"Макрорамката е единственото нещо, което не се променя в проектобюджета за тази година. Прогнозата е по-оптимистична, отколкото трябва да бъде. Министерството на финансите (МФ) прогнозира, че икономическият растеж в реално изражение ще бъде 1,8% през текущата година, а инфлацията ще бъде сравнително висока. Докато официалните прогнози на международни финансови институции също прогнозират положителен растеж за България, но по-нисък от прогнозата на МФ".
Това каза пред БНР икономистът Димитър Чобанов от Институа по икономики и политики в УНСС.
И допълни, че в приходната част е заложено повишение на приходите от данъци, но при същата макрорамка, "тоест, се разчита, че ще има по-добро представяне на приходните агенции":
"Такова е възможно. Но генерално погледнато, способностите на приходните агенции да събират данъци зависи от техния професионализъм и от признанието на правителството, че е способно да провежда правилна политика. Това правителство все още не е показало какво може и какво ще прави, затова няма как то да подкрепи доверието към приходните агенции. Залагането на допълнителни приходи не е съвсем сигурно. Може да не се наложи повишаване на дефицита, но да се намалят допълнително разходите".
В предаването "12+3" Чобанов посочи, че това, което не се вижда, но вероятно ще се случи, са планове за оптимизиране на публичния сектор:
"Не е нормално при видимо свиващо се население заетите в публичния сектор да остават сравнително постоянен брой и като относителен дял в общата заетост постоянно да нарастват. Затова в публичния сектор е необходима реформа".
По думите му в разходната част се вижда, че основните намаления идват от разходите за издръжка и от капиталовата програма, но това лишава бюджета от буфери:
"Самото изпълнение ще разчита на това, че няма да настъпят допълнителни обстоятелства, както сега се случва с наводненията, например. Реформите са това, което трябва да видим в бюджета. Това трябва да бъде в основата на програма на едно правителство, което тепърва ще бъде на власт".
Интервюто на Снежана Иванова с Димитър Чобанов в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл.
Френският президент Еманюел Макрон ще вземе участие днес във възпоменателните церемонии, с които страната ще отбележи 10 години от атаката срещу редакцията в Париж на сатиричното списание "Шарли ебдо", предава ДПА. От агенцията напомнят, че причина за атаката срещу изданието станаха публикувани от него карикатури на пророка Мохамед...
Предложението, свързано с вицепрезидента, може да е параван за останалите - проблематичните промени, свързани с вечната тайна . Това допусна пред БНР експертът в областта на достъпа до информацияадвокат Александър Кашъмоввъв връзка с предложенията в проекта за изменение и допълнение на Закона за защита на класифицираната информация . В тях..
Технологиите с изкуствен интелект ще бъдат звездата на най-голямото в света международно изложение за потребителска електроника - Consumer Electronics Show, което се провежда в Лас Вегас. Официалното му откриване е днес. Освен изкуствения интелект, друга основна тема ще бъдат превозните средства без нужда от водач от всякакъв тип - освен..
В Кипър започва кандидатстването в единственото по рода си бизнес състезание в подкрепа на обединението на острова. За 15-ти път най-добрите бизнес партньорства между кипърски гърци и кипърски турци ще получат наградите, предоставяни от благотворителната фондация на сър Стелиос Хаджи-Йоану, основателя на easyGroup и кипърец по произход...
С автентичен ритуал без аналог у нас в павликенското село Караисен честват Ивановден. Празникът се нарича "Иванови влачуги". Празнува се на най-голямата чешма в селото, където именици, младоженци, моми и ергени се окъпват за здраве. От незапомнени времена хората в Караисен вярват, че "Ивановите влачуги" очистват лошата енергия и гонят злото,..
Проблемът не е само в Кюстендилско, той е национален , подчерта пред БНР юристът Пламен Абровски, след като на 28 декември край Кюстендил при сблъсък с коне на пътя загина 18-годишната Андреа Андонова, а две нейни връстнички бяха ранени . Оттогава протестите в града и района не спират, а хората все по-настоятелно се питат кой е виновен за тази..
Най-малко 53 са жертвите, a 62-ма са ранените от мощното земетресение с магнитуд 6,8 по Рихтер на дълбочина 10 км в Тибет - в град Шигаце, съобщиха властите в Китай. По данни на китайската държавна информационна агенция, има много вторични слаби трусове. Земетресението е разлюляло сгради в съседните държави Непал, Бутан и част от Индия, предаде..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..