Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Останките на построения от Колю Фичето храм "Св. Спас" във Велико Търново се превръщат в арт пространство

В рамките на общностния фестивал "48 часа Варуша юг" от 18 до 20 август

5
Снимка: Здравка Маслянкова

Велико Търново е градът с най-много сгради, построени от майстор Колю Фичето през 19 век. Сред тях са и пет църкви. С най-злочеста съдба е черквата „Свети Спас“, която вече 110 години след унищожителното земетресение през 1913 година е в руини. В последните години останките на храма се възраждат само и единствено благодарение на няколкото граждански инициативи за почистване на джунглата от саморасли дървета и храсти, които превземат вътрешността на каменната Фичева църква. Нов духовен живот на храма ще се опитат да дадат художниците от арт група „Дупини“. През почивните дни творците се събраха, за да почистят за пореден път останките на църквата. 

Величествена, но и много тъжна е гледката към руините на православния храм „Св. Спас“. Черквата е в края на туристическата улица „Гурко“ във Велико Търново между Старопрестолната гимназия по икономика и Регионалната библиотека. Храмът е съграден от ломен камък от майстор Колю Фичето от 1859 до 1862 г. При катастрофалното земетресение през 1913 г. горната част на черквата е разрушена, а повече от век след това тя все още е руина. 

За да не потъне черквата изцяло в боклуци и растителност, заслугата е единствено на различни граждански инициативи за почистване. През почивните дни художниците от арт група „Дупини“ оставиха четките, палитрите и длетата и взеха резачки и ножици и влязоха в останките на храма „Свети Спас“ да творят, но не в буквалния смисъл.  

За каузата си разказват Георги Рачков и Румен Димитров от „Дупини“: 

„Бихме искали да привлечем общественото внимание към това изключително значимо здание за културно-историческото наследство на Велико Търново, едно от знаменитите здание на Уста Колю Фичето, което доста отдавна тъне в забрава и бихме искали да придадем общностен характер на самата ни акция, включвайки местната общественост в изчистването на землището на храма“, обясни Рачков. 

„За нас е важна също връзката с миналото и тази руина, която стои в центъра на Велико Търново „Свети Спас“. От дълги години ние помагаме за почистването и се опитваме да направим нещо и тази година освен това, че ще я почистим, ние решихме да я оживим, да ѝ вдъхнем малко сенки от миналото, някакъв живот. Хората да видят, че всъщност това е светилище“, допълни Димитров.  


Във всяка инициатива за възраждане на църквата „Свети Спас“ се включва художничката от „Дупини“ и жител на квартала Катерина Милушева: 

Точно затова сме тук, защото смятаме, че от нас зависи да променяме средата, в която живеем. Не за първи път чистим църквата, може би, трети или четвърти път се събираме, за да разчистим това, в което тя се е превърнала. Действително наследството на Уста Колю Фичето е знаково за Велико Търново. За пореден път да заявим желанието си нещо да се промени, нещо да се възроди, да запазим наследството, което ни е оставил, защото то наистина е изключително ценно“. 

В рамките на общностния фестивал „48 часа Варуша юг“ от 18 до 20 август останките на храма „Свети Спас“ ще се превърнат в арт пространство с мултимедийната инсталация „Духът на Възкресението” на творците от „Дупини“, разказва организаторът на фестивала Галин Попов: 

„За първи път освен почистването, инициативата е съпроводена и с използване на храма като място за показване на изкуство. Културата и изкуството са белег на живот. Така че за мен храмът се връща към живот“. 

Ще вдъхнем живот на храма, трансформирайки го за времето на фестивала във функциониращо духовно пространство. По стените ще „оживеят“ изображения от православната иконографска традиция, разказват художничките Малина Ангелова и Катерина Милушева: 

„Идеята ни е да създадем пространство, в което хората, влизайки вътре, да почувстват духа на храма, просто да се оживи. Оказа се, че стенописи не е имало. Имало е иконостас на Колю Фичето. Малко материал има останал за църквата, особено за вътрешността ѝ“, поясни Ангелова. 

„Това е осветена църква. Жалко е да няма грижа за нея. Решили сме да възобновим неговата святост с мултимедийна прожекция на различни стенописи и икони от други църкви и манастири“, допълни Милушева. 

Години за общинско финансиране чака проект, направен от млада великотърновска архитектка, за възстановяване и адаптация на културния паметник. От Община Велико Търново обявиха през 2018 година, че той е подходящ, за да се социализира църквата „Св. Спас“ и обектът да се отвори за туристи. Проектът тогава беше за 20 000 лева, но си остана само на хартия. 

Реализация няма и идеята на Великотърновския митрополит Григорий Фичевата черква да бъде реставрирана и превърната в музей на иконата. 


Една от целите на фестивала „48 часа Варуша юг“ е отново да се обсъдят идеите за възраждане на храма, казва организаторът на фестивала Галин Попов: 

„Да направим по-широко обсъждане на всички идеи, които вече са били предлагани от страна на архитекти, на граждани, на институции и с общи усилия да помислим кой е най-ефективен, кой е най-лесен за реализиране, защото много често това, което ни спъва, е, че когато си мислим, че нямаме достатъчния ресурс да направим нещо. Но тогава, може би, е добре да преосмислим целите си, да направим нещо малко, което е реализуемо, отколкото да имаме едни големи проекти, които просто стоят в едни папки“. 

Кога ще има развитие и ще се случи ли възстановяването на черквата „Св. Спас“ във Велико Търново, са въпроси без отговори днес, но ще продължим да питаме, казва председателят на арт група „Дупини“ художникът Румен Димитров: 

„Ние задаваме въпросите, оставяме отворен отговор и се надяваме Митрополията и Общината да вземат отношение към това, което става, и да се замислят дали това не е важна историческа част на Велико Търново и дали този обект трябва наистина да тъне в забрава. Това е архитектура на Колю Фичето. Просто е недопустимо. Надявам се, че с нашата видео инсталация ние ще помогнем хората да се замислят дали това всъщност не заслужава да се върне на картата на Велико Търново“. 

И ако донякъде има обяснение защо черквата на Колю Фичето е руина, няма никакво обяснение, защо каменните стъпала към храма в историческата и духовна столица, какъвто статут има Велико Търново с решение на Народното събрание, са запушени от обществените кофи за отпадъци и защо улицата пред храма е паркинг.  

Репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

Снимки: Здравка Маслянкова

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Матю Бойс: Действията на Украйна все още са доста ограничени, нуждаят се от повече свобода

" Атаката върху детската болница беше неочаквана, невероятна, трагична. Това не беше просто трагична и ужасна атака, беше цинична, дори престъпна атака , защото това са невинни хора. Става дума за болница. Това е поредното безумие в една поредица от нападения срещу невинни цивилни мишени през последните две и половина години. Това нарушава военните..

публикувано на 11.07.24 в 11:08
Йордан Божилов

Йордан Божилов: Закрепи се единството в НАТО

"Това, което виждаме от срещата на върха, е, че се закрепи единството в НАТО . Беше приета обстойна декларация, която посочи пред какви заплахи ще бъде изправен НАТО и какви ще бъдат основните задачи. Отново се подчерта значението на чл. 5, което е ангажиментът на всички страни да защитават съюзниците в случай на необходимост".  Това коментира..

публикувано на 11.07.24 в 10:10

18-годишният Мариян Давидов от Смолян се нуждае от помощ за лечение в Турция

Между 1000 и 2000 евро на ден са необходими за лечението на 18-годишния Мариян Давидов от Смолян. На 14 юни т.г., момчето замина да се лекува в клиника в Турция и до момента престоят му струва 60 хиляди евро.  Всичко започва в началото на тази година, когато изведнъж младежът се разболява от обикновен вирус, а на по-късен етап се..

публикувано на 10.07.24 в 16:40

С около 40% по-малко са специалистите по здравни грижи в болниците за 15 години

С около 40 процента е намалял броят на специалистите по здравни грижи в болниците у нас през последните 15 години. Тази тенденция беше очертана по време на Национална среща на медицинските сестри, която се провежда днес в София. От съсловната организация на тези професионалисти припомниха исканията си към държавата да разработи система за..

публикувано на 10.07.24 в 16:18
Донка Михайлова

Донка Михайлова: Ако ВиК услугите се окрупнят, сезираме Конституционния съд

С пети пореден законопроект се прави опит да бъдат консолидирани ВиК услугите. Общините за пореден път се обявяват "против" окрупняването на водния сектор и изразяват своите опасения. НСОРБ готви позиция относно новия законопроект за ВиК Ако общинските ВиК дружества бъдат включени в консолидираните райони, общините ще бъдат лишени от..

публикувано на 10.07.24 в 08:23

Честваме 174 години от рождението на Иван Вазов

174 години от рождението на Иван Вазов се отбелязват днес на много места в страната с различни инициативи. Преди обяд в столицата имаше честване и кратка церемония пред паметника на писателя на улица "Г.С.Раковски", а в 17 часа в Народния театър ще бъде открита изложба. 174 години от рождението на Иван Вазов Честването в София..

публикувано на 09.07.24 в 16:27
доц. Михаил Иванов

Михаил Иванов: Общностните механизми в ДПС са силата на Доган

Общностните механизми в ДПС са базата, върху която Ахмед Доган е стъпил. В това е неговата сила - тази общностна солидарност и вътрешна сплотеност. Това каза пред БНР доц. Михаил Иванов, съветник по етническите въпроси на президента Жельо Желев (1990 - 1997 г.), като добави, че Делян Пеевски не може да припознае този механизъм, тъй като при него..

публикувано на 09.07.24 в 14:34