Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко тесни са връзките между палестинците и Москва днес?

Хана Ноте: Русия се самовъзприема като ключова сила в близкоизточния конфликт

"Русия поддържа от години добри отношения с "Хамас", но не бива да преувеличаваме възможностите й за влияние"

| Интервю
Израелска бомбардировка на град Газа, 9 октомври 2023 г.
Снимка: АФП

Има ли Русия пръст в ескалацията на напрежението в Близкия изток и има ли интерес от това? През последните години Москва бе посещавана от серия делегации на "Хамас". Сега се подготвя посещение на палестинския президент Махмуд Абас. Седмица преди "Хамас" да удари Израел руският министър на отбраната Сергей Шойгу беше на двудневна визита в Иран, където му показаха производството на бойни дронове, с които руската армия атакува цели в Украйна. Преди 50 години Сирия и Египет бяха подкрепени от Съветския съюз срещу Израел. Но колко тесни са връзките днес между палестинците и Москва?

"Тези отношения са традиционно дълголетни. След победата на "Хамас" на парламентарните избори в палестинските територии през 2006 година нейни делегации редовно посещават Москва. Последната визита беше тази пролет. Освен това да не забравяме, че Русия така и не обяви "Хамас" за терористична организация. Русия открай време е много активна в отношенията си с палестинците. Москва многократно се опитваше през последните години да посредничи между отделните палестински фракции, между "Хамас", "Фатах" и други групировки. Но не от добра воля, а за да остане в клуба на ключовите играчи в Близкия изток. Русия възприема себе си като световна сила от решаващо значение за близкоизточния конфликт."

Това казва в интервю за БНР Хана Ноте от центъра "Джеймс Мартин" към Института за международни изследвания в Монтерей.

Действала ли е Москва и сега на страната на палестинците, или няма доказателства за тази хипотеза?

"Израелските служби твърдят, че има единични случаи на военни доставки от Русия през Иран за "Хамас". Например на ръчни системи за противовъздушна отбрана и ръчни противотанкови гранати. Но няма доказателства за големи оръжейни доставки. Що се отнася до нападението от събота, не съм видяла доказателства, че оръжията, които използва "Хамас", са директна доставка от Русия или че бойците на "Хамас" са били обучавани от Русия

По-скоро става дума за предварителна масирана логистична и военна помощ през Иран и "Хизбула". А такава помощ е напълно достатъчна, като се замислим за военната мощ, която успя да развие Иран през последните години, така че Русия вече цяла година да се захранва с бойни дронове оттам за войната си срещу Украйна."

В отговор на въпрос - каква изгода би имала Русия, може би заедно с Иран, да подклажда конфликти в Близкия изток, Ноте отбелязва:

"Това е напълно реалистична цел. Защото Москва се надява, че чрез разпалването на конфликти в други точки на света ще отклони вниманието и ресурсите на западните сили от Украйна. Русия вижда себе си във фундаментален конфликт със Запада. И това си проличава от действията на Москва. Най-пресният пример е тясното съгласуване между Иран и Русия срещу американското влияние в североизточна Сирия. Освен това смятам, че Русия стана много по-отстъпчива по отношение на иранската ядрена програма. Или с други думи - Русия развързва ръцете на Иран, но това в никакъв случай не означава, че е директно замесена в терористичната атака на "Хамас". В същото време Русия поддържа традиционно добри отношения с Израел - в Израел има голяма руска диаспора. От някои западни съюзници на Украйна дори се чу обвинението към Израел, че не подкрепя достатъчно украинската отбрана."

"Важно е да се отбележи, че руският президент Владимир Путин и израелският премиер Бенямин Нетаняху имат много добри лични отношения. За Русия е много важно да не допусне Израел да доставя тежко въоръжение на Украйна. Затова трудно мога да си представя директна държавна руска подкрепа за "Хамас", подчертава Хана Ноте.  

"Русия трябва обаче да внимава с разпалването на конфликти в региона, защото ако сегашният конфликт се разрасне, не дай Боже ако прерасне във война между Израел и Иран, това няма да е добра новина за Русия. Войната може да се разпростре върху Ливан, да разклати Сирия, където Русия има военни бази, и да отслаби руските позиции в източното Средиземноморие и в Близкия изток като цяло. В момента руската армия е в тежко състояние заради войната, която води срещу Украйна и не би имала силите да се противопостави и да защити интересите си в един по-голям военен конфликт", смята тя.

Запитана има ли Русия интерес и възможност да оказва влияние върху "Хамас", Хана Ноте коментира:

"В тази роля в момента влизат Египет и други държави в региона, които имат по-тесни връзки с "Хамас". Русия поддържа от години добри отношения с "Хамас", но не бива да преувеличаваме възможностите й за влияние."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06