Поезията като съдба – така можем да определим антологията със стихове на поетесата и журналист Спаска Гацева.
Иглика Горанова определя своята майка като човек с изключително борбен дух, професионалист, журналист и гражданин.
Тъй като Спаска Гацева живее в Плевен и е на възраст, затова и срещата в "Нощен Хоризонт" е с нейната дъщеря Иглика Горанова.
"Когато преди 10 години майка ми откри социалните мрежи, тя споделя поезията си с всички. Така всички ние се будим с нейните стихове всеки ден.
Тя се вълнува от всичко, което я заобикаля - тя може да пише с еднаква лекота за всичко - за сезоните, за листото, за нощната пеперуда, за клошарите, по философски теми, за поезията - всяко нещо тя превръща в поезия...", каза още Горанова пред "Хоризонт".
"В нея има някаква сила, която изпълва думите с нещо, което е повече от поезия...Тя е вярваща, но нейният път към Бога е път към Човека, това си личи от цялата й поезия. Тя е едновремнно и много силен, и много раним човек, а библейската тематика не е е натраплива, тя живее с това.
Има15 малки книжки, които тя издава активно след 2008 година. Но първата й книга излезе, когато тя беше на 35 години, за нея беше много важно да излезе тази книга, тя си я приемаше като свое дете.
Сега за антологията тя си избра името, тя така чувста нещата - "Предзимие", което все пак е оптимистично.
Книгата съдържа и нови, и издавани вече стихове, като това е едно луксозно издание на "Библотека България", включвайки няколко цикъла.
Искаме да създадем един по-добър свят, в който да живеем!
Иглика Горанова създава и журналистически клуб в 125-то СУ в София. Учениците от клуба наскоро спечелиха няколко журналистически награди за своите социални дейности и граждански позиции. Клубът по журналистика към 125 СУ „Боян Пенев“ съществува от две години. Учениците имат своя рубрика в сайта komentator.bg, наречена „Гласът на ученика“.Ученици от 125 СУ "Боян Пенев" внесоха сигнал в Столична община за опасна пешеходна пътека
Занимават се с обществени каузи, които помагат на живеещите в кв. Младост. Клубът получи пет награди от националния конкурс по ученическа журналистика „Григор Попов“.Най-сериозната кауза е обезопасяване на пешеходната пътека на спирка "Бл.43" в столичния кв. “Младост“. Но повече ще научите от разговора ни с някои от представителите на клуба.Иглика Горанова е дългогодишен журналист в печатни медии – „Пари“, „Новинар“, „168 часа“, „Политика“, сп. „Икономист“. Била е заместник главен редактор на в. „Класа“ и сп. „Life“. От три години преподава журналистика и български език и литература в 125 СУ „Боян Пенев“. Ръководител е на клуба по журналистика, който има своя собствена рубрика в сайта komentator.bg. Председател е на Сдружение „Журналисти за прозрачно управление“.
Още по темата в звуковия файл.
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни. Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..
В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София. С Максима ни среща Виктория Петрова. Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..
Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..
На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт"..
"Оставаме в готовност - код жълто, условно ." Това каза пред БНР Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ),..
Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник..