Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Стелиян Димитров: Те не могат да ни натиснат, но е смущаващо като практика

Агенцията по горите настоява учени да променят позицията си по бедствието в Царево

"Време е институциите да спрат да си заравят главата в пясъка, а наистина да погледнат проблемите в цялост и да започнат да ги решават"

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Директор на държавна институция се опитва да цензурира становище на учени от Софийския университет и да им каже какво могат да публикуват. Преди дни в Националния университетски център "Геопространствени изследвания и технологии" при СУ "Св. Климент Охридски" е получено писмо-становище от инж. Стоян Тошев - директор на Изпълнителната агенция по горите, което изисква от учените да преразгледат позицията си, изразена в представеното проучване на причините за бедствието в Царево. 

"Не сме подчинени на Агенцията по горите и няма как със становище някой да ни накара да преразгледаме становище, под което сме сложили имената си", категоричен е доц. д-р Стелиян Димитров от Геолого-географския факултет на университета. 

В интервю за предаването "Преди всички" той разказва за труда на учените и за опита да бъдат накарани да мислят по удобен за агенцията начин: 

"Това, което става ясно от направените изследвания - основната причина е изключително голямото количество дъжд, което е паднало там. Разбира се, има и други фактори, които са довели до това, което се случи за съжаление в района. Част от тези фактори са човешки. Например - неадекватната инфраструктура, която е установена в тези две дерета, несъобразяването с географията на района, когато са изграждани хотели, апартаментни комплекси и т.н. Разбира се, един от факторите, според нас, с оглед на много специфичния характер на водосборите е това, че наблюдаваме в един малък водосбор - там има значителни терени, засегнати от сечи. В такъв тип водосбори, макар и законни, тези сечи няма как да не оказват и някакво негативно влияние върху такъв тип бедствие".

Той е категоричен, че в малки водосбори сечите трябва да се извършват изключително внимателно, защото всяка намеса води до верижна реакция, която може да доведе до бедствие. "Ние сме хора на науката и се опираме на факти", подчерта доц. д-р Стелиян Димитров и обясни реакцията на ИАГ:

"За мен това писмо, което получихме с искане да си преразгледаме становището, е някаква защитна реакция от тяхна страна, която буди подозрение. /.../ Да получим такова писмо не го намирам за нормално и коректно". 

Той заяви, че за пръв път му се случва подобно нещо. И апелира към агенцията и земеделското министерство да уважават изследователите и да не се опитват да влияят "по втория начин". 

Доц. д-р Стелиян Димитров обяви, че ще направят цялостно заснемане на водосбора и ще проверят точните параметри на гората в него.

"Не сме хора, които ще се поддадем на натиск. Те не могат да ни натиснат, но е смущаващо като практика. Време е институциите да спрат да си заравят главата в пясъка, а наистина да погледнат проблемите в цялост и да започнат да ги решават".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ходещо" оръжие на бъдещето

Дронове в небето, а вече и роботизирани кучета на земята за военни употреби има. Те охраняват стартовата космическа площадка на НАСА. Американската армия вече има тестови модели. Дори Китай ги разработва. В България също има млади умове, които се занимават с това как тези военни средства да стане по-сигурна, без това да нарани човека ...

публикувано на 20.05.24 в 18:26
Проф. Веселина Вълканова, декан на Факултета по журналистика и масова комуникация

Проф. Веселина Вълканова: Журналистите трябва да са на фронтовата линия при обществото, а не при политиците

Журналистите трябва да са на фронтовата линия и при обществото, а не при политиците. Това каза пред БНР проф. Веселина Вълканова, декан на  Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК), която  "Журналистиката би трябвало всеки ден да поставя към политиците най-високите изисквания и да им напомня, че са там, за да осигуряват..

публикувано на 20.05.24 в 15:36

Извънредно се събират ректорите да решат ще има ли протест

Съветът на ректорите ще проведе извънредно заседание в 14.00 часа, на което ще се реши дали държавните университети в цялата страна ще затворят врати следващия понеделник заради неактуализирани възнаграждения от 2023 г. Ректорите ще обсъдят и взетите решенията след срещата с финансовия министър Людмила Петкова, на която бяха обещани до края на..

публикувано на 17.05.24 в 10:51

Над 60% от българите не са участвали в нито една културна дейност през 2023 г.

Повече от 60% от българските граждани не са участвали нито веднъж в нито една културна дейност през 2023 г. Това обяви пред БНР Диана Андреева, директор на Обсерваторията по икономика на културата. Това е една от организациите, които стоят зад индекса "Достъп до култура за 2023 г.", който ще бъде представен днес. "За втора поредна година..

публикувано на 17.05.24 в 10:21

Влиза в сила забраната за реклама на хазарт. Кои са подводните камъни?

Влиза в сила забраната за реклама на хазарт в медиите и на определени обществени места. Измененията в закона целят да ограничат рекламата на хазарт, както и на достъпа до хазартни игри на отделни категории лица. Въвеждат се и нови процедури за изплащане на печалбите. Тези промени са позитивни, но изискват строг контрол . Всяка..

публикувано на 17.05.24 в 09:37

Волфганг Шюсел: Реалистично е до края на годината Австрия да вдигне шенгенското вето

До края на годината е напълно реалистично Австрия да вдигне шенгенското вето, прогнозира в интервю за БНР бившият канцлер на Австрия Волфганг Шюсел.  По негова идея от печат излезе първото специализирано издание за външна политика European Voices с фокус върху бившите социалистически страни.  Австрия няма да бърза с решение за пълноправното..

публикувано на 16.05.24 в 16:48

Учени: България не знае с какви стратегически суровини разполага! Няма дори геоложка служба

Учени настойчиво призовават за приемането на Националната научна програма за критичните и стратегическите суровини . Идеята беше лансирана от БАН и университети миналата година, но няма развитие. Със сигурност в България има от съвременните суровини, необходими за развитието на новите технологии , твърди проф. Ирена Пейчева от Геологическия..

публикувано на 16.05.24 в 12:06