Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Трябва да се разреши създаването на граждански енергийни общности"

Петър Попчев: Спекулира се с т. нар. базов ток

"Териториалните планове видимо закъсняха най-малкото с 2 години"

| Интервю
Снимка: БГНЕС

"Всички болезнени реакции на въглищарите и енергетиците настъпват в предизборен момент. В който и да е парламент, в която и да е европейска страна, 20 дни преди избори дебатът едва ли щеше да е различен. По-важно е да се води разговор за зелени политики."

Това мнение изрази в интервю за БНР Петър Попчев, председател на фондация Net Zero на Международната климатична мрежа. Той е бивш посланик със специални поръчения по енергийна сигурност и изменение на климата към МВнР.

Спекулира се с т.нар. базов ток. България има стабилна ядрена енергетика. АЕЦ "Козлодуй" обезпечава базовия ток даже с един реактор. Създава се впечатление, че без въглищните централи не може, коментира Попчев в предаването "Преди всички".

Според него, когато говорим за зелени решения, те са разтеглени във времето и става дума за плавен преход, от определен брой години.

Той упрекна правителството, парламента и синдикатите в лоша комуникационна политика.

Според него с намаляването на дела на въгледобива има възможност за повишаване на конкурентноспособността на индустрията.

Териториалните планове видимо закъсняха най-малкото с 2 години, отчита Петър Попчев. По думите му в настоящите планове "има елементи, които са обект на политическа критика".

"Видимата надежда е в тези два месеца, в които те трябва да се обсъждат, дообработват."

Трябва да се разреши и законодателно, и технологично създаването на граждански енергийни общности, подчерта експертът.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боран Хаджиев, кмет на Чепеларе

Боран Хаджиев и Екатерина Дафовска за Чепеларе: Достъпен спорт и природни дадености

На територията на община Чепеларе има останки от 4 крепости, някои от които са от периода около V-I век преди новата ера . Те са били използвани до падането на Родопите под османска власт. Има 8 църкви, 72 параклиса и 2 джамии. В 7 читалища самодейци пазят местни традиции и обичаи. На 15 ти септември Чепеларе отбелязва 60 години от създаването на..

публикувано на 19.08.24 в 11:30

Пампорово - климатолечебен курорт за възстановяване на имунната система

Какви са възможностите за активна почивка, за преходи и преживявания в Пампорово и околностите ? С какво този летен сезон е по-различен от предходния? Какво предприема курорта, за да бъде посещаван целогодишно , оживлението в него да не спира? Но не само това, като негови гости да можем да се възползваме от природните дадености, за да се..

публикувано на 18.08.24 в 16:38

Монтана беше домакин на републиканско състезание по спортен риболов за незрящи

Монтана беше домакин на републиканско състезание по спортен риболов за незрящи. 16 отбора от страната участваха на турнира на язовир "Огоста". Състезанието се финансира от Агенцията за хора с увреждания.  В деня на Варна, Голяма Богородица, победител стана отборът на "Успех", от морската ни столица. Варна празнува!..

публикувано на 15.08.24 в 17:18
Музеят на природата към Университета в Тел Авив

Световно известни изследователи предупреждават, че кораловите рифове са изчезващ вид

Всеки водолаз разказва, че най-красивите си преживявания е имал сред красотата на кораловите рифове . Но в последно време във всички морета и океани около екватора се забелязва явлението побеляване на кораловите рифове .  Белите корали са скелетите на коралите . Когато това се случва, то много затруднява цялата екосистема. Влияе върху рибите,..

публикувано на 13.08.24 в 10:22
Снимката е илюстративна

Ювал Ариха за екологични и дизайнерски решения в откритите градски площи

Когато бабите и майките на съвременните деца са били малки, най-любимото им занятие е било да играят на улицата и парковете,  да се пръскат с вода от чешмите , да играят на криеница край дърветата. В последно време местната власт се вълнува особено и от  глобалното затопляне, което най-много се чувства в големите градове .  "Наш патент..

публикувано на 12.08.24 в 11:11
Цар-Симеоновата градина

Какви мерки трябва да бъдат предприети за зеления ландшафт в Пловдив?

Жителите на Пловдив са свикнали с летните жеги . Много специалисти обаче вече предупреждават, че градът трябва да е по-добре подготвен за климатичните промени , които вече се усещат и призовават администрацията да реагира.  За това какви мерки трябва и могат да бъдат предприети в по-кратък и по-дългосрочен план разказва ландшафтния архитект..

публикувано на 11.08.24 в 08:30
Мартин Томов, координатор в

Как влияят климатичните промени на Черно море и защо е важно да има защитена морска зона в него?

Необичайно високи температури на морската вода бяха регистрирани по българското Ч ерноморие през настоящото лято. Какви са причините за това анализира Мартин Томов, който е координатор на кампанията "Живо Черно море“ в екипа на "Грийнпийс“ - България . Какви са причините за високите температури на морската вода и как влияе това върху..

публикувано на 10.08.24 в 07:10