Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко тесни са връзките между палестинците и Москва днес?

Хана Ноте: Русия се самовъзприема като ключова сила в близкоизточния конфликт

"Русия поддържа от години добри отношения с "Хамас", но не бива да преувеличаваме възможностите й за влияние"

| Интервю
Израелска бомбардировка на град Газа, 9 октомври 2023 г.
Снимка: АФП

Има ли Русия пръст в ескалацията на напрежението в Близкия изток и има ли интерес от това? През последните години Москва бе посещавана от серия делегации на "Хамас". Сега се подготвя посещение на палестинския президент Махмуд Абас. Седмица преди "Хамас" да удари Израел руският министър на отбраната Сергей Шойгу беше на двудневна визита в Иран, където му показаха производството на бойни дронове, с които руската армия атакува цели в Украйна. Преди 50 години Сирия и Египет бяха подкрепени от Съветския съюз срещу Израел. Но колко тесни са връзките днес между палестинците и Москва?

"Тези отношения са традиционно дълголетни. След победата на "Хамас" на парламентарните избори в палестинските територии през 2006 година нейни делегации редовно посещават Москва. Последната визита беше тази пролет. Освен това да не забравяме, че Русия така и не обяви "Хамас" за терористична организация. Русия открай време е много активна в отношенията си с палестинците. Москва многократно се опитваше през последните години да посредничи между отделните палестински фракции, между "Хамас", "Фатах" и други групировки. Но не от добра воля, а за да остане в клуба на ключовите играчи в Близкия изток. Русия възприема себе си като световна сила от решаващо значение за близкоизточния конфликт."

Това казва в интервю за БНР Хана Ноте от центъра "Джеймс Мартин" към Института за международни изследвания в Монтерей.

Действала ли е Москва и сега на страната на палестинците, или няма доказателства за тази хипотеза?

"Израелските служби твърдят, че има единични случаи на военни доставки от Русия през Иран за "Хамас". Например на ръчни системи за противовъздушна отбрана и ръчни противотанкови гранати. Но няма доказателства за големи оръжейни доставки. Що се отнася до нападението от събота, не съм видяла доказателства, че оръжията, които използва "Хамас", са директна доставка от Русия или че бойците на "Хамас" са били обучавани от Русия

По-скоро става дума за предварителна масирана логистична и военна помощ през Иран и "Хизбула". А такава помощ е напълно достатъчна, като се замислим за военната мощ, която успя да развие Иран през последните години, така че Русия вече цяла година да се захранва с бойни дронове оттам за войната си срещу Украйна."

В отговор на въпрос - каква изгода би имала Русия, може би заедно с Иран, да подклажда конфликти в Близкия изток, Ноте отбелязва:

"Това е напълно реалистична цел. Защото Москва се надява, че чрез разпалването на конфликти в други точки на света ще отклони вниманието и ресурсите на западните сили от Украйна. Русия вижда себе си във фундаментален конфликт със Запада. И това си проличава от действията на Москва. Най-пресният пример е тясното съгласуване между Иран и Русия срещу американското влияние в североизточна Сирия. Освен това смятам, че Русия стана много по-отстъпчива по отношение на иранската ядрена програма. Или с други думи - Русия развързва ръцете на Иран, но това в никакъв случай не означава, че е директно замесена в терористичната атака на "Хамас". В същото време Русия поддържа традиционно добри отношения с Израел - в Израел има голяма руска диаспора. От някои западни съюзници на Украйна дори се чу обвинението към Израел, че не подкрепя достатъчно украинската отбрана."

"Важно е да се отбележи, че руският президент Владимир Путин и израелският премиер Бенямин Нетаняху имат много добри лични отношения. За Русия е много важно да не допусне Израел да доставя тежко въоръжение на Украйна. Затова трудно мога да си представя директна държавна руска подкрепа за "Хамас", подчертава Хана Ноте.  

"Русия трябва обаче да внимава с разпалването на конфликти в региона, защото ако сегашният конфликт се разрасне, не дай Боже ако прерасне във война между Израел и Иран, това няма да е добра новина за Русия. Войната може да се разпростре върху Ливан, да разклати Сирия, където Русия има военни бази, и да отслаби руските позиции в източното Средиземноморие и в Близкия изток като цяло. В момента руската армия е в тежко състояние заради войната, която води срещу Украйна и не би имала силите да се противопостави и да защити интересите си в един по-голям военен конфликт", смята тя.

Запитана има ли Русия интерес и възможност да оказва влияние върху "Хамас", Хана Ноте коментира:

"В тази роля в момента влизат Египет и други държави в региона, които имат по-тесни връзки с "Хамас". Русия поддържа от години добри отношения с "Хамас", но не бива да преувеличаваме възможностите й за влияние."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51