Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пореден хаос в здравеопазването и бум на изборния туризъм - акценти от седмицата

Снимка: БГНЕС

Отминаващата седмица бе белязана от поредния хаос в здравеопазването, този път с електронните рецепти, от бум на изборния туризъм преди местния вот, от отражението на войната между Израел и "Хамас", която според родните политици е страшна, но ние сме повече от готови и от загрижеността на властта да даде на българите евтина храна в условията на пазарна икономика с частни хранителни вериги.

Седмицата започна със заседание на поредния съвет по сигурността - този път към Министерския съвет, свикан от премиера Николай Денков. Обсъдени бяха предизвикателствата и заплахите заради събитията в Израел и Ивицата Газа.

На същото това заседание стана ясно, че българските служби проверяват достоверна ли е информацията, тиражирана от „Уолстрийт джърнъл“, че сред заложниците на „Хамас“ има и български гражданин.

След съвета стана ясно, че страната ни не знае колко са българските граждани в Ивицата Газа и колко от тях желаят да напуснат територията. Но засега няма опасност от повишаване на миграционния поток към България, заяви вицепремиерът и външен министър Мария Габриел:

Електронните рецепти, които влязоха в сила в началото на седмицата бързо скараха лекари и фармацевти, а пациентите за пореден път тръгнаха на обиколки из аптеките в опит да се снабдят с предписаното лекарство. На втория ден от отпадането на хартиената рецепта за антибиотици и антидиабетни лекарства от Българския лекарски съюз поискаха незабавно прекратяване на издаването на електронни рецепти за антибиотици.

Куриозите преди местните избори в България са много - справка на ГРАО, разпространена от регионалното министерство, показва как къщи и апартаменти на един адрес, дори голо поле, приютяват стотици обитатели, които ще гласуват на 29 октомври.

Най-фрапантният случай е от Стамболийски, където една къща по документи е обитавана от 652 души. В Горна Оряховица пък на адрес живеят 138 избиратели, въпреки че сграда няма, а е поле. Апартамент в столичния квартал „Люлин” подслонява 99 гласоподаватели.

Това ще са шестите избори, на които ще гласуваме с машина, а през седмицата Централната избирателна комисия показа образците на хартиената и електронната бюлетини. Най-широки са бюлетините за общински съветници, а най-тесни - за кмет на кметство. Най-дълги са хартиените бюлетини за избор на общински съветници в София и Варна. Те са с дължина 60 см.

Подробности за тези и други от най-важните теми от отминаващата седмица чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Проданов, председател на НАЗ

Илия Проданов: Години наред държавата насочва към Гърция и Турция повече вода от договореното

Въпреки сериозните проблеми, които българското земеделие има с липсата на напояване, години наред държавата насочва към южните ни съседки Гърция и Турция повече вода, отколкото е договорено в междудържавните спогодби, защото страната ни не може да използва наличната вода в реките и язовирите. Това каза пред БНР председателят на Асоциацията..

публикувано на 24.07.24 в 10:46

Иван-Александър Кютев: Село Воден е шедьовър на абсолютното безхаберие на много институции

Пожарът беше овладян благодарение на младите воденци, на земеделските производители, на доброволците . Това заяви пред БНР фотографът Иван-Александър Кютев - жител на село Воден и създател на групата "Остави се да бъдеш Воден", която набира средства за пострадалите. Той започна разказа си преди 3 дни във Фейсбук така: "През 2020 г. бях..

публикувано на 24.07.24 в 10:16

Атанас Кръстанов: Без държавна агенция няма да можем да се справим с нито едно природно бедствие

Пресилено е да се каже, че е провал начинът, по който държавата се справи с пожарите на някои места, но действително не можаха да се справят както трябва .  Това е мнението на Атанас Кръстанов - специалист по природни и индустриални бедствия. Всяка година се повтарят абсолютно едни и същи неща , подчерта той пред БНР и заяви категорично, че..

публикувано на 23.07.24 в 14:18
Стопкадър /

Димитър Стоянов: Кабинетът "Главчев" оказва много сериозна подкрепа на Пеевски, може би заради компромати

"Няма как да не се съглася, че политическата система в този ѝ вид е в много тежка криза. Явно се вижда как кабинетът на Главчев оказва много сериозна подкрепа на Делян Пеевски през министрите, които очевидно са негови в този кабинет и които Главчев отказва да смени. Можем да подозираме, че тази подкрепа се гради върху компромати, които Пеевски има..

публикувано на 22.07.24 в 14:30

Д-р Кремена Пармакова: При пътуване в чужбина е препоръчителна имунизацията срещу хепатит А и Б

При пътуване в чужбина е препоръчителна имунизацията срещу хепатит А и Б, независимо на кой континент се намира избраната дестинация. Това обясни в интервю за БНР д-р Кремена Пармакова, началник на отдел "Надзор на заразните болести" в здравното министерство. Комбинираната ваксина срещу двата вируса се открива най-трудно в аптеките у нас , показа..

публикувано на 22.07.24 в 09:38

Кой и кога ще угаси политическите пожари?

Цялото интервю слушайте и в звуковия файл.

публикувано на 21.07.24 в 12:38

Мартен Волтеринк за изборите в Европа и САЩ: Удобни лъжи и неудобни истини

Изображението на окървавеното лице на Доналд Тръмп, вдигнал победоносно юмрук на фона на американското знаме, докато охраната му го извежда след опита за покушение срещу него се превърна в символ на кампанията му за връщане в Белия дом.  Не закъсняха и карикатурите за случилото се, както и тези за все по-неубедително представящия се конкурент..

публикувано на 20.07.24 в 10:35