкастът, посветен на пандемията от Covid - 19 - "Covid ваксините", който също спечели отличие на конкурса "В името на живота - Даниела Сеизова" на Федерация Български пациентски форум.

Журналистът от БНР Гергана Хрисчева отличена с престижна награда 

Гергана Хрисчева: Казусът с детската болница продължава да ме вълнува

Подкастът на БНР "В центъра на системата" разказва пациентски истории, търси отговор на въпросите по различни казуси от здравната ни система, представя важните теми на здравеопазването от гледна точна на пациента.

"Искам специално да благодаря на "Нощен Хоризонт" и на Кармен Манукян, за доверието и отношението към толкова важните теми в здравеопазването, които се стремя да разнищвам във вече над 70 епизода от подкаста "В центъра на системата".

Конкурса „За чиста журналистика Web Report

БНР има над 30 аудиоподкасти в най-разнообразни сфери от култура до икономика и това е огромно богатство за националната медия. Аудиоподкастите са хит в Европа, във Великобритания, в САЩ. Най-голямото предимство на аудиоподкастите е, че те могат да бъдат слушани навсякъде, по всяко време, докато шофирате, докато си почивате и вършите обичайните си дейности.

Всъщност подкастите затова са толкова разпространени в държави, в които на хората им се налага с часове да пътуват до работа и обратно до домовете си.

Когато решавахме какъв да бъде подкаста след този, който беше конкретно посветен на пандемията - "Covid ваксините" във време, когато хората се нуждаеха от точна, проверена и най-нова информация за болестта и за ваксините, и който чрез БНР даде точно такава информация на широката общественост, се спряхме на здравен подкаст, който максимално широко да представи проблемите и успехите в здравеопазването.

Така се роди авторския подкаст „В центъра на системата“ - с лице, обърнато към пациената - пациентът в центъра на системата, разказа още Гергана Хрисчева.

Вече имам обратна връзка от много от пациентски групи, които слушат и споделят мнение - критики или похвали за епизодите в подкаста, благодарение на разпространението в социалните платформи на БНР.

А как се прави един успешен подкаст - след основната концепция и заглавие, темите трябва да бъдат уникални и не е нужно да следват потока на актуалната журналистика.

Те трябва да бъдат достатъчно добре представени чрез възможно най-много гледни точки от компетентни събеседници, които са доказали се професионалсти в своята област, що се отнася до здравеопазването, какъвто е моят подкаст.

Защото всяка невярна информация в медицината може да доведе до заблуди в обществото. А БНР е на висотата да представя качествена информация и чрез своите подкасти.

Видеоподкастите, които БНР започна също да развива, са още една стъпка към разнообразна и общестено полезна информация през дигиталното съдържание на БНР, съдържание, което може да се гледа след една, две или пет години, каквато е идеята на всеки добър подкаст.

Кои са най-слушаните подкасти по света, научих от моя събеседник, той беше и мой ководещ в едни от епизодите, посветени на сърдечните заболявания - младият кардиолог от болниац "Лозенец" д-р Петър Илиев, който освен, че е безкрайно отдаден на пациентите си, е и голям почитател на световните подкасти, както и на "В центъра на системата". Кой желае да нучи повече за това какво слушат лекарите в сводобното си време, нека си припомни епизода с д-р Илиев:

Д-р Петър Илиев и кои са най-слушаните здравни подкасти по света

Д-р Петър Илиев и Гергана Хрисчева

А кой беше най-отговорният ми епизод - този с колегите ми здравни журналисти, с ководещ доц. Антон Тонев.

Здравните журналисти за здравеопазването – с ко водещ доц. Антон Тонев

Любимият ми подкаст, един от любимите - разговора за щастието в навечерието на Коледа с доц. Михайл Околийски.

Доц. Михаил Околийски: Щастието е в малките неща

Но всички мои гости и всички, замесени в тези 74 епизода на подкасата заслужават това отличие, изтъкна още Хрисчева за БНР.

"Тъжното е, че дори след пандемията ние не разбрахме сякаш колко много имаме нужда един от друг. А агресията и неудовлетворението в здравеопазването са толкова много, защото обществото сякаш не разбира, че има и нелечими болести, че лекарите не са Бог, че и те са като нас и когато няма доверие, няма и развитие, няма добри резултати.
 Ние не понякога сякаш не стъпваме на здрава логика и изпадаме в емоции и наблюдавам, че последните години и лекарите се умориха да обесняват какво трябва да става, а пък то все да не става...

Загуби се и възможността да имаме реална статистика в здравеопазването, по ред причини, а когато няма актуални и точни база данни, не могат да се очертават мерки, нито стратегии за развитие, нито да се вземат правилните решения в здравеопазването.

А иначе си пожелавам още уникални срещи в подкаста - "В центъра на системата"!, обобщи журналистът от БНР Гергана Хрисчева.


Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30

Премиерата на "Оръжията и човекът" - пред полупразна зала в обсаден театър

Бурни протести и физически сблъсъци предшестваха премиерата снощи на "Оръжията и човекът". Спектакълът, режисиран от Джон Малкович, все пак имаше премиера, макар и пред полупразна зала . Постановката започна с час закъснение, а публиката, закупила си билети, не можа да влезе в залата. Протестиращи бяха блокирали входа на Народния театър и пиесата..

публикувано на 08.11.24 в 11:00

Стенопис с приказни образи от Витоша в столичния квартал "Стрелбище"

Испанският художник Гийем Фонт изобрази петнистата тинтява от Витоша върху стена в столичния квартал "Стрелбище". П риродата е вдъхновение за твореца, който живее между Испания и Мексико. "Щом кацнах в София, моите приятели от фондация Visionary бяха така добри да ме заведат направо на Витоша. Бяхме направили предварително проучване,..

публикувано на 07.11.24 в 10:13