66 учители от българските неделни училища зад граница се събраха на годишната си международна среща във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Ние сме съвременните будители, защото пазим и предаваме българщината, казват преподавателите от 13 държави.
Казват, че България е там, където има поне един българин. С мисията на будители в Албания се чувстват учителите в неделното българско училище в Елбасан, разказва неговият директор Алтим Идризи и споделя, че имат пълната финансова, кадрова и материална подкрепа както от просветното министерство в София, така и от българското посолство в Тирана:
"Ние се чувстваме малко будители, затова го наричам училището "Зора", понеже това е една зора за нашите хора в Албания. Понякога идват повече, понякога по-малко деца, но доста деца идват да научат български език при нас. Те са от селата в Албания, където има население от български произход. Лично аз се чувствам като будител и ми се иска скромно да се сравнявам с Христо Ботев или Левски. Просто това ми дава сила и енергия да вървим напред и да научим тези деца на български език. Четирима учители сме, единият преподава по икономика, другият по история, по география, по психология имаме учителка, така че сме пълен екип".
Гърция е от страните, където има много неделни български училища. От 7 години на родното А,Б в училището "Цар Симеон", ръководено от Диана Кимпарис, тази година са завършили 55 ученици, като двама от тях са приети за студенти в български университети:
"Едно от постиженията ни е, че всяка година ученици, които завършват или са в последна година на обучение, се явяват на изпити към Софийския университет и получават сертификат за владеене на български език. Една от най-големите ни трудности е, че в семействата се говори предимно на гръцки език и така гръцкият език се явява първи език. От новата учебна година ще се възползваме от дигиталната раница на Великотърновския университет и смятам, че ще е много полезно за нашите ученици".
Елица Громан работи в българското училище "Проф. Иван Шишманов" в Австрия. Там учат 130 деца с български корени и споделя, че има голям интерес към училището във Виена, защото е ново и креативно и разказва за различните методи, по които преподава:
"Повечето е под игрова форма, използваме различни истории, различни картинки, неща, които са най-интересни и най-мотивиращи за децата. Но най-важното е да обичаш, да имаш сърце и с любов да работиш, защото децата обичат да ги обичаш, това е най-важното. Като те видят слънчева, усмихната няма как да не ти се радват и да не ти заговорят и да не искат да учат. Те са толкова истински, добронамерени, греещи. Обичам си работата, тя не е работа, а удоволствие".
Да преподаваш в българско неделно училище е мисия, казва учителката по български език и литература Симеонка Велева от училището "Дора Габе" в полската столица Варшава:
"Малките българчета имат нужда от това и не знаят за българските традиции. Има много на какво да ги научим. Имаме в нашето училище тематични работилници за народни песни и танци и посветени на различните празници. Има тенденция до 8 клас децата да идват на българско училище. Определено има интерес, родителите много активно се включват в нашите дейности и това е важно, защото един учител за два или четири часа седмично не може да направи чудеса".
По различен начин функционира неделното българско училище "Ние, врабчетата" в Щутгарт, Германия, разказа Стефанка Василева, учител в училището и обясни, че то не е на субсидия към българското просветно министерство, издържа се от такси, които плащат родителите. През тази учебна година в него са 50 деца от първи до шести клас. Има мотивация, разказва Василева:
"Мотивацията е много интересен процес. Трябва да идва и от вътре и от вън. Мотивирането е дълъг процес, който трябва са мине и през родителите, през семействата. Моят личен подход към децата е събуждане на интереса им към нещо, което те могат много по-лесно да опознаят и е така да се каже – на една ръка разстояние, просто трябва да я протегнат, за да го вземат и да го прегърнат в своя живот. Опитвам се да събудя техния интерес към България, към езика и към културата като нещо, което е много близко към тях. Например в уроците ни по география и история просто им показвам места, които някои от тях те дори са посещавали. Напоследък много използвам и виждам, че има добри резултати, е да сравнявам историята и на България, и на Германия в различни периоди. Така свързваме това, което те вече знаят от техните общообразователни предмети, защото всички предмети са свързани".
В годишната среща на българските неделни училища зад граница преподавателите от 13 държави ще представят във Великотърновския университет своя опит, ще дискутират за езиковата култура и преподаването в чуждоезикова среда, ще представят добри практики от преподаването по история на България и по география.
Репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Снимки: Здравка Маслянкова
В Батак ще се проведе Празник на суджука и тънките мезета. Местни майстори ще представят свои стари рецепти, които се предават през поколенията. Организатори са регионален клуб „Родова памет“, с подкрепата на община Батак, историческия музей и читалище "4 май-1897". Призивът към участниците и гостите на празника е да са облечени с народни..
Президентът на Венецуела Николас Мадуро положи клетва за третия си шестгодишен мандат, на церемония, определена като нелигитимна от опозицията и редица държави по света. Междувременно, САЩ повишиха паричната награда за информация, която да доведе до арест на Мадуро. Наградата вече е 25 милиона долара. "Голяма победа за демокрацията във Венецуела" - с..
Доверието на украинците в президента им е паднало до най-ниската си точка от началото на войната, стана ясно от най-новото проучване на Киевския международен институт по социология (КМИС), данни от което бяха публикувани през седмицата. На рейтинг от 52 процента – колкото събира Володимир Зеленски към декември 2024 г. – би завидял всеки..
На 11 януари отбелязваме международния ден на думата "благодаря", който има за цел да привлече вниманието на обществото към вежливото отношение между хората. На този ден благодарим на семейството си, на близките си, на колеги и приятели и на всички, които са направили деня ни по-добър и по-ведър. За какво благодарим и казваме ли често..
До поголовна сеч е довело регламентирано обезлесяване в близкото до София село Осоица. Местните власти възнамеряват да сезират съда. „Горско-стопански план“ от 2022 г., утвърден със заповед на директора на Агенцията по горите, предвижда да се отсекат иглолистни дървета от бял и черен бор около село Осоица. Уточни директорът на Държавно горско..
Социалдемократите в Германия се събират на конгрес, за да определят кандидата си за канцлер преди предсрочните избори през февруари. Партията все още е в управлението на страната, но канцлерът Олаф Шолц изгуби вот на доверие след като коалицията му с либералите се разпадна. Днес е и партийното събиране на крайнодясната "Алтернатива за Германия", което..
В зависимост от интензивността на снеговалежите днес е възможно затваряне на пътищата в природен парк "Витоша", съобщават от Столичната община. До момента пътищата от Драгалевци до хижа "Алеко" и от "Бояна" до Златните мостове са опесъчени и снегът от тях е избутан. Със смеси срещу заледяване се извършва обработка във всички 24 района..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Бойко Борисов се чувства силен и иска да наложи своите условия в преговорите за правителство. Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Иво Инджов..