Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Церова кория - най-социалното село

| Репортаж
Снимка: Здравка Маслянкова

Великотърновското село Церова кория е населеното място в страната с най-много социални услуги за хората от уязвимите групи. В Церова кория живеят близо 500 човека по настоящ адрес. Безработица няма, улиците са с асфалт, работят училището и детската градина, чиито сгради са със статут на защитени.

Село Церова кория е на 15 километра от Велико Търново и на 13 километра от Горна Оряховица. За последните 10 години населението се е увеличило със стотина човека, сочат данните на статистиката. Почти няма къща за продажба, изкупени са както от британци, така и от виладжиите за ваканционен селски имот. За Церова кория казват, че е най-социалното село в страната. През последните години са разкрити 12 различни социални услуги, тук е държавната психиатрична болница за Великотърновска област. В тях работят голяма част от хората в селото, където безработица няма. Запазени са училището и детската градина.   
В Церова кория се живее и лесно и трудно, разказват 31-годишната Лили Петрова и 43-годишният Христо Христов, които срещам близо до църквата в селото да работят в градината. Харесва им да са на село: 

"Работата ми е тук. Хигиенистка съм в училището. Тук е идеално. Хубаво и спокойно е, няма го напрежението от града, а работа – колкото искате, особено на село. Работя в града като заварчик и тук си поддържам имота. На село е малко по-трудно, не е като в града, но успяваме. Градът не ми липсва, аз съм си селско момиче и предпочитам да живея на село. Дори бих казал, че на село е по-хубаво. Има повече забавления. Няма кой комшия да ти се скара, че си усилил музиката, че стоим до късно. Много е по-добре от града", разказват Лили и Христо.  


Стефка Найденова много години е работила в Италия като болногледачка, както и във военния завод в Лясковец. Сега е пенсионерка, живее в града, идва си да помага на младите: 

"Трудно се живее, защото с тези пенсии да не говорим. Като си вземем пенсиите и си платим сметките и лекарствата, имам дъщеря с инсулт, да не говоря по-нататък. За всичко тичаме до града, това е лошото. Нямаме аптека, за лекарства ходим до града. Има сестра в здравната служба, лекар идва от време на време. Работим в градинката, трудим се, но тази година нищо не можахме да изкараме, освен малко домати. Суша и всичко иска труд. Нямаме животинки, само три кучета има у дома".  


Петя Недева до обяд е началник на пощата в Церова кория, а следобед е библиотекарка в читалището:

"Около 70% от населението, което си взема пенсиите и си плаща тока и водата, телефона, ги обслужваме. За тях е добре, защото пътуването за възрастните е трудно и е свързано с разходи. Доволни са хората. В читалището е по-интересно, мероприятия имаме доста. Имаме танцови състави, певчески групи за стари градски песни и за народни песни, имаме две театрални групи. В читалището кипи живот. Пета година правим фолклорния фестивал „Шарено пиле петровско“, имаме състави от цялата страна да си популяризираме селото и дано с времето да се увеличат хората". 


Жадни сме за млади хора, защото животът е в тях, казва 74-годишният Димитър Арабаджиев: 

"Липсата на млади хора и то на местни млади хора е навсякъде. За да има живот в благоустроеното ни село, трябва да се промени държавната политика за насърчаване на младите семейства, които да искат да имат по едно, две и повече деца. Кметът в едно село като Церова кория има малко ограничени възможности, свързани са най-вече с финансовата част на нещата, които трябва да прави". 


В Церова кория кандидатът за кмет е един и въпреки това местните хора се вълнуват от изборите

"То, че няма да се промени нищо, няма да се промени, но винаги гласът е важен. По принцип е важно да се гласува, да се чуе хорският глас кой какво иска и според мен трябва всички да ходят да гласуват, без значение кой кого харесва. Все едно и също вършат, само на приказки. Едно приказват, друго вършат. За мен това е корупция. Искам младите да могат добре да живеят и да работят. Очакваме по-добро бъдеще не само за нас, но и за децата. Не се оплаквам от живота си, не мисля, че кметът или общинският съветник могат да ми помогнат. Трябва да не гледат своите си интереси, трябва да гледат интересите на хората". 

Снимки: Здравка Маслянкова

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12