Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учебните пособия ще се събират до 17-и септември

"Дори една линийка прави промяната." За пета година столичен храм набира дарения за децата на Северозапада

Даренията могат да се занесат или да се изпратят до храм "Рождество Христово" в "Младост"

| Интервю
Снимка: БГНЕС

За пета поредна година храм "Рождество Христово" в столичния район  "Младост" организира традиционната дарителска кампания за подпомагане на деца от Северозападна България преди първия учебен ден.

Църковното настоятелство и миряните събират нови учебни пособия, които ще бъдат предоставени на децата за новата учебна година. Даренията ще се набират до 17 септември, като желаещите да се включат в кампанията могат да ги занесат директно в храма или да ги изпратят.

Дарителската кампания протича с помощта на училища по места. В миналогодишното ѝ издание помощите са стигнали до 300 деца, които са получили пълни раници с всичко необходимо за училище. Тази година амбицията е този брой да бъде надхвърлен.

Не е необходимо всеки дарител да купува всичко. Дори една линийка прави промяната, казва Велина Андонова, доктор по религиозна педагогика и преподавател по религия в храма "Рождество Христово".

"Който каквото има възможност. Една раничка, един несесер, едни боички, няколко тетрадки, пергел, моливник. Всичко това ние с децата в неделното ни училище окомплектоваме и изпращаме. Идеята е – когато купувате за вашето дете, купете едно повече и го донесете."

"Подпомагаме Северозапада и по друг начин - с образователни инициативи, правим летни лагери за дечицата от Северозапада, в които те да се докоснат до православието, да изградят контакти. Видяхме, че при тях семействата са многодетни. Решихме, че така можем да бъдем полезни", пояснява Андонова.

"От 2004 г. имаме храм вътре в училището, параклис на равноапостолите Св. св. Кирил и Методий. Преподаваме религия и участваме във всички лагери в Лопушанския манастир и много други свети места", разказва в предаването "12+4" Илияна Кръстева, директор на училище "Св. св. Кирил и Методий" в Брегово.

Социалното разслоение е много голямо, между учениците има огромна разлика, изтъква тя. По думите ѝ голям стрес е да покажеш пред децата си, че нямаш възможност да им купиш дори най-необходими неща.

"Докато децата са нашият мотор, доброто ще се преумножава", подчертава Велина Андонова.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Музей

250 предмета от античността и Късножелязната епоха до днес в историческия музей в Търново

65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни .  Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..

публикувано на 03.11.24 в 08:15

Учителката Тотка Георгиева дари гоблен с образа на светите братя Кирил и Методий на Клисурския манастир

Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. 37 години Тотка Георгиева е била учителка. От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в Берковица. Гобленът на братята Кирил и Методий изработила за месец и половина. 52 000 маниста с 44..

обновено на 03.11.24 в 05:30

Патриарх Даниил: С Божията помощ да преодоляваме всички изпитания на времето

Българският патриарх Даниил отслужи Патриаршеска литургия в столичния храм "Света Неделя", където бяха изнесени за поклонение мощите на сръбския крал Стефан Милутин.  Стефан Милутин e сред най-тачените сръбски владетели, царувал  45 години ( от 1275 г.), запомнен с благотворителност и със строителство на църкви и манастири. Днес от храма..

обновено на 03.11.24 в 05:28

Нестинарите - кой има право да влиза в огъня?

Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" .  Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..

публикувано на 01.11.24 в 13:41
Отец Андон Шавулев

Отец Андон Шавулев: Когато няма грижа, тревопасните намаляват, хищниците се увеличават

В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев .  Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога .  Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..

публикувано на 29.10.24 в 10:25

В село Радуй политик не стъпва, гласуват "за по-малкото зло"

В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..

публикувано на 27.10.24 в 12:21

Бяла Слатина за вота: "Загубили сме интерес, защото сме много "добре"

Изсечен от камък бюст на Цола Драгойчева на площада , носещ нейното име, в родната й Бяла Слатина, се взира в градския център, наскоро ремонтиран с евросредства. Какви са настроенията преди поредния предсрочен вот: " Загубили сме интереса вече. Защото сме много "добре" . Какво ни е? Безпаричие." "Млади хора – всичко отишло по чужбина...

публикувано на 27.10.24 в 09:34